Son dakika: Fenerbahçeli yıldıza büyük övgü: ‘Oyun el koydu! Ekibi ayakta tuttu’

SPOR MÜELLİFLERİ GİRESUNSPOR-FENERBAHÇE MAÇINI KIYMETLENDİRDİ

Spor Toto Üstün Lig Ahmet Çalık Dönemi’nde deplasmanda GZT Giresunspor’u 2-1 mağlup eden Sarı Lacivertliler puanını 40’a yükseltti ve 2 maç ortanın akabinde kazandı. Spor müellifleri Giresunspor-Fenerbahçe müsabakasını kıymetlendirdi.

ERCAN İNANÇ: ‘YAŞAM SİNYALİ Mİ?’

“Dün akşamüzeri “Kadıköy Gözlemevi’nin” bıkkın/bezgin/küskün milyonlarca gönüllüsü Fenerbahçe’nin kaybolduğu derin karanlıktan bir “sinyal” aldı ama… “Orada hayat mı var” yoksa “kuş taşa mı çarptı” birkaç haftalık incelemeyle anlaşılacak.Fenerbahçe’nin Harika Lig macerasını bilmeyenler için dirençli, istekli olmasına karşın haftalardır galibiyet yüzü görmeyen büyük kadroları yenme alışkanlığına sahip Giresunspor alanında 1-0’dan oyunu çevirip 2-1 galip gelmek, bilhassa ikinci yarıda yakın geçmişin en güzel futbolunu sergilemek, tarihi bir ileti sayılabilir fakat Fenerbahçe bu… Tek garantisi, garanti verememesi!”

‘ALTAY, FENERBAHÇE’Yİ AYAKTA TUTTU’

“Giresunspor agresif, Fenerbahçe sallanarak başladı maça… Muhakkak ki, elendiği kupa, düşük moralleri biraz daha aşağı çekmişti Fenerbahçe’de.Bir de üzerine ikinci dakikada gol…Altay, 3,5 ay süren sakatlıktan sonra geçtiği kalede en seri gollerinden birini yedi lakin birinci yarının kalan 43 dakikasında Fenerbahçe’nin ayakta kalmasını, rakip kaleye dokuz şut çekmesini ve beraberliğe ulaşmasını, ikinci yarıda ise oyuna el koymasını sağlayan adam da kaleyi kilitleyen Altay’dı…Fenerbahçe’nin oyun sürerken düzelmeye çalışması ve bunu bir ölçüde başarması Umut’un sakatlanmasıyla süratli Suleymanou’yu da hamleye ekleyen Giresunspor’un ataklarına dur diyen Altay’dı en başta.”

‘PREMİER LİG ORGANİZASYONU’

“Zaten Altay’ın ikinci dakikada yediği gol adeta bir Premier Lig tertibiyle gelmiş, Fenerbahçe savunma merkezi şaşkınlığı şimdi atlatamamış ve Giresunspor’un yeni transferi Chiquinho bu toprakların rehavetine kapılmamışken yaşanan sıra dışı bir tertipti.”

‘YENİLEN GOLDEN SONRA VERİLEN REAKSİYON UYGUN BİR PUANDI’

“Fenerbahçe’nin golden sonra verdiği reaksiyon, geride kalan haftalara bakıldığında âlâ bir puandı… Mimarları ise her durumun hazırlanışında yer alan, gole katkı yapan Mert Hakan başta olmak üzere, solda öne geriye arı üzere çalışan Ferdi ve gol aramayı asla bırakmayan Valencia idi. Osayi, yaratıcılığı beceremeyen atlet durumundaydı her zamanki üzere.Bazen pas vermeyip bahtını deneyerek abarttığı da oldu Valencia’nın ki, bu Fenerbahçeli futbolcuların kendini kurtarmak üzere bir ruh hali içinde olduklarını gösterir… Olağandır.Maçta her iki ekibin da uzunluğu uzadığı orta alanların kolay geçildiği dakikalar geldiğinde, Giresunspor orta alanda top kaybedince ve geriye dönüp altılı savunma sınırını kurması imkansız haldeyken Fenerbahçe’nin golünü atan ısrarcı/inatçı Valencia idi tabi.”

‘DEVRE ORTASI TRANSFERİ ÜZERE OLUR’

“İlk yarı geride başlayan Fenerbahçe’nin rakibine nazaran istek ve performansta üste çıkması, oyun içinde toparlanmasıyla bitti, ikinci yarı İsmail Kartal’ın ikili atağıyla başladı. Serdar ile Pelkas oyuna girdi Zajc ve Rossi kulübeye çekildi. Aslında soldaki Rossi baştan yanılgıydı.Ancak Fenerbahçe teknik yöneticisinin aklındaki plan Serdar’ın başına aldığı darbe ile on dakikada tehlikeye girdi… Serdar’ın oynamak istemesine karşın başa aldığı darbenin tehlikeleri göz önüne alınarak çıkması adeta bir sorun haline gelmişken, Pelkas 65 metre sürdüğü topu Giresun ağlarına göndererek hem Fenerbahçe’yi rahatlattı, hem de “eski Pelkas” olma yolunda olduğunu göstererek geleceğe umut kattı. Devamı gelirse, Pelkas “devre ortası transfer” üzere bir şey olur Fenerbahçe için. Serdar’ın kısmetsizliği yalnızca rakip ceza alanında topla bağında değil muhakkak ki!..”

‘KISA VAKİTTE SORUN HALİNE GELDİ’

“Kalan dakikalarda adeta doğaçlama oynanan Fenerbahçe üstünlüğündeki maçta, oyunu geniş alanda git-gele dönerken 82.dakikada Perez’ın kırmızı kartla oyun dışı kalmasıyla konuk kadro birçok durum buldu lakin harcadı. En garantilisini kaçıran da “deve mi kuş mu” bir türlü muhakkak olmayan ve Rossi’nin yerine giren Serdar Dursun sakatlanınca üçüncü tercih olan “kaçırma üstadı” Berisha idi. Şampiyonlar Ligi’nin güçlü kuvvetli akıllı Berisha’sı ne kadar kısa vakitte sorun haline geldi Fenerbahçe’de… Sanki neden?Fenerbahçe için yalnızca tabela kıymetli değildi bu maçta.Galibiyeti değil, farkı kaçırdı Fenerbahçe… Üstelik deplasmanda.Ne kadar uzun müddettir söylenmemiş bir cümle değil mi?.. Tıpkı uzaydan alınmış sinyal gibi!”

UZAY GÖKERMAN: ‘ŞAHSİYET SAHİBİ GOLLERLE’

“Kupa’dan elendikten sonra elinde yalnızca Avrupa’da ilerleyebileceği tek bir seçeneği kalan Fenerbahçe’nin bu takımdan neyi hedeflediği konusunda başlarda nasıl bir planlama var anlaşılamadığından alana çıkan kadroyu kıymetlendirme ölçütünü belirleme konusunda da zorluk çekebiliyoruz.İlk yarı sonunda ortalama saha yerleşimine bakıldığında güya 4-3-3 oynamış üzere görünüyordu.Sosa biraz geride, Zajc ve Mert Hakan önde…Yerleşimsel bakımdan çok sorun olmasa da oyuncu tercihleri alandaki oyunun akışkanlığını belirliyordu.”

‘SOSA NEDEN ALANDA?’

“Giresunspor oyuna çok süratli başladı ve birinci 30 dakikada değerli konumlar da buldu. Altay’ın kurtardığı net 5 şut var. Bu şutların gelişiminin orta alandan başlayarak Fenerbahçe kalesine gerçek inmesi çabucak orta alandaki oyuncu tercihlerini akla getirdi.İkinci yarı bu bölgeden Zajc kenara alındı Pelkas girdi. Sosa müsabakayı tamamlayan oyuncu oldu.Sosa, neredeyse tüm duran topları sıfır tesir ile kullandı. Birinci yarının sonlarına yanlışsız kazanılan bir özgür vuruşta kadro halinde yerleşmişken topu Giresunsporlu oyuncuya neredeyse pasla teslim etti ve oradan süratli bir atak başladı.Merceği Sosa’ya tuttuğum üzere bir algıya neden olmak istemem; girişteki cümle ile temaslı düşünmeye çalışıyorum.36 yaşında bir oyuncu Sosa, seneye oynayıp oynamayacağı belirli değil; dönemin burasına kadar da çok tesirli olduğu, maç çevirdiğini söylemek güç.Peki neden alanda?”

‘FERDİ’NİN POTANSİYELİNE NE VAKİT VARDIK’

“Bu dönem kontratı sona ermek üzere olan Ferdi Kadıoğlu’ndan ne kadar yararlanıldı yahut potansiyeli olduğunun ne vakit farkına vardık; oynamaya başladığı içinde bulunduğumuz dönemden bu yana değil mi?Öncesinde Ferdi ile ilgili genel kanı bugün birinci yarıda oyundan çıkan Zajc üzereydi. Oyuncu oynadıkça kadroya alışıyor ve gelişim gösteriyor; eşyanın tabiatında olan bir süreç.Aynı soru Rossi için de geçerli elbette.Bu anlatmaya çalıştığım ayrıntısı “takımın genel ortalaması” çerçevesinde değerlendirmenizi öneririm. Yoksa, şu an Fenerbahçe kadrosunun ligdeki durumuna bakıp, rastgele bir oyuncunun çok üstün yetenekleri olduğu ve alanda olmayı hak ettiğini çok net cümlelerle argüman etmek hakikaten mümkün değil.”

‘VALENCIA ZENGİNLİK GETİRDİ’

“İsmail Hoca’nın birinci yarı alana çıkardığı doğrular da vardı kuşkusuz. Haftalardır Berisha ve Serdar ortasındaki kısır döngüden bu sefer Valencia’nın tercih edilmesi ekibe “bireysel” manada bir zenginlik yahut “alternatif” getirdi.Bireysel vurgusunun altını çizmeliyiz zira Valencia müsabakanın büyük kısmını bu türlü oynuyor. Geçen dönem da en kritik müsabakaları çözen futbolcuydu.Ne Serdar ne Berisha Fenerbahçe’nin istediği, aradığı santrafor özelliğini taşıyan oyuncular oldular. Temel sorun de bu olmalı; çağdaş futbolda “santrafor” üzerine taktik kurmak oyunun dinamizmi ve hareketliliği çerçevesinde çok zorlaştı. Bu aslında son on yılda gelişen bir süreçti ve bugün Avrupa’nın kıymetli liglerinde pivot santrafor dediğimiz oyuncular bulunmuyor.Valencia ekip oyununa adapte olmayı başarabilse buradan büyük bir çeşitlilik çıkacak lakin bu yalnızca oyuncudan kaynaklanan bir durum değil; Samandıra’ya hakim olan o başıbozukluğun sonucu gemiyi kurtaran kaptan olmaya sayunuyor, başkaları üzere. Bu türlü vakitlerde tahminen faydalı da oluyor.”

‘YETENEKLERİNİ KONUŞTURDU’

“Benzer cümleleri Pelkas için de yazacağım; geçen sene yıldızı parlayan bu oyuncunun bu sezonki formsuzluğunu belirleyen Fenerbahçe’nin yanlışsız ve istikrarlı bir teknik idaresinin olmamasıdır.Dün her iki oyuncu da ferdî yeteneklerini konuşturarak “şahsiyet” sahibi iki gol attılar.Kazanmak, grup olgusu ile olmasa da kişisel performansları üst çıkararak uygun oynama duygusu sonrasında bir şeyler yapmak için özgüveni besleyen tesir yaratır; fakat dönem boyunca böylesi o kadar çok tekrarlar oldu ki devamının geleceğini, daha âlâ olacağını yazmada dilimi ısırıyorum.Altay, Ferdi, Mert Hakan, Valencia ve Pelkas müsabakanın bu manada göze batan güzelleriydi.“Altay 5 gol kurtarışı yaptı” diye yazmak ekibin alanda ne oynadığına dair nasıl bir bildiri veriyor yorumu size bırakıyorum lakin kalecinin özgüvenini yerine getirmesi açısından değerli olduğuna da kuşku duymuyorum.Takımın yarısının düzgün, oburlarının de çaba ettiği bir müsabaka sonrasında İsmail Hoca’ya düşen biraz daha yiğit olup daha fazla genç oyuncuya baht vermesi olmalıdır.”

MESUT AYDIN KALE: ‘FENERBAHÇE’Yİ BERISHA DURDURDU’

“Hangi ekibe, “Maça nasıl başlamak istemezsin?” diye sorsanız, “Bu şekilde” der.Fenerbahçe, Giresunspor karşısında tabir yerindeyse maça 1-0 yenik başladı. Salı akşamı Türkiye Kupası’nda 90+4’te yenilen golün talihsizliği, bugünkü maçın 2. dakikasında da sarı-lacivertlilerin yakasını bırakmadı. Giresunspor dayanılmaz bir tertiple Fenerbahçe karşısında 1-0 öne geçti.”

‘ALTAY BAYINDIR, FENERBAHÇE’Yİ AYAKTA TUTTU’

“Mesut Özil, İrfan Can, Ozan Tufan, Gustavo ve Crespo üzere eksiklerin olduğu Giresun deplasmanında İsmail Hoca, Zajc – Sosa- Mert Hakan üçlüsünü kullandı. Bu dönem Fenerbahçe orta saha sınırını ne vakit Sosa ve Zajc üzerinden kursa en büyük düşünceyi bu alanda yaşadı. Bu dönem adeta yokları oynayan Sosa’nın yanında, bugün bir nebze uygun olsa da Zajc katılınca Giresunspor’un organize atakları birinci yarıda üst üste geldi.20. dakikadan sonra oyunun hakimiyetini ele geçiren Fenerbahçe, orta alanda tek başına savaşarak yıldızlaşan Mert Hakan’ın asistiyle 30. dakikada Valencia’nın ayağından eşitliği sağladı. Fenerbahçe’de sakatlıktan 104 gün sonra geri dönen Altay Bayındır da birinci yarıda Giresunspor’un kaleyi bulan 5 şutundan 4’ünü engelleyerek sarı-lacivertlileri oyunda tuttu.”

‘NAZIM VASATI GÖRDÜ’

“Son haftalarda dikkatimi çeken performanslardan bir başkası de Nazım. Ulusal ekip düzeyine kadar çıkmış bir oyuncunun bu kadar vasat bir oyun sergilemesi inanılır üzere değil. Burak Kapacak, kendi kendine demiyor mudur sanki, “Ben bu Nazım’dan formayı nasıl alamam?” diye…”

‘KÖTÜ OYNAYAN SOSA ÇIKMALIYDI’

“İkinci yarıya İsmail Kartal iki değişiklikle başladı. Birinci yarıda ismini 1-2 sefer duyduğumuz Rossi, yerini Pelkas’a bırakırken, Zajc’ın yerine Serdar Dursun girdi. İsmail Kartal’ın oyuna soktuğu isimleri yanlışsız bulurken, bence çıkan oyuncu Zajc’ın yerine berbat oynayan Sosa olmalıydı.”

‘PELKAS GEÇEN DÖNEMİ HATIRLATTI’

“20. dakikadan sonra üstün bir oyun sergileyen Fenerbahçe, ikinci yarıya da tesirli başladı. Bu dönem her oynadığı maç sonrasında sorguya çektiğimiz Yunan futbolcu Pelkas, geçen dönemi hatırlatan fevkalade bir golle kadrosunu öne geçirdi. Fenerbahçe için artık işler daha kolay hale gelmişti ki, Serdar Dursun ceza alanı içinde yaşadığı bir konumda, elmacık kemiğine aldığı darbe sonrasında yerini Berisha’ya bıraktı.”

‘BERISHA FARKI AÇAMADI’

“2-1’den sonra skorun da verdiği avantajla daha rahat bir oyun sergileyen Fenerbahçe, tahminen 3’ü 4’ü bulacaktı ki, Berisha’ya takıldı. Evet yanlışsız okudunuz. Giresunspor kalecisi Okan’a değil, Fenerbahçe’nin golcüsü Berisha’ya… UEFA Avrupa Ligi’nde Royal Antwerp’e dayanılmaz gol atan Berisha gitmiş, yerine apayrı biri gelmiş. Fenerbahçe’deki uzun müddettir gelen bitiricilik sorunu hafta içi kupadan elenmesine sebep oldu. Tahminen de bugün 3 puanı kazanmasına mani olacaktı.Maç 82. dakikada Giresunsporlu Perez’in kırmızı kart görmesiyle büsbütün koptu ve 3 puan Fenerbahçe’nin hanesine yazıldı. Maçın son dakikalarında Ferdi’nin gereksiz yere gördüğü sarı kartla haftaya cezalı pozisyona düşmesi, İsmail hocayı sol bekte büyük meşakkate sokmuş olmalı…”

‘HEDEF LİG ÜÇÜNCÜLÜĞÜ’

“Türkiye Kupası’ndan elenen, ligde şampiyonluk umudu kalmayan ve Avrupa’da bir üst tıbbın bile çok güç göründüğü Fenerbahçe’de bu akşam deplasmanda kazanılan 3 puan ligdeki sıralama için bir kıymetli bir adım oldu. İrfan Can, Ozan Tufan ve Crespo’nun dönmesiyle Fenerbahçe daha da güçlenecektir.”

HERKES MİSLİ.COM’DA SEN NERDESİN?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son dakika: Fenerbahçeli yıldıza büyük övgü: ‘Oyun el koydu! Ekibi ayakta tuttu’ için yorumda bulun

    Son dakika: Fenerbahçeli yıldıza büyük övgü: ‘Oyun el koydu! Ekibi ayakta tuttu’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son dakika: Fenerbahçeli yıldıza büyük övgü: ‘Oyun el koydu! Ekibi ayakta tuttu’ için ilk yorumu yapabilirsin.