Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile MEB ortasında mesleksel ve teknik eğitimde iş birliği

Protokolün imza merasimi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in iştirakiyle Tuzla Organize Sanayi Bölgesi İdare Binası’nda gerçekleştirildi.

Bakan Varank, merasimde yaptığı konuşmada, “Büyük ve Güçlü Türkiye” maksatlarının asıl itici gücü olan insan kaynağına yönelik bu protokolle, sanayi ile ulusal eğitim ortasındaki uyumu daha da üstlere taşımayı maksatlarını söyledi.

Böylece başta gençler olmak üzere her yaştan vatandaşların, imalat sanayi dallarının talep ettiği niteliklerde eğitim almalarını temin edeceklerini tabir eden Varank, şunları kaydetti:

“Onları meslek sahibi yaparak istihdama önemli bir katkı sağlayacağız. Ben bu vesileyle Mesleksel ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’nün vatanımıza, milletimize güzel, uğurlu olmasını diliyorum. Malumunuz imalat sanayi, ülkelerin ekonomik bağımsızlığının ve yaygın refahının teminatlarından biridir. Nitelikli insan kaynağı da güçlü endüstrinin olmazsa olmazlarındandır. Bu bağlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bir taraftan sanayi altyapımızı güçlendirirken, başka taraftan nitelikli insan kaynağına yönelik siyasetler tasarlıyoruz. Ortaya koyduğumuz 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi ile bu alanlarda kararlı adımlar atıyoruz. Bildiğiniz üzere ülkemizin üretim üsleri olan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) sanayicilere yatırım konusunda çok büyük kolaylıklar sağlıyor.”

“OSB’lerdeki istihdamın 2023 sonuna kadar 2,5 milyona ulaşmasını öngörüyoruz”

Bakan Varank, endüstricinin muhtaçlık duyduğu altyapıları en sağlıklı halde OSB’ler aracılığıyla karşıladıklarını belirterek, “OSB’ler yalnızca sanayicilerin muhtaçlıklarını karşılamakla kalmıyor oluşturdukları kümelenme anlayışı ile önemli bir verimlilik ve rekabet avantajı da sağlıyor. Bakanlık olarak üretimin kalbi olan bu bölgelerimize bedelsiz arsa tahsisinden düşük faizli uzun vadeli kredilere kadar çok önemli dayanaklar sağlıyoruz.” dedi.

Bugün prestijiyle Türkiye’deki OSB sayısının 327’e çıktığını aktaran Varank, OSB’si olmayan ilin kalmadığını vurguladı.

Varank, altyapı inşaatlarını tamamlayarak üretime geçen OSB’lerde doluluk oranının yüzde 83’e ulaştığını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“OSB’ler birebir vakitte büyük ölçüde istihdama da mesken sahipliği yapıyor. Şu an için 2,2 milyon vatandaşımıza direkt ekmek kapısı olan OSB’lerdeki istihdamın 2023 yılı sonuna kadar 2,5 milyona ulaşmasını öngörüyoruz. Bu bağlamda endüstricinin gereksinim duyduğu yetkinlikteki insan kaynağının yetiştirilmesi ülkemiz için büyük bir değer arz ediyor. Malumunuz dijital dönüşüm ile birlikte aranan iş gücü yetkinlikleri de süratle değişiyor. Yapılan araştırmalar, mevcut mesleklerin yüzde 30’unun önümüzdeki 15 yılda ya yok olacağını ya da büyük değişimler geçireceğini ortaya koyuyor. İşte bu sebeple günümüz iş gücü yetkinlikleri dinamik olmak durumunda.

Bakanlık olarak insan kaynağının adaptasyonu noktasında kararlı adımlar atıyoruz. Örneğin, insan kaynağımızı dijital dönüşüme hazırlamak için KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla dayanaklar sunuyoruz. Bayan ve genç iş gücünün dinamizmini sağlamak üzere Kalkınma Ajanslarımız aracılığıyla farklı takviyeler veriyoruz. Deneyap Teknoloji Atölyeleri ve TEKNOFEST’le evlatlarımızı geleceğin teknoloji alanlarına hazırlıyoruz.”

“Sanayi kesimindeki dönüşümleri tespit edecek, eğitime süratle adaptasyonunu sağlayacağız”

İş gücünü besleyen temel aracın eğitim kurumları olduğunun farkında olduklarını anlatan Varank, eğitim kurumlarının yeniliklere kolay adapte olabilir ve endüstriyle daima etkileşim halinde tasarlanmasının kıymetli olduğunu lisana getirdi.

Varank, bunu başarmak için Ulusal Eğitim Bakanlığı ile ortalarındaki istişare sistemlerini daima açık tuttuklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu diyalog sayesinde eğitim ve endüstride iş birliğine yönelik değerli kademeler kaydettik. Özellikle mavi yakanın faal istihdamı için meslek liselerine özel ihtimam gösteriyoruz. OSB’lerde Teknik Liseler açılması konusunda devam eden bir uygulamamız var. Yeniden Bakanlığımız, Ulusal Eğitim Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası ortasında Mesleksel Eğitim İşbirliği Protokolü’nü de yakın bir vakitte imzaladık. Burada da meslek liselerinde eğitimi verilen alanların kesimle birlikte tasarlanmasının önünü açtık. Bu kapsamda İstanbul’daki mesleksel ve teknik anadolu lisesi öğrencileri için çalışmalar sürdürüyoruz.

Artık de Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yeni bir projeyi başlatmak için huzurlarınızdayız. Bu imza ile sanayi dalında yaşanan süratli dönüşümleri yerinde tespit edecek, bunların eğitime süratle adaptasyonunu sağlayacağız. Eşgüdüm içerisinde, sanayi bölümünün nitelikli iş gücü muhtaçlığını karşılayacak, verilecek önemli teşviklerle de istihdamı geliştireceğiz. Mesleksel Eğitim Merkezleri, Mesleksel ve Teknik Ortaöğretim Kurumları olarak tekrar yapılandırıldı. Buradan meslek öğrenen öğrencilerimiz, tıpkı vakitte bir lise diplomasını da alabilecekler. Böylelikle, Mesleksel Eğitim Merkezlerinin istihdam noktasındaki ehemmiyeti bir kat daha arttı.”

“Öğretim programları ve eğitim malzemeleri daima güncellenecek”

Mesleksel Eğitim Merkezleri’ni OSB’ler içerisinde konumlandırarak eğitimle sanayi ortasındaki uyumu daha yakından temin etmiş olacaklarını aktaran Varank, kelamlarını şöyle tamamladı:

“77 vilayetteki 251 Organize Sanayi Bölgesi ile 4 vilayetteki 4 sanayi sitesi, en az bir mesleksel ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleksel eğitim merkeziyle eşleşecek. Bu sayede OSB’lerde Mesleksel Eğitim Merkezi Programı uygulamaları yaygınlaştırılacak. Eğitim öğretim ve belgelendirme faaliyetlerine iştirak artırılacak. İştirakçiler yüklü olarak şahsen üretim alanında işbaşında eğitim alarak meslek öğrenecek. Öğretim programları ve eğitim malzemeleri daima güncellenecek. Özetle daha dinamik eğitim müfredatı, daha dinamik eğitim malzemeleri ve şahsen çalışarak öğrenen daha dinamik bir insan kaynağına kavuşacağız.

Yenilikçiliği ve daima değişimi önümüzdeki periyodun kodları olarak görüyoruz. Bu bağlamda eserlerden, üretim süreçlerine insan kaynağı yetkinliklerinden girişimcilik ekosistemine kadar hiçbir alan tekdüzeliği kabul etmiyor. Ayakta kalmak için her mevzuda ve daima gelişime açık olmak zorundayız. Bu değişken ortamda sanayi ve teknolojiyi besleyen insan kaynağını her vakit odağa almaya devam edeceğiz. Devletin bütün kurumları bu bahiste yakın iş birliği içerisinde çalışıyor. Elbet bütün bu çalışmalar 2051 ve 2071 amaçlarımıza hakikat ilerlerken bize değerli katkılar sunacak. Bu projeyle inşallah sanayicimizin muhtaçlık duyduğu istihdamı çok daha rahat bir biçimde elde etmiş olacağız.”

İmza merasiminin akabinde, Bakan Varank ve Bakan Özer’e İstanbul Tuzla OSB’nin Bakanlar ismine hatıra gayesiyle 250’şer fidan dikimi gerçekleştirilmesiyle ilgili ikram takdim edildi. Merasimin akabinde, Bakan Varank ve Bakan Özer, Tuzla OSB’de yer alan İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (İTOSB) Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Atölyeleri’ni ziyaret ederek, öğrencilerle birlikte kaynak yaptı.

Meslek atölyeleri ziyaretlerinin akabinde Bakan Varank ve Bakan Özer, İTOSB Mesleksel Eğitim Merkezi İrtibat Ofisi’nin açılışını da gerçekleştirdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile MEB ortasında mesleksel ve teknik eğitimde iş birliği için yorumda bulun

    Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile MEB ortasında mesleksel ve teknik eğitimde iş birliği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile MEB ortasında mesleksel ve teknik eğitimde iş birliği için ilk yorumu yapabilirsin.