Özgür Özaktaç: İsak Vural, A Ekip’te olması pahalandırılacak

Fenerbahçe Kulübü’nde idare heyeti üyeleri Özgür Özaktaç ile Can Gebetaş, Futbol Akademisi Genel Koordinatörü Tahir Karapınar ve futbol akademisi mentoru Kemal Aslan, basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir ortaya geldi. Altyapıda yapılmak istenenler, futbolcuların genel durumları ve hayata geçirilen projeler hakkında bilgiler veren Özgür Özaktaç, “2018’den itibaren ‘Fenerbahçe altyapısı Fenerbahçe’nin yarınları’dır ideolojisi ile adımlar atılmaya başlanmış. Burada bir sistem, bireylerden bağımsız bir yapı oluşturulmuş. Her gün de üzerine konarak bu yapı geliştiriliyor. Bugün Muhammed Gümüşkayaların, Ruhan Arda’ların, Ertuğrul’un, Arda Güler’in spor kamuoyunun gündeminde olması bir günde olan bir şey değil. Bir sistemin sonucu” sözlerini kullandı.

“FENERBAHÇE’NİN GENÇ OYUNCULARI TAKIMINA KATMADA BİR HUDUDU YOKTUR”
Özgür Özaktaç, Fenerbahçe futbol akademinin ülkemizin belirli bölgelerinden transfer yaptığı biçiminde oluşturulan gündem ile ilgili olarak, “Fenerbahçe’nin transferde, oyuncu izlemede, genç oyuncuları takımına katmada bir sonu yoktur. Geçmiş devirde etrafımızdaki amatör kulüplerle bağımızı o kadar koparmışız ki bizim burnumuzun tabanındaki oyuncular rakiplerimize gidiyormuş. Burası Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük kulübü, hatta dünyanın en büyük spor kulüplerinden biri. Münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden transferler yapabilir, yapıyor da. Arda Güler 2019 yılında kulübümüze geliyor. Bu süreçte Gençlerbirliği Kulübü’nü ikna etmede Liderimizin kararlı yaklaşımı büyük rol oynuyor. Serhat Pekmezci, öteki pek çok kulübün de istediği Arda ve ailesi ile birinci kontağı kuruyor devamında Liderimiz ve Fenerbahçe’nin gücü ile oyuncu formamızı giyiyor” diye konuştu.

“5-6 HATTA DAHA DA FAZLA KULÜPLE PARTNERLİK YAPALIM DÜŞÜNCESİNDEYİZ”
Özgür Özaktaç, uzun yıllardır planlanan pilot kadro uygulaması hakkında, “Başkanımızın da lisana getirdiği üzere bir pilot kadro fikrimiz var lakin bu fikrimiz artık biraz daha değişti. Biz bir tane pilot kadro olmasın, 5-6 hatta daha da fazla kulüple partnerlik yapalım kanısındayız. Her birine birer ikişer oyuncu verelim zira 5-6 oyuncu verirsek kulüp bu oyuncuları oynatamıyor. Gerekli kontakları kurarsak çocuklar forma talihi bulurlar hem alan kulüp hem biz kazanırız diye düşünüyoruz. Bu türlü bir paydaşlık planladık. Biz bu projeyi başlattık fakat tam rayına girmediği için açıklamıyoruz. Şu an 3-4 kulüp var. İstanbul içi ve Anadolu’da protokol yaptığımız kulüpler var” sözlerini kullandı.

“İSAK VURAL, LİDERİMİZİN TRANSFERİDİR”
Portekiz takımı Benfica’nın altyapısından takımlarına kattıkları İsak Vural transferi ile ilgili bilgiler veren Özaktaç, “İsak Vural, Liderimiz Ali Koç’un transferidir. Büsbütün birebirde kendi yürüttüğü bir operasyon. Bu oyuncu Barcelona altyapısı, gerisinden Benfica ve gerisinden artık Fenerbahçe’de. Benfica geç kalmış, kontratı bittikten sonra lider devreye girdi ve ikna etti. Ailesinin Fenerbahçeli olması transferde büyük etken. A grupta idmanlara çıkacak vakit zaman. Birinci 6 ay 19 yaş altı ekibimizde oynamak zorunda. Kendisi salı günü gelecek. Yaşı sebebiyle kendisiyle 3 sene mukavele imzalayabiliyoruz. 19 yaş altı ekibinde 6 ay oynadıktan sonra yeni dönemde A Grup’ta olması değerlendirilecek” dedi.

“ALTYAPIMIZI CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”
Özgür Özaktaç, Arda Güler’de olduğu üzere sonu âlâ öykülere imza atmak istediklerini lisana getirerek, “Burada 2018 yılından itibaren bir ideoloji oluşturulmaya çalışılıyor. Liderimizin her fırsatta lisana getirdiği özkaynaklara dönme atılımının bugün değerli yansımalarını görüyoruz. Fenerbahçe altyapısını cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Türkiye’de en âlâ altyapı deyince akla gelen öbür kulüpler oluyor. Biz ‘en uygunu Fenerbahçe’ denmesini istiyoruz. Aileler ‘çocuklarımızı Fenerbahçe’ye götürelim’ desin istiyoruz. Bir numaralı önceliğimiz bu. Bu da tesislerle, hocalarımızın kalitesiyle ve sponsor takviyesiyle olacak. Bunu bir ülke projesi olarak görüyoruz, yalnızca Fenerbahçe değil. Kazanan günün sonunda Türk futbolu olacak” formunda konuştu.

Özaktaç, sponsorluklar hakkında ise şunları lisana getirdi:
“Sponsorların, Fenerbahçe’nin yarınları için çalışan her geçen gün farkındalığı daha da yükselen bu yapının farkında olmaları, buradaki kıssalara ortak olmalarını planlıyoruz. Burası bir sportmen fabrikası olma amacıyla çalışıyor. Hasebiyle bu amaçlar yolunda yanımızda olacak sponsorlar da Fenerbahçe için çok değerli olacaklar. Şu an mutabakat yaptığımız ve görüşme halinde olduğumuz markalar var. Umuyorum bu mevzuda kapsamlı adımlar atacağız.”

“KOCA FENERBAHÇE’NİN ALTYAPISI SCOUTSUZ OLMAZ”
Tahir Karapınar’ın verdiği raporlar doğrultusunda genç oyuncuların gelecekleri ile ilgili kararlar alındığını aktaran Özaktaç, “A kadro ile altyapıyı birleştirip bir tertip yapmaya karar verdik. Scout şefi hem A kadro hem altyapının şefi olacak. Altında birçok Scout çalışacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki Fenerbahçe derneklerini de devreye sokacağız. Anadolu’daki derneklerimizde istekli scoutlar olacak, masraflarını dernek karşılayacak. Böylelikle derneklerimizle de Fenerbahçe için çok daha katmadeğerli çalışmalar ortaya koymuş olacağız. Eminim çok katkıları olacak. Koca Fenerbahçe’nin altyapısı scoutsuz olmaz” formunda konuştu.

TAHİR KARAPINAR: ALTYAPI SEVGİ VE FEDAKARLIK İŞİ
Fenerbahçe Futbol Akademisi Genel Koordinatörü Tahir Karapınar, altyapıda kendini çok düzgün yetiştirmiş antrenörler bulunduğunu lisana getirerek, “Altyapı sevgi ve fedakarlık işi. Bunu bu türlü düşünen antrenörlerle çalışıyorum. 20 aylık süreçte değişimler olmaya başladı. Benim prensiplerim var. Serhat Pekmezci ile daha evvel tanışıyordum. Buraya getirdiğim hocalarla burada tanıştım, daha evvelce tanımadığım insanlardı. Ülke olarak futbolumuzun içerisinde bulunduğu ekonomik koşulları da göz önünde bulundurursak şu anda genç oyuncu oynatmak zorundayız. Hem ekonomimiz hem geleceğimiz hem de ulusal kadro için genç oyuncular yetiştirmeliyiz. Ben de bu hususta kendimi yetiştirdiğimi düşünüyorum. Burada atletlere teknik, taktik bilmeleri gerekenlerin yanı sıra insani ve ferdî gelişimleri ismine da çok önemli eğitimler veriliyor. Biz burada 360 derece bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Kitap okumaları, toplumsal sorumluluk çalışmalarının kesimi olmaları, eğitim hayatlarına dikkat etmeleri ve değer vermeleri bizim için olmazsa olmaz. Akademimizde Türkçe, İngilizce, matematik öğretmenleri var. Hepsinin dersleri takip ediliyor. Gerektiğinde çabucak takviye olunuyor. Kitap okumaları sağlanıyor. Ayrıyeten akademi binamızda her atletimizin odasında birer tane Nutuk kitabı yer alıyor” dedi.

“BİZİ ‘CİNAYET İŞLİYORSUNUZ’ DİYE ELEŞTİRDİLER LAKİN BU İŞ YETENEK İŞİDİR”
Tahir Karapınar, Arda Güler’i kısa vakit içerisinde kıymetli derecede geliştirdiklerini belirterek, “Fenerbahçe altyapısında bir çırpıda saydığınız gelecek vadeden yolu a kadro ile kesişmiş bir sürü futbolcu var. Özetle Arda ve Arda’larımız kelam konusu. Arda, birinci geldiğinde 10 numara durumunda oynuyordu. Top kapmayla hiç alakası yoktu. İnanılmaz bir tekniği vardı lakin yeteri kadar koşmuyordu. Biz bunları değiştirmeye çalıştık. Bu oyuncularla konuştuk, ruhsal olarak her maçtan sonra kişisel tahliller yaptık ve oyuncularla paylaştık. Biz Arda’yı ve öbür atletlerimizi 15 yaşında U 19 grubunda oynattık. Bu oyuncularda büyük gelişmeler oldu, bizi ‘cinayet işliyorsunuz’ diye eleştirdiler ancak bu iş yetenek işidir. Potansiyeli varsa yapabilir. Ben bu işi severek yapıyorum. Hocalarımız şu anda fedakarca çalışıyor” diye konuştu.

“YAŞI GELEN DEĞİL; YETENEĞİ OLAN VE KENDİNİ HAZIR TUTANLAR A KADRO’YA GİDİYOR”
Akademi binası hakkında bilgiler veren Tahir Karapınar, buranın altyapı için kusursuz bir konfor alanı oluşturduğunu lisana getirerek, “Başkanımızdan, İdaremizden bir şey istediğimizde çabucak halloluyor. Biz artık buradan oyuncu yetiştirmek zorundayız. Akademi binasında bir edebiyat öğretmenimiz var. Tıpkı vakitte diksiyon ve Türkçe dersinin yanında çocuklara nefes alma tekniklerini veriyor. Çocuklara kıymet verdiğinizde onların yetişeceğine inanmanız gerekiyor. Günümüz futbolcusunu yetiştireceksen taktik bilecek, durum bilgisi olacak. Fizik olarak kuvvetli olacak. 14 yaştan itibaren kuvvet çalışmaları yapıyoruz. Bizim en büyük başarımız oyuncuları artık burada A Kadro’da oynayacaklarına inandırmamız oldu. A Kadro’yla daima bağlantı halindeyiz. Mevkiiye nazaran oyuncu istendiğinde oyuncu gönderiyorum. Yaşı gelen değil; yeteneği olan ve kendini hazır tutanlar A Kadro’ya gidiyor” formunda konuştu.

“ELDE EDİLEN GELİRLER DİREKT ALTYAPIYA AKTARILIYOR”
Tahir Karapınar, kiralık olarak ya da geri satın alma opsiyonuyla öbür kulüplere transfer olan tüm oyuncuların gelişimini yakından takip ettiklerini ve daima temas halinde olduklarını kaydetti. Karapınar, oyuncu gelişimi için ihtimamla kulüplerin seçildiğini ve buralardan elde edilen gelirlerin ise direkt olarak akademiye aktarıldığını belirtti. Tahir Karapınar, “Altyapıda oyuncuları hakikat konuma yönlendirmek çok kıymetli. Şu an 10 kadromuz var ve 11’e çıkarmayı düşünüyoruz. 9-10 yaş kümesi var bizde o kümesi 2 kadro yapabilir miyiz diye düşünüyoruz. Oyuncu havuzunu geniş tutmak istiyoruz. A Grup’ta sağ beke ya da stopere alternatif oluşturamıyorsak burayı kapatmamız lazım.”
KEMAL ASLAN: ÇOCUKLARIN BAŞARILI OLMASINDA AİLELERE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR
Fenerbahçe Kulübü Futbol Akademisi Mentoru Kemal Aslan ise, altyapıdaki çocukların başarılı olmasındaki etkenler için de ailelere de büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti. Kemal Aslan, “Çocukların 18 yaşına kadar 7-8 yıl boyunca aileden uzak kalmaları gelişimlerini çok yaralıyor. O nedenle 14-15 yaşına kadar çocukların ailelerinden ayrılmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu yaşlardan daha genç bir oyuncu bulduğumuzda, bir protokol hazırlıyoruz. Gelişimini takip ediyoruz, tesislerimize davet edip maçlarda yer veriyoruz. 14-15 yaşına geldiğinde de gelişimine nazaran İstanbul’a alıyoruz” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Özgür Özaktaç: İsak Vural, A Ekip’te olması pahalandırılacak için yorumda bulun

    Özgür Özaktaç: İsak Vural, A Ekip’te olması pahalandırılacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Özgür Özaktaç: İsak Vural, A Ekip’te olması pahalandırılacak için ilk yorumu yapabilirsin.