Son Dakika: Bisiklet yarışında ölüme davetiye! Milli sporcu Kübra Bektaş’ın korku dolu anları…

Spor servisi / Adil DEMİRÇUBUK – Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde evvelki gün düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Anma Yol Bisikleti Yarışı, izleyenlerin yüreğini ağza getiren akıl almaz imajlara sahne oldu.

Bisiklet Federasyonu ve Kahramankazan Belediyesi iş birliğiyle organize edilen tertipte yaşananları, yarışta geçirdiği kaza sonrası başına gelenleri Instagram’dan paylaşan ulusal bisikletçi Kübra Bektaş’ın şahsen kendisinden öğrendik. Bektaş o denli şeyler anlattı ki, ‘Yok artık’ demekten kendimizi alamadık…

Bu türlü bir start görülmedi

“27 yaşındayım, onlarca yarışa katıldım, böylesini görmedim. Benim de içinde bulunduğum Seçkin Bayanlar atletleri ile Yıldız, Genç, Büyük Bayanlar ve Genç Erkekler tıpkı anda start aldı. Gençler ile büyüklerin tıpkı anda start alması görülmüş bir şey değildir. Yaklaşık 200 sportmen birebir anda start aldık. O kadar karışık bir peloton (bisiklet yarışındaki ana grup) vardı ki, geride kalırsam kaza olur diye çok korktum. Bu yüzden önde gittim. Gerimden gelen genç atletlerden biri kendine yer kapmaya çalışırken bana omuz atınca, saatte 50 km süratle giderken istikrarımı kaybedip yere düştüm.

Atletler çığlık çığlığa!

Yaklaşık 7-8 metre sürüklendim, takla attım. Bu ortada ardımdaki bisikletçiler üstüme üstüme geliyor. Elimle başımı kapattım, üstümden geçecekler! Kıpırdamaya çalışıyorum ancak olmuyor; kolum hareket etmiyor. O sırada bir hakem aracı yanımda geçti, bana, ‘Numaranı söyle’ diye bağırdı, söyledim. Zannediyorum ki ambulans çağıracak! Daha sonra kendimi zar güç kenara attım lakin bisiklet ortada duruyor. O gencecik çocuklar bisikletin sağından solundan geçmeye çalışıyor çığlık çığlığa! Sonra baktım bu türlü olmayacak; her şeyi göze alıp bisikletin yanına geldim ve kenara çektim.

Kamyonlar ve bisikletçiler yan yana

Bu ortada formasını giydiğim Ankara Gençlik Hizmetleri ekibinin arabası geldi. Antrenörüm benim yaralandığımı görünce ambulansı aradı ama ulaşamadı, ‘Ambulans yok, seni otomobile alalım’ dedi. Otomobile bindim, inanır mısınız, o anda 13-15 yaşında çocuklar var. Biz otomobille peletona ulaştığımızda birden trafiğin açıldığını gördük. Sportmenlerin yanından otomobiller, kamyonlar geçiyordu. Biz telaş içinde atletleri izlerken, kızlardan kimilerinin öteki bir yola döndüğünü gördük. Polis yanlış yolu göstermiş. Kızlar öbür yolda, yanlarında kimse yok. Ne bir hakem, ne öbür kimse.”

BU ÇOCUKLARA NASIL SPOR YAPTIRACAĞIZ!

Kübra Bektaş, genç atletlere üzüldüğünü belirterek şunları söyledi: “Ben 27 yaşına geldim. Ulusal oldum, bırakabilirim ancak o gencecik kızlara üzülüyorum. Başıma gelenleri görünce korktular. Biz bu çocuklara nasıl spor yaptıracağız? Bu sporu bu türlü tanıtamazsınız.”

DİŞLİ ELİME GİRMİŞ, 1.5 SAAT O DENLİ BEKLEDİM

Kübra Bektaş, yaşadıklarını anlatırken, “Bisikletin dişlilerinden biri elime girmiş. Ambulansa ulaşana kadar 1,5 saat o halde kalmışım. Daha sonra gittiğim hastanede 6 röntgen çektiler, kırık mı çatlak mı tam olarak anlayamadılar” sözlerini kullandı.

TERTİPTE YER ALAN HERKES VAZİFEDEN ALINDI

Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Erol Küçükbakırcı, tertip bozukluğu nedeniyle sportmenlerin hayati tehlike yaşadığı 15 Temmuz Şehitleri Anma Yol Bisikleti Yarışı ile ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. Küçükbakırcı, “Kahramankazan’daki yarışlarda misyonlu tüm hakem ve öteki çalışanı misyondan aldık” dedi.

AMBULANS, KAZADAN 1,5 SAAT SONRA GELEBİLDİ

“Biz, polislerin gösterdiği yoldan giderken geri döndük, halbuki orası da yanlış yolmuş. Sonra kadrolara toplanma talimatı geldi ve yarış tam iptal edildi. Büsbütün bir fiyaskoydu. Olanları seyrederken kendi acılarımın farkında değilim. Finişe gelince ağrılarım ortaya çıktı. Hakemlere ‘Yaralıyım, ambulans yok mu?’ dedim. Bana ‘Sen o denli bağıramazsın’ diye çıkıştılar. 15 dakika sonra ambulans geldi, beni hastaneye götürdüler. Bu ortada kazadan itibaren tam 1,5 saat geçti.”

Çabucak gel, 7 farklı oyun seçeneğiyle

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son Dakika: Bisiklet yarışında ölüme davetiye! Milli sporcu Kübra Bektaş’ın korku dolu anları… için yorumda bulun

    Son Dakika: Bisiklet yarışında ölüme davetiye! Milli sporcu Kübra Bektaş’ın korku dolu anları… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son Dakika: Bisiklet yarışında ölüme davetiye! Milli sporcu Kübra Bektaş’ın korku dolu anları… için ilk yorumu yapabilirsin.