Pınar Ünlü Hatipoğlu ile Mehtap Şimşek’e tarihi görev! 22 yıllık hayal

Türkiye’nin memleketler arası alandaki birinci bayan hakem çifti olan Pınar Ünlü Hatipoğlu ile Mehtap Şimşek’i yeni bir heyecan bekliyor. Başarılı hakem çiftimiz, 14 Mayıs’ta Danimarka’nın Viborg kentinde oynanacak EHF Bayanlar Avrupa Ligi Final Four’unda düdük çalacak. Hakemlerimiz, Danimarka’nın Herning-Ikast Handbold ile Almanya’nın SG BBM Bietigheim kadroları ortasında oynanacak olan yarı final maçına çıkacak. Bu maç, daha evvel Ordulararası Dünya Şampiyonası da dahil dört sefer dünya şampiyonalarında düdük çalan hakem ikilisinin mesleklerinde ulaştığı en üst nokta olacak.

Hakemlerimizle Danimarka’ya yola çıkmadan evvel, misyon aldıkları Bayanlar Türkiye Kupası Dörtlü Finali’nde konuştuk…

EHF Avrupa Ligi Final Four maçlarına çıkacaksınız. Hislerinizi alabilir miyim?

Pınar: Öğrendiğimizden beri midemde kelebekler uçuyor adeta. İnanılmaz heyecanlıyım. Çok keyifli bir his.

Mehtap: Bir hakemin bekleyebileceği en üst seviyedeki maçlardan biri. Burada olabilmek çok hoş bir his. Bu dörtlü finalde olabilmek, oradaki atmosferi yaşayabilmek bizler için çok kıymetli bir deneyim olacak. Orada her şeyin umduğumuz üzere gitmesini ve çok keyifli vakit geçirebilmeyi umuyorum. Bu sene yarı finalde düdük çalacağız. Umarım önümüzdeki sene de finalde düdük çalarız.

Bu maç mesleğinizde şu ana dek yönettiğiniz en üst seviyedeki maç mı olacak?

Mehtap: Şu ana dek pek çok Şampiyonlar Ligi maçına çıktık. Fakat bu maç açıkçası en ileri nokta.

Pınar: Daha evvelki yıllarda Challenge Trophy’de yarı final maçını yönetmiştik. Lakin natürel bu daha üst seviye bir maç. O yüzden en üst seviye maç olarak bu maçı niteleyebiliriz.

Bundan sonrası için amaçlarınızdan bahsedebilir miyiz?

Pınar: Kasım ayında Bayanlar Avrupa Şampiyonası oynanacak. Gönlümüzden geçen elbette orada düdük çalabilmek. Onun için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.

Mehtap: Kısa vadede maksadımız Avrupa Şampiyonası. Sorasında elbette Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali’nde düdük çalmak istiyoruz.

Biraz da hakemlik öykünüzden bahsedebilir miyiz?

Pınar: İkimiz de Mersin’de hentbol oynuyorduk. Hatta Mehtap’la ben rakiptik. Daha sonra birlikte üniversiteyi okuduk Adana’da. Orada da grup arkadaşlığı yaptık. Oyunculuk manasında daha fazla ilerleyeceğimizi anladık ve hakemliği denemeye karar verdik. Çünkü hentbolu seviyorduk ve içinde var olmak istiyorduk. Bu türlü başladık. Sonrasında yabancı lisanımız de olunca süratli gelişti. 2004 yılında “For the Future” projesi kapsamında seçildik. Bir yıl sonra da EHF kokartı taktık. O biçimde deva etti.

Mehtap: Bizden bir yıl evvel Kürşad Erdoğan – İbrahim Özdeniz ikilisi “For the Future” hakemi olmuştu. Fakat tıpkı neslin hakemiyiz.

Türk hakemliğinin geleceği hakkında görüşlerinizi alabilir miyim? En büyük eksikliğimiz sizce nedir?

Mehtap: Aslında biz hakemlik açısından son derece yeterli noktadayız. Hakem arkadaşlarımızın büyük kısmı milletlerarası hakemlik potansiyelini taşıyor. Bizim ülke olarak en büyük zahmetimiz yabancı lisan. Yaklaşık 10 yıldan bu yana memleketler arası hakem olan bir çift yok. Bu süreçte yeni bir hakem çifti çıkaramamamızın en büyük nedeni hakemlik bilgilerinin eksikliğinden kaynaklanmıyor. Büsbütün lisan eksikliğinden ötürü milletlerarası çift çıkaramıyoruz. Bu sorun çözülürse sayının artacağına inanıyorum. Hakemlik olarak daima erkekler ön planda lakin şahsen benim gönlüm bayan hakemlerin sayısının artması. Birinci olmak çok hoş, tarihe geçmek çok hoş evet ancak daha fazla bayan hakem çifti olmamız gerekiyor. Birinci olmak çok hoş bir şey fakat artık tek olmak istemiyoruz.

Pınar: Bu işi bayan olarak yapmak da çok güç aslında. Daha fazla fedakarlık istiyor, bir erkek hakeme nazaran. Örneğin evvel ben doğum yapınca bir orta verdik. Akabinde Mehtap doğum yapınca bir kere daha orta verdik. Allahtan ailelerimiz de daima yanımızdaydı ve daima dayanak oluyorlar. Bu sayede devam edebildik.

Bugün Anneler Günü. Çocuklardan başka bir Anneler Günü yaşıyorsunuz. Güç olmuyor mu?

Pınar. Yalnızca bugüne özel değil bu aslında. Birçok özel güne dair kaçırdığımız vakit dilimleri oluyor. Bu da fedakarlık isteyen bir durum. Onlar her vakit yanımızdalar. O küçücük yürekleriyle her vakit bize takviye oluyorlar. Sabah örneğin imajlı görüştük, akabinde ses kaydı atarak Anneler Gününü kutladı. Yapacak bir şey yok. Zorlukları daima bir arada göğüslüyoruz.

Mehtap: Sıkıntı bir şey. Hentbolu çok seviyoruz, hentbol aşkımız, hayatımızın içerisinde önemli manada var olan bir şey. Fakat çocuklarımızın kıymetli günlerini ister istemez kaçırıyoruz. Lakin biliyoruz ki uygun bir şey için kaçırıyoruz. Kızı mesela şu an kızıyor lakin eminim birkaç yıl sonra kızımın benime ve yaptıklarımla gurur duyacağından eminim.

Bayan hakem olarak nasıl zorluklar yaşadınız? En büyük zorluk neydi?

Pınar: Birinci başlarda alışılmış ki beşerler değişik karşıladılar. Daha evvelce daima erkek hakemle maçlara alışmışlar ve biz çıktığımızda nasıl olacak diye düşündüklerinden eminim. Elbette akıllarında soru işareti vardır. Lakin bu bir süreç. Başladığımız günden bu güne daima gelişmeye devam ettiğimiz için, artık kimsenin bizim hakemliğimizden yana kuşkusu olmaması başarılı olduğumuzu gösteriyor. Paylaşımlar arttıkça ve beşerler bu paylaşımlardan bizim nasıl davrandığımızı gördükten sonra ortadan soru işaretleri kalktı. Evvelce bayan hakem olmak bir dezavantajdı fakat sonraları avantaja dönüştü.

Mehtap: Her şeyi birincisi çok zordu. Bizi onun zorluğunu yaşadık. Saha içinde ve saha dışında. Biz başlarda hakem seminerine giderdik 200 tane erkek hakemle birlikte. Yalnızca ikimiz bayan hakemdik. O devirlerde çok aç kaldık. 19 yaşındaydık. Utanırdık ve korkardık. Yemeğe inemediğimiz çok vakitler geçti. Lakin bu bir süreçti. Vakitle onlar da bizim varlığımıza alıştı, biz de artık korkmamaya, çekinmemeye başladık. Saha içerisinde çok fazla sorun yaşamadık. Gençken inanç sorunu olmuştur. Hem bayan hem de genç olduğumuz için herkesin aklında bir soru işareti oluyordu. Başta o usul sorunlar yaşadık lakin şu an için bunun bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Bilhassa erkek maçlarında çok daha rahat oluyoruz. Atletler daha “Fair-play” çerçevesinde oynamaya ve davranmaya çalışıyorlar. Daha kibar oynuyorlar.

Avrupa’da durum biraz daha farklı elbette, değil mi?

Pınar: Elbette her maçın zorluğu var. Şu ana dek Avrupa’da yalnızca bayan maçlarını yönettik. Ancak onların anlayışının farklı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Alışılmış ki orada daha rahat maç yönetiyoruz.

Mehtap: Muhakkak orada size kadı ya da erkek diye bakmıyorlar. Güzel hakem ya da makûs hakem diye bakıyorlar. Bir yere kadar kadrolar bilhassa Türkiye’de hakemle oynarlar, hakemi denerler. Bakarlar ki hakem çizgisinden ödün vermiyor ondan sonra oyuna dönerler. Biz son devirde bu türlü bir ekiple karşılaşmadık. Tahminen de artık bizi tanıdıkları için. Daha çok genç hakemlerin karşılaştığı bir durum bu. Lakin Avrupa’da bunun kolaylığını yaşıyoruz. Beşerler en baştan hakem kim olursa olsun kendi işlerine odaklanıyor ve en düzgününü yapmaya çalışıyorlar. Şayet hakem de nitekim bir düşünce varsa hakeme dönüyorlar. Örneğin bir oyuncu dördüncü adımı bastığında hakemin düdüğünü beklemeden topu bırakıyor ve dönüp gidiyorlar. Nitekim oyuncuların büyük çoğunluğu ne yaptıklarını ve ne yapmamaları gerektiğini biliyorlar.

MHK’nin çalışmaları var. Daha çok bayan hakem çifti ve gözlemci yetiştirmek için. Hatta birinci mezun olan bayan gözlemciler yavaş yavaş maçlara da çıkmaya başladılar. Alanlarda daha fazla bayan görünce ne hissedeceksiniz?

Mehtap: Her şeyden evvel kendimizi yalnız hissetmeyeceğiz. Elbette MHK bayanlara yönelik çok kıymetli çalışmalar yapıyor. Fakat kuşku yok ki bu işi yapmak isteyen bayanlara daha fazla iş düşüyor. Biz dün mesela yarı final maçı yönettik ve akşamına idman yaptık. İdmanın gerisine maçımızı tekrar izledik. 22. yılımızda bile hala bu kadar emek veriyoruz. Sahiden bir şeyler yapmak istiyorlarsa yalnızca THF ve MHK’den bir şey beklememeleri lazım. Gerek kural bilgisi gerekse performans manasında önemli manada emek vermeleri gerekiyor. Emek vermeden hiçbir şey olmaz.

Pınar: Yalnızca fizikî manada değil, kural bilgisi manasında da kendimizi her periyot taze tutmamız gerekiyor. Kural kitabını bir sefer okuyup bitirmekle işiniz tamamlanmıyor. Her yılın başında ve süreç içinde de tekrar etmek lazım.

Son olarak Final Four ile ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Pınar: Bir heyecan var olağan. Aslında Final Four’da maç yönetmek herkes için heyecan verici. Lakin biz her maça çıktığımızda birebir heyecanı yaşıyoruz. 22 yıl evvel birinci lig maçımıza çıktığımızda neler hissettiğimizi çok güzel anımsıyorum. Orada yaşadığım heyecan hala var. Zati bu heyecan olduğu için devamı geliyor ya da basamakları birer birer üste doru çıkıyoruz. O yüzden bu heyecanı hala yaşıyor olmak çok keyifli Final Four da bunu taçlandırıyor olacak.

Mehtap: İnsanın emek verip, hedeflediği bir şeye sahip olması ya da ona kavuşması anlatılamayacak kadar büyük bir his. Haberi EHF’den aldığımdan beri ayaklarım adeta yere basmıyor. Ne işten ne de konuttan bir şey anlıyorum. Tek hedefim Final Four’un bir an evvel başlaması ve o atmosferi yaşamak.

Kaç yıl daha hakemlik yapmayı düşünüyorsunuz?

Pınar: Gayelerimiz doğrultusunda en az beş yıl daha hakemlikten kopmadan hakemlik yapmayı düşünüyoruz. Elbette bir gün bitecek.

Mehtap: Amaçlarımıza ya ulaşacağız ya da ulaşamayacağımızı anlayacağız. Zira bence hedefsizlik insanı geriye götürür ya da yerinde saydırır. Bu ikimizin de karakterine uygun değil. Bunu biraz da süreç gösterecek.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mehtap: Birinci olduk tahminen, birçok şeyi birinci biz gerçekleştirdik tahminen ancak bu süreçte hiçbir şeyi tek başımıza yapmadık. 2000 yılında bugüne kadar bizim yanımızda olan pek çok insan vardı. Hiç kimse tek başına başarılı olamaz. Bugüne dek yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Şu anki liderimiz yeni misyona geldi fakat çok güzel bir güç sahibi. MHK’deki herkes çok güzel tanıdığımız kimseler. Herkese teşekkür ediyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Pınar Ünlü Hatipoğlu ile Mehtap Şimşek’e tarihi görev! 22 yıllık hayal için yorumda bulun

    Pınar Ünlü Hatipoğlu ile Mehtap Şimşek’e tarihi görev! 22 yıllık hayal için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pınar Ünlü Hatipoğlu ile Mehtap Şimşek’e tarihi görev! 22 yıllık hayal için ilk yorumu yapabilirsin.