Site icon Magazin Haberleri – Magazinin Curcunası

Pandemi sonrası modada yükselen trend sportif şıklık

Dünya yavaş yavaş olağanlaşma sürecine girmeye başlamışken moda dalında neler yaşanıyor bu hafta bu mevzuyu yakın takibe almak istedim. Çeşitli kısıtlamaların kalkmasından sonra kalabalıklaşan sokaklarda, bilhassa yaz mevsiminin yaklaşması ve havaların ısınması ile birlikte elbiseler ve topuklu ayakkabıları görmeyi beklerken rahat giysi alışkanlığımızdan kurtulamadığımızı gösteren ve pandemi devrinde alıştığımız eşofman kadroları, spor taytlar, ayakkabılar-terlikler uzunluk gösteriyor.

Moda araştırma platformu editörleri özelikle kıyafetlerde bilhassa rahatlığa değer verildiğini, mod yükseltici ve eğlendirici kesimlerin ve renklerin ön plana çıkacağını vurgularken bilhassa Z jenerasyonunun 2022 yılında da spor giysisi tercih edeceğini vurguluyor.

Durum bu türlü olunca dünyanın en lüks ve en ünlü markaları ile çalışan ve bu markaların perakendecisi olan Batu Spor Materyallerinin kurucusu Sercan Köse ile geçtiğimiz günlerde Tekfen Ofis Park’ta açılışını gerçekleştirdiği, dünyada 4’üncü, Avrupa’da ise birinci büyük showroomunda bir ortaya geldik. Covid sonrası devirde sportif şıklığı masaya yatırdık.

Yağmur Kalyoncu: Dünyadaki birçok lüks markanın dizayncıları ile çalışıyorsunuz. Spor moda trendlerini Türkiye, Almanya, Hong Kong, Dubai, İtalya ofislerinizde tasarım ekiplerinizle birlikte yaratıyorsunuz. 2022 bahar ve yaz aylarında bilhassa luxury spor giysi modasında bizleri neler bekliyor?

Sercan Köse: Spor giysi artık günlük hayata karıştı, beşerler hem konutta, hem süpermarkete giderken hem de gece dışarı çıkarken giyebilecekleri kıyafetler istiyor. Kolay değişikliklerle günün her anına adapte edebileceği kıyafetleri satın almak istiyor. Artık işlevsellik ön planda. Dünyadaki lüks markalarda tüketicinin bu isteğine uygu ve kreasyonlarına şık, spor modülleri dahil etti. Örneğin Saint Laurent’in şort tayt üstü ceket ikilisini örnek olarak paylaştı ve büyük ses getirdi.

Yağmur Kalyoncu: Spor ve idmanlar için başlayan sneaker trendi artık çabucak hemen her kombinin alttında gözümüze çarpıyor. Red Carpet yürüyüşlkerinde bile artık spor ayakkabı görmek mümkün. Bahar ve yaz döneminde sneaker modasında bizleri neler bekliyor?

Sercan Köse: Evvelce siyah ve beyaz olmak üzere sade ve abartıdan uzak modeller ön plandaydı. Son birkaç yıldır üzeri motifli, taşlı ve hatta şahsileştirilmiş sneakerlar moda. Retro sneakerlar da son vakitlerde epey dikkat çekiyor. Eşofman grubundan jean’e kadar, her tarz ile ahenk sağlamayı başaran modeller mevcut elimizde. Renk olarak da bu yıl neon yani patlayan renkler sıkça karşımıza çıkacak. Pembe, yeşil, lila ve sarı dönemin trend renkleri ortasında.

LÜKS MODA İŞ BİRLİKLERİ

Sercan Köse: Christian Dior üzere ünlü moda markalarının spor ayakkabı markalarıyla olan iş birlikleri son yıllarda epey dikkat çekiyor. Air Jordan ve Dior’un epey ses getiren sneaker modeli ise neredeyse tüm moda dünyasını etkiledi. Yakın vakitte bu iş birliklerinin devamının gelmesi bekliyoruz.

Hudutları Zorlayan Teknolojiler

Sercan Köse: Sonları zorlayan teknolojiler modayı şekillendiren bir pozisyona geldi. Nike ve Adidas üzere markaların spor ayakkabı teknolojisini ileriye taşımasıyla birlikte, teknolojinin faal olduğu ve geliştirilmiş sneaker modelleri bu yıl karşımıza çıkacak.

Avrupa’nın en büyük swowroomunda etrafım sneakerlarla çevriliyken favori modellerimi sizler için seçtim.

Yağmur Kalyoncu: Batu Spor markası olarak dünyada bir prensip imza attınız ve üzerinde 26.7 gram altın olan 30 bin euroluk ayakkabıyı Türkiye’ye getirdiniz. Satın almak isteyen oldu mu?

Sercan Köse: Bu ayakkabıdan dünyada yalnızca dokuz adet üretildi. Sarı kısımları saf altından yapıldı. Üzerinde 26.7 gram altın var. Bir ayakkabı düşünün ki kıymeti gün geçtikçe artıyor. Fiyatı da şu an 30 bin Euro civarıdır. Hem dünyada hem de Türkiye de birçok ünlü isim bu ayakkabıyı almak için bize ulaştı. Fakat çok özel bir koleksiyon olduğu için satamadım. Ancak ileride özel bir durum olursa teklifleri kıymetlendirebiliriz.

Yağmur Kalyoncu: Hayli renkli ve büyük bir showroom olmuş burası. Nike, Adidas, Converse üzere büyük markaların perakendecisi olarak burada açtığınız showroomun Türkiye’de bölüme katkıları neler olacak ?

BU YILKİ SATIŞ MAKSADIMIZ 10 MİLYON

Sercan Köse: Şimdi yeni açılmış olmasına karşın Avusturalya, Fransa ve İsviçre’den müşterilerimiz showrooma geldi. Yepyeni markaları inançlı bir adresten almak için müşterilerimiz kıtalararası yol geliyor. Bu hem markam hem de ülkem ismine gurur verici. Bu işi ne kadar uygun yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl satış gayelerimizi daha da büyüttük. 10 milyonlu bir gayeye koşacağız.

Yağmur Kalyoncu: Bu hoş sohbet için teşekkür ediyorum. Tahminen devamını Milano’da yaparız. Moda haftası için orada olacaksınız. Tahminen trendleri tekrar birlikte kıymetlendiririz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Exit mobile version