Pandemi döneminde küçük işletmeler siber güvenliğe nasıl öncelik verdi?

Moiseev hususa dair şu yorumlarda bulunuyor:

“Salgının başlangıcından bu yana küçük işletmeler kısıtlamalara, değişen talebe ve gelecekle ilgili genel belirsizliğe ahenk sağlamak zorunda kaldı. Dünya ekonomisindeki gerilemeyle birlikte küçük işletmelerin hayatta kalmak için en değerli harcamalara odaklanmak ismine yıl sonuna kadar siber güvenlik harcamalarını azaltmalarını beklerdik. Fakat durum küçük işletmelerin siber tehditlere karşı korunmayı büsbütün elden bırakmadıklarını gösterdi.”

Kaspersky’nin küçük işletme güvenlik eserindeki satış eğilimlerine nazaran, Mart – Mayıs 2020’deki katı karantina şartları ve Ekim 2020’de hadiselerdeki keskin artışla ilişkili olarak satın almalarda iki kıymetli düşüş gözlendi. Fakat bu düşüşü sakinlikle sonuçlanmadı, takip eden iki ay içinde satışlar eski düzeyine geri döndü. Bu eğilim küçük şirketlerin temkinli davrandıklarını, harcamalarının inançta olmasını sağladıklarını, lakin kendilerini daha istikrarlı hissettiklerinde güvenlik konusunda tekrar eğildiklerini varsaymamızı sağlıyor.

Yıl sonunda küçük işletmeler genelinde siber güvenlik talebi, 2020’nin başındaki pandemi öncesi aylara nazaran daha yüksekti. Uzaktan çalışma ve işletmeler için dijital araçların artan kullanımı 2020’de bitmedi. Münasebetiyle işletme açısından kritik dataların ve dijital varlıkların korunması 2021 için gerekli olmaya devam etti.

Faaliyetleri ne olursa olsun bu kuruluşlar şahsî dataları toplayabilir, saklayabilir, güvenlik tedbirleri gerektiren fikri mülkiyete sahip olabilir yahut yalnızca mali durumlarını inançta tutmaları gerekebilir. Çalışanların BT ve teknoloji gereksinimleri kadar siber güvenlik şuuruyla ilgilenmek de kıymetlidir. Yapılan bir anket küçük işletmelerde çalışan şahısların büyük şirketlere nazaran daha çok kendi kendine yetme eğiliminde olduğunu, ekipman ve BT araçları konusunda daha az patron takviyesine muhtaçlık duyduğunu ortaya koysa da siber güvenlik hijyeni ve bilgi muhafaza uygulamaları hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmaları gerekir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Pandemi döneminde küçük işletmeler siber güvenliğe nasıl öncelik verdi? için yorumda bulun

    Pandemi döneminde küçük işletmeler siber güvenliğe nasıl öncelik verdi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pandemi döneminde küçük işletmeler siber güvenliğe nasıl öncelik verdi? için ilk yorumu yapabilirsin.