ÖZEL – Hull City’nin yeni umudu! Acun Ilıcalı damgası, Şota açıkladı

NEVSAL ELEVLİ

Acun Ilıcalı’nın İngiltere’de Hull City kulübünü satın alması sonrası, kentte büyük bir heyecan var. Hull City kulüp taraftarları ve kent sakinleri Milliyet’e konuştu. 

Hull City futbol kulübü taraftarları Acun Ilıcalı’nın kulübü satın almasından epey keyifli. Taraftarlar bir evvelki sahibinin kulübe hiç yatırım yapmadığını belirterek, “Kulüp çökmek üzereydi, hiçbir zevki ve heyecanı kalmamıştı. Maçlara gitmez olduk. Stadyum maçlarda neredeyse boştu” tabirlerini kullanıyor. Maçların neredeyse taraftarsız izlendiğini belirten Hull City sevenleri artık yeni bir umut peşinde. Acun Ilıcalı’nın kulübü satın almasının 2008’den beri en hoş haber olduğunu belirterek şöyle konuştular: “Kulübe çok hoş şeyler katacağından eminiz, yetenekli oyuncular gelecek ve kent için de büyük yatırım”.

Eski işverene büyük reaksiyon

Eski sahibinin, kulübün ‘Hull City AFC’ olan resmi ismini değiştirmek istediğini belirten taraftarlar buna çok kızdıklarını tabir ederek, “Yılların ismini değiştirmeyi düşünmek de ne demektir” diye şikayette bulundular. Kulübün eski sahibi Assem Allam, ismin ‘Hull Tigers’ olarak değiştirilmesi için İngiltere Futbol Federasyonuna müracaatta bulunmuş, taraftarlar ise bu duruma büyük reaksiyon göstermişti. Müracaat federasyon tarafından reddedilmişti.

İngiltere’nin en esaslı ve eski kulüplerinden olduklarını söz eden taraftarlar, “Hull City İngiltere’nin en esaslı kadrolarından biri. 1904’te kuruldu, ayrıyeten çok sadık taraftara sahip. Fakat son yıllarda hiçbir yatırım yapılmadı ve biz de kızgınlığımızdan maçlara gitmedik” diye yakındı.

Bu ortada toplumsal medyada da taraftar sayısının inanılmaz arttığı ve paylaşımların Türk bayrakları ile donatıldığı belirtildi. Kulübün basın danışmanı Daniel Briggs de, Acun Ilıcalı’nın kulübü almasından duyduğu memnunluğu lisana getirdi. Daniel taraftarların da çok keyifli olduğunu belirterek, Acun’u sevmelerinin bir başka nedeninin ise onun ‘sıfırdan yükselmesi’ olduğunu söyledi. Daniel, “Takım, kulübün sahibi ve menajerinin değişmesini nasıl karşıladı? Birden fazla Grant McCann’e epey yakındı?” sorusuna ise “Değişiklik onları da keyifli etti” karşılığını verdi.

İşte taraftar görüşleri

Mark Carter (Kafe sahibi ve organizatör): “2008’den bu yana aldığımız en hoş haber. Bölge için de çok âlâ olacak, yatırım açısından. Üstelik kaliteli ve yetenekli oyuncuları getireceğinden eminim, kendisi de bizim üzere sıfırdan başlamış ve ufku geniş biri.
İan (Market sahibi): “Taraftarlar yani bizler çok memnunuz. En azından biliyoruz ki yeni sahibi ekibe ve kulübe büyük yatırım yapacak ve kulübü özlediğimiz Premier Lig’e çıkartıp kalıcılığını sağlayacak. Hepimiz için bir umut oldu. Eski Hull City’nin ayaklanacağını düşünmek bile mükemmel bir duygu”.
Jenn; kafe çalışanı: “Eskiden maç günleri çok kalabalık ve heyecanlı olurdu. Evimden izlerdim, son yıllarda stat neredeyse boştu. Sahibi değiştikten sonraki maçlarda yeniden eski şenliğine kavuşur üzere. Umarım grubu da  Premier Lig’e çıkartır”.
Paul O’neill (Taksi firması sahibi): “Yıllardır Hull City taraftarıyım, son yıllarda maçlara gitmez oldum. Çünki bizi çok hayal kırıklığına uğrattılar. Ekip eski sahibinin hiç yatırım yapmamasından bu hale düştü. Artık bir umudumuz var. Hull City’nin Premier Lig’e çıkacağına ve kalıcı  olacağını umuyoruz ve inanıyoruz”.
Steven; (Taksi şöförü): “Çok memnunum. Son 2 maça gittim. Evvelce hiç bir maçı kaçırmazdım. Eski heyecanım güya yerine geldi. Tabi 2022 ve 2023 bir geçiş mühleti olacak. Bir yıl içinde Acun’un ve Shota’nın Hull City’yi çok hoş bir noktaya getireceğine inanıyorum.”

‘Bu kadroda potansiyel var’

Türkiye’nin çok yakından tanıdığı ve grubun yeni teknik yöneticisi olan Şota Arveladze ile de bir görüşme gerçekleştirdik.

Acun’u uzun vakittir mı tanıyorsunuz?

– “Evet. Uzun vakittir tanıyorum.”

Hull City İngiltere’nin en esaslı kulüplerinden biri ve 1904 yılında kuruldu. Taraftarlar böylesine esaslı bir kulübün Premier Lig’de olmasını istiyor. Nasıl bir yol izlenmeli? Hull City’de bir tarih yazılabilir mi?

– “Tabii ki taraftarlar grubu Premier Lig’de görmek istiyor. Biz de her gün külübü üstlere çıkarabilmek için bir şeyler yapıyoruz ve bunu düşünüyoruz. Oyuncular hoş maç çıkartıyorlar. Potansiyel var. Yaratıcı, genç ve yetenekli oyuncular. Daha yeni başladık. Futbolcular ellerinden geleni yapmaya çaba ediyorlar. Hoş şeyler yapabileceğimize inanıyorum. Şu anda Championship’deyiz (2.Lig) ve buna konsantre olmalıyız. Şunu söyleyebilirim kulüp için elimden geleni yapacağım.”

Hull City’de 2022-23 dönemi için önemli bir beklenti oluştu. Bu dönem daha çok geçiş süreci üzere olacak. Hull City’nin transfer siyaseti nasıl işleyecek?

– “Aldığımız oyuncuların bizi daha güçlü yapacağına inanıyoruz. Şimdi yeni başladık. Oyuncular da ellerinden geleni yapıyorlar. Göreceğiz.”

Ada futbolunda oynadınız; Rangers’da. Burada oynarken öğrendiğiniz dersler var mıydı, Hull City de kullananabileceğiniz?

– “En hoşu İskoç İngilizcesini öğendim. Orada olduğum vakti da çok sevmiştim. Farklı bir deneyim, farklı bir kültür, elbet sizi daha güçlü yapar. Taraftarlar gruplarını hiç yalnız bırakmıyorlardı. Stadyum doluydu her maçta. Eminim herkes İngiltere’de olmak ister, futbolun yeri burası. Şu anda İngiltere’de olduğum için de memnunum. Bana bu imkanı verenlere teşekkür ederim.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ÖZEL – Hull City’nin yeni umudu! Acun Ilıcalı damgası, Şota açıkladı için yorumda bulun

    ÖZEL – Hull City’nin yeni umudu! Acun Ilıcalı damgası, Şota açıkladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ÖZEL – Hull City’nin yeni umudu! Acun Ilıcalı damgası, Şota açıkladı için ilk yorumu yapabilirsin.