ÖZEL – İstek Çalımbay, Beşiktaş’a dönmek istediğini açıkladı! Sergen Yalçın ve transfer sorusuna yanıt verdi

Hani “Hayatımı yazsam roman olurdu” der ya bazıları… İşte İstek Çalımbay tam da o kişi…

Hakikaten de yazsa roman olur yaşadıkları… O denli paraşütle birileri üzere gökten inerek gelmedi bulunduğu yere. Futbolculuk ömründe da, antrenörlük hayatında da tırnaklarıyla hafriyata – hafriyata tırmandı muvaffakiyet merdivenlerini….

Ve artık doğduğu kentin ekibi Sivasspor’u Türkiye Kupası’nda zafere ulaştırdı. Hem de o denli milyonlarca euroluk transferlerle değil, dar takımıyla ve başka kulüplere oranla çok da az bir bütçeyle. Siz deyin 6 milyon euro, ben diyeyim 7 milyon euro… Hepsi o kadar. En değerli oyuncusu Mustafa Yatabere, 1 milyon euro!

Türkiye Kupası’na uzanan yolu anlatırken vakit zaman maziye de gittik. Ben muhabirdim, o Beşiktaş’ın kaptanı. O günleri andık, duygulandık.

Beşiktaş’ın yeri kalbinde farklı doğal… Çalıştığı her ekiple sözleşme imzalarken, “Beşiktaş’tan teklif gelirse ayrılma” unsurunu koydurmaktan hiç vazgeçmemesi işte bu büyük sevgisinden…

“Bir gün yeniden o yuvaya döneceğim. Birinci gelişimde toydum, deneyimsizdim, lakin artık…” diyor… Akabinde gömüldüğü sessizlik kararlılığını gösteriyor.

Artık İstek Çalımbay’la başbaşa bırakalım sizi. Mesleğindeki birinci kupanın öyküsünü, gelecek gayelerini ağzından dinleyelim…

***
– Öncelikle herkes şunu merak ediyor, Sivasspor ile yola devam edecek misin?

“Belli değil o durum. Kaideleri konuşacağız. Kaideler derken paradan fazla gayeler konuşulacak. Bilhassa transfer bahislerini konuşmamız lazım. Zira bu dönem hem Avrupa’da hem de Türkiye’de dertler yaşadık. Bunların tekrarlanmasını istemiyorum. Bu yüzden transfer durumlarının netleşmesi lazım. Lakin şu anda bir şey aşikâr değil.”

– Bu kupa senin ve Sivas’ın tarihinde bir birinci. Neler hissettirdi bu muvaffakiyet sana?

“Ben Sivaslıyım. Sivasspor tarihinde bugüne kadar kupa kazanamamıştı. Bu yüzden Türkiye Kupası’nı Sivas’a getirmek nitekim benim için çok manalı. Sivaslı olduğum için benim bu kadroya karşı büyük bir sorumluluğum var. Kupanın yanında Avrupa’ya gidecek olmamız da memnunluk verici. Alnımızın akıyla dönemi bitirdik. Sivas halkına bu türlü bir memnunluk yaşattığımız için de sevinçliyiz.”

– UEFA Avrupa Ligi’nde play-off oynayacaksınız. Kümelere kalmak kolay değil. Pekala kadronun desteğe gereksinimi var mı?

“Var olağan ki… Uygun oyuncular alamazsak biraz meşakkat yaşarız. Avrupa’da kümelere kalmak istiyorsak en az 1-2 , azamî 4 tane kaliteli isim almamız lazım.”

– Gradel ekipte kalacak mı?

“Onun sözleşmesi devam ediyor. Yüksek bir teklif gelirse satılır mı, o idarenin tasarrufu. Lakin Gradel yeterli bir oyuncu. Her an oyunun mukadderatını değiştirecek bir isim. Ben ona kızmıyorum. Tehlikeli bir isim olduğu için rakip artık tek kişi ile değil bazen 2-3 şahısla ona baskı uyguluyor. O vakit riske girmemesi gerekiyor. Tek kızdığım noktası bu.”

– Sivasspor ile özdeşleştiniz artık. Sivas’ın daima Avrupa’da olması başka gruplara bir örnek mi? Bu dönem Avrupa’da amaç nedir?

“Avrupa Ligi’nde play-off’larda elensek bile Konferans Ligi’ne gideceğiz. Bizim maksadımız olağan ki kümelere kalmak. Fakat destek yapmazsak çok sıkıntı. İki yıldır kılpayı kaçırıyoruz cinsleri. Şayet kümelere kalırsak oraya boşuna gitmemeliyiz, Türkiye’ye puan kazandırmalıyız.”

– Dönemi Temmuz’da açtınız, en son siz bitirdiniz. En çok maç yapan ekiplerden birisisiniz. Bu mental olarak neler yaşattı kadroya?

“Şu anda Avrupa’nın en yaşlı grubu biziz. Bu yüzden son periyotlarda sakatlık, yorgunluk her şey olabiliyordu. Bu grubu ayakta tutmak için çok çalıştık. Her türlü fedakarlığı yaptık. En deneyimli ismimiz Yatabare son maçlarda çok güzeldi.”

– Maçtan evvel oyuncularınıza neler söylediniz?

“Sonuna kadar geldik ve elimizde tarih yazma fırsatımız vardı. O en önemlisiydi. Oyuncuların kendileri için oynamaları gerekiyordu. Bir hüzünlü hali, bir de maçtan sonraki coşkuyu düşünün. O coşkuyu yaşamak kıymetliydi. Maksat tabiatıyla geldi. Biz bu işi başaracağız dedim.”

‘Kalecimize olağan forma yaptırdık’

– Sivas daha evvel şampiyonluğu kılpayı kaçıran bir grup. Pekala kalmanız halinde tekrar tepe amacınız var mı?

“Bize dayanak verilirse, takviye derken kaliteli oyuncu almamız gerekiyor. Trabzonspor’a bakalım herkes Visca’yı, Bakasetas’ı istedi Trabzonspor transfer etti. Bir sürü kaliteli oyuncu aldılar. Onlar şampiyon olmayacak da kim olacak? Biz ise bu dönem kalecimize olağan oyuncu forması yaptırdık oyuna sokarız diye. Dört büyüklerin bütçesiyle şampiyonluğa oynamak kolay. Elinizde istediğiniz kadar oyuncu, taraftar var. Bizim ise 6 milyon euro civarında bir bütçemiz.“

– Grupta değerli yıldızlar da var. Nasıl bir transfer siyaseti izleyeceksiniz?

“Benim alacağım oyuncu sayısı 4’ü geçmez. Forvet gerisi, kanat, ön libero eksiğimiz var. Türkiye’nin en âlâ 4 stoperi bende.”

‘Taraftar 1. adamdır’

– Kupadaki son maçlarda büyük bir taraftar takviyesi vardı. Onlara bildiriniz var mı?

“Alanyaspor maçından evvel daima taraftarımızı tribünlere çağırdım. Eski Valimiz Salih Ayan tribünlere 5 bin-10 bin ortasında çocuk getirdi. Belediye liderimiz da çok hoş çalıştı. Kentte bir bütün olundu. Alanyaspor maçını 1-0 mağlupken 1-1 yaptık ve finale kaldık. Finalde de fırsatı olan taraftarımız tribünlere geldi. Pandemi periyodunda uzun bir yenilmezlik serimiz vardı. Bu dönem bizim maçlara bakın en çok deplasmanda başarılı olmuşuz. Zira taraftar gelmiyordu. 32 bin kişi karşısında Adana Demirspor’u yendik. Akabinde Altay ile kendi alanımızda oynadık. Tribünde 1300 kişi vardı. Taraftar uyanınca bu türlü bir muvaffakiyet geldi. Onlara çok teşekkür ediyorum. Taraftar 12. değil her ekip için birinci adamdır. Onlar olmazsa olmaz.”

İsmail Kartal çok başarılıydı

– En kıdemli hocalardan birisisin ligde şu anda. Pekala İsmail Kartal için neler söylersin?

“Gerçekten çok başarılı. Ali Koç’u çok severim. O elinden gelen bütün uğraşı gösteriyor. İsmail hoca da bir iki haftada ekibi rayına oturttu. Ondan evvel bir sürü isim geldi, bir sürü oyuncu alındı. Kalması gerekir miydi, bu Fenerbahçe Yönetimi’nin kararı. İsmail hoca kendi kurmadığı bir ekibi uygun yerlere getirdi.”

– Emre Belözoğlu…

“Emre âlâ bir hoca olacak. Bence onda da bir umut var.”

‘3 oyuncu alsak şampiyonduk’

– Sivasspor ile İstek Çalımbay’ın ülküleri örtüşüyor mu?

“En büyük amaçlarımdan biri Sivas’ı Avrupa’ya götürmekti. Üzüldüğüm şeyler de var fakat. Mesela pandemide birinci yarıyı başkan bitirdik. Bir oyuncu alamadık fakat. Üç tane transfer yapsak şampiyon olabilirdik. İki sefer Avrupa’ya gittik. Bu ekip bir tane ulusal kadroya oyuncu veremiyor. Kuntz olduğu için kadronun başında bir şey diyemiyorum lakin üzülüyorum. Bizim ekipteki oyuncular ulusal formayı hak ediyor. Faroe Adaları ile oynayacağız mesela. Bu maçta onları da görmeleri lazımdı bence. Buna nitekim çok üzülüyorum.”

‘Çok özel bir kupa’

– Kupa senin ve kulübün geleceği açısından ne manaya geliyor?

“Kupanın çok büyük manası var. Öncelikle tarih yazdık. Bunun yanında âlâ de para kazandık. Benim kendi mesleğim için, kulüp için, idare için çok değerli. Kupa nitekim çok özel. Hepimizin gayesi kupaydı.”

‘Hakemlere güveniyorum’

– Hakemlerin ligin bahtını etkilediğini düşünüyor musunuz?

“İstemeden de olsa etkiliyorlar doğal ki. Bazen yanılgılar oluyor. VAR sistemi çok hoş. Bunu daha düzgün kullanırsak bence hoş olur. Ben hakemlerin bilerek yanılgı yaptığına inanmıyorum. Ben hakem arkadaşlara sonuna kadar güveniyorum.”

‘Eski İstek Çalımbay değilim’

– Pekala İstek Çalımbay’ın hocalık mesleğinde daha gidecek yolu var mı?

“Beşiktaş’la ulusal grupla adım geçiyor sonra bir bakıyorum öteki birisi geliyor. Bu lobi işi. Yabancı isimler tercih ediliyor. Onların yaptığı şeyi biz de yaparız. Ben kendime çok güveniyorum. 133 kadro vardı Türkiye Kupası’nda iki kadro final oynadı, ikisi de Anadolu’dan. Bütçesi olan kadrolar nerede. Ben eski İstek Çalımbay değilim. Deneyim kazanıyorsun vakit geçtikçe. Beşiktaş’a gittiğimde sonlardaydı, akabinde ikinci yarının başkanı olduk. Sonrası gelmedi. Şu anda ise her şey farklı olur.“

– İstek Çalımbay’ı tekrar büyük bir kulübün başında görecek miyiz?

“Bu bana bağlı değil. Diğer biri bir ekibi üst üste 3 defa Avrupa’ya götürüp üstüne Türkiye Kupası’nı alsaydı, biraz da lobisi olsaydı büyük kulübe gidebilirdi. Daha nasıl bir muvaffakiyet olacak ki bir hoca için. Bu durumu anlamıyorum. Sergen hoca ayrıldıktan sonra Beşiktaş daha güzel olabilirdi.”

– Pekala sence Sergen Yalçın çabuk mu pes etti?

“Olaylar onu bu noktaya getirdi. Beşiktaş bir Anadolu kadrosu üzere olamaz. Orada sorumluluk daha fazla. Hem Avrupa’da hem ligde başarılı olamayınca ister istemez ıstıraplar çıkıyor. Lider de benim çok sevdiğim bir arkadaşım. Lakin deneyimsizdi. Beşiktaş’ı götürmek kolay değil. Deneyimsiz bir isim bunu yapamazdı. Her maçı kazanmak zorundasınız orada.”

‘Sivas’ta kimsenin parası kalmaz’

“Anadolu’da yapılması gereken ne varsa ben yaptım. Sivas’ta üç yılda çok başarılı ve hoş günler yaşadık. Bunun için çok memnunuz. Bir hocanın yapabileceğinin %80’ini yaptık. Prim doğal ki olacak. Lakin Sivas’ta bu ölçü mütevazı bir paradır. Fakat kimsenin parası Sivas’ta kalmaz. Her oyuncu parasını alır.”

Real Madrid ve Liverpool taraftarları Paris sokaklarında

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ÖZEL – İstek Çalımbay, Beşiktaş’a dönmek istediğini açıkladı! Sergen Yalçın ve transfer sorusuna yanıt verdi için yorumda bulun

    ÖZEL – İstek Çalımbay, Beşiktaş’a dönmek istediğini açıkladı! Sergen Yalçın ve transfer sorusuna yanıt verdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ÖZEL – İstek Çalımbay, Beşiktaş’a dönmek istediğini açıkladı! Sergen Yalçın ve transfer sorusuna yanıt verdi için ilk yorumu yapabilirsin.