Son dakika haberi: Beşiktaş – Fenerbahçe derbisinin hakemini eleştirdi! ‘Kırmızı çıksa hayır demezdim’

Beşiktaş, Spor Toto Üstün Lig Ahmet Çalık Dönemi’nin 36’ncı haftasında Fenerbahçe ile karşı karşıya geldi. Heyecan dolu uğraş 1-1’lik eşitlikle tamamlandı. Kritik derbide Arda Kardeşler misyon aldı. Arda Kardeşler’in tartışmalı kararlarını beIN Sports yorumcusu Deniz Çoban, Trio programında kıymetlendirdi. İşte son dakika haberinin detayları…

‘KOLAY GÖZÜKÜYOR FAKAT SIKINTI BİR POZİSYON’

“Bu düzeyde savunmanın yaptığı önemli bir yanlış. Hakemin dalgınlığına gelebilirdi, ortadaki oyuncu kümesine aldanıp, uzaktaki oyuncuyu gözden kaçırabilirdi. Yardımcı hakem için kolay üzere gözüküyor lakin güç bir konum. Yardımcı hakemi tebrik etmek lazım.”

‘PENALTININ YANLIŞSIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

“Hakem için tekrar sıkıntı bir konum. Önü kapalı ve top kısa aradan Larin’den sekip Novak’ın eline çarpıyor. Hiç tartışmasız, açık ve net bir konumdan çıkartıyor bu durum. Eli olağan koşusunda doğal pozisyonda, gözü topta… Lakin Novak da dikkatli davranmıyor, elini topun düşeceği noktaya hakikat getiriyor. Bu duruma penaltı çıkmasa VAR masasında Atilla Karaoğlan bir oldukça terlerdi. Özetle ben Novak’ın dikkatsiz davranıp, elini topa yanlışsız götürdüğünü ve penaltının gerçek olduğunu düşünüyorum.”

‘BU DÜNYA FUTBOLUNUN SORUNU’

“Topa vurulmadan evvel iki kadrodan da oyuncuların çizgiye bastıklarını ya da çok az da olsa içeriye girdiklerini görüyoruz. Bunu hakemin tespit etmesi lazım. Ancak bu dünya futbolunun sorunu. Hakem penaltıyı kullanan oyuncuya mı, kalecinin ihlaline mi, içeri girene mi bakacak? Bu tahlil bekleyen sorun ve bununla ilgili hakemi eleştiremeyiz. Bunun tekrarını futbol beklemiyor. Uzak tarafta İrfan Can topu uzaklaştırıyor, o uzaklaştırmasa ardındaki bir Beşiktaşlı çok net topa sahip olur ya da golü atar diyemiyoruz. Bu nedenle VAR’ın karışmaması da doğal.”

‘DEVAM KARARI HAKİKAT’

“Ferdi topa kayıyor, topun istikametini değiştiriyor, kayması devam ettiği için son noktada da Larin’e ufak bir müdahalesi oluyor. Fakat Larin bu teması kullanarak kendini yere bırakıyor. İstese Larin ayakta kalır, pak bir konum devam kararı gerçek.”

‘NET BİR PENALTI’

“Bu çok açık bir çelme. Novak ayağını çekerken tahminen bir de arka niyetle, top gitti, adam gitmesin niyetiyle ayağını orada tutuyor. Arda Kardeşler de konumu koşarak izliyor, durarak izlemiyor. Tahminen bu nedenle o çelmeyi görmüyor. Olağan kurallarda bunu Arda Kardeşler’in görmesi lazım. Net bir penaltı.”

‘KARTSIZ GEÇİLEMEZDİ’

“İlk yarıda bilhassa gerginlikler tavana çıktı. İkinci yarı oyuncular futbol oynamaya odaklanınca hakemin işini kolaylaştırdı. Bu da o gergin anlardan biri. Kartsız geçilemezdi, iki yanlışsız sarı kart.”

‘ABARTILI SEVİNÇLER FUTBOLDA SARI KART GEREKTİRİR’

“Abartılı sevinçler futbolda sarı kart gerektirir. Burada Ghezzal’ın bir sarısı olsa bu durum çok tartışılırdı. Köşe direğini kırsa kesinlikle sarı kart gerekirdi ancak bunun bir standardı yok. Tekrar de ben bir sarı kart çıksa daha hakikat olurdu diye düşünüyorum.”

‘KLASİK BİR SARI KART’

“Klasik bir sarı kart. Fazlası olmaz. Gerçek bir kıymetlendirme.”

‘SARI KART GÖSTERMESİ LAZIMDI’

“Umut Meraş bir faul yapıyor. Lakin iki ayağı da yerden kesiliyor, denetimden çıkıp, sıçrıyor. Geriden yapıyor bir de bu hareketi. Sarı kart göstermesi lazımdı.”

‘ÇENESİNİ SIYIRIYOR, YARALAYICI BİR DURUM DA YOK’

“Gustavo elini dışarıya hakikat açıyor. Faule itiraz etmem burada ancak sarı karta gerek yok. Çenesini sıyırıyor, yaralayıcı bir durum da yok.”

‘KIRMIZI ÇIKSA HAYIR DEMEZDİM’

“Ghezzal hudutta kalıyor, sol eliyle yaptığı darbede bir acımasızlık ve şiddet yok, sarı kart için kâfi. Sonradan sol ayağını da İrfan’a yanlışsız savuruyor. Kırmızı çıksa hayır demezdim ancak sarı kartı da yerinde buluyorum.”

‘ARDA KARDEŞLER ÂLÂ YÖNETTİ BU POZİSYONU’

“Mert Hakan’ı da, Ersin’i de düzgün tespit etti. İkisinin de sarı görmesi gerekiyordu, verdi. Arda Kardeşler yeterli yönetti bu konumu.”

‘KART ÇIKMAMASINI KABUL EDİYORUM’

“Umut vaadeden ataktan kelam edemeyiz. Ayağının da ucuna basıyor. Hakem takdiri olarak görüyorum, kart çıkmamasını kabul ediyorum.”

‘SADECE FAUL YANLIŞSIZ KARAR’

“Umut vaadeden ataktan burada da kelam edemeyiz. Samuel topu kurtarıyor lakin çizgiye inse içeride arkadaşı yok. Denetimsiz hareket zati hiç yok. Yalnızca faul gerçek karar.”

‘PENALTI BEKLENMEZ BURADA’

“Ceza alanında bunlar olur. Alan açma-alan yaratma manasında. Akılda kalmasın diye aldık. Penaltı beklenmez burada.”

‘HER DURUMDA BUGÜN ELİNİ KULAĞINA GÖTÜRDÜ’

“Arda Kardeşler’i bu maça atamak riskti. Lakin o eşiği aştı. Tek şunu eleştirebilirim, vücut lisanı biraz kendine ziyan verdi. Daima elini kulağına götürdü. Gördün bunu, penaltı yok direk devam etsen otoriten güçlenecek. Her durumda bugün elini kulağına götürdü.”

‘DEVAM KARARI HAKİKAT’

“Aday hakem kurslarında ‘Böyle penaltı olmaz’ diye gösterilir bu. Topla oynama niyeti yok, düştüğü anda top eline çarpıyor, üstelik kendi oyuncusundan geliyor. Devam kararı hakikat.”

‘DÜMDÜZ FAUL’

“Burada kartı düşüneceğimiz hiçbir şey yok. Dümdüz faul.”

‘GÖSTERMESE DE OLURDU’

“Oyunun gidişatına nazaran burada bir sarı kart çıktı. Şöyle bir bakınca göstermese de olurdu.”

‘DEVAM KARARI GERÇEK’

“Tartışılacak hiçbir şey yok. Devam kararı hakikat.”

‘SARI KART YANLIŞSIZ BURADA’

“Sarı kart hakikat burada. Zira topla oynama talihi yokken, büsbütün taktik-faul maksadıyla ‘Emirhan’ı durdurayım da nasıl olursa olsun’ kanısıyla bir müdahale.”

‘FUTBOL BU TÜRLÜ OYNANMAZ’

“Net bir taktik-faul. Futbol bu türlü oynanmaz…”

‘SERT REAKSİYON SİNEYE ÇEKİLMEMELİYDİ’

“Burada faul kararı hakikat. Maçı da bu dakikaya kadar getirmişsiniz. Kenan’ın konum sonrasında bu yanlışsız karara karşın verdiği sert reaksiyon sineye çekilmemeliydi.”

Real Madrid: Destansı bir çabayla finale!

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son dakika haberi: Beşiktaş – Fenerbahçe derbisinin hakemini eleştirdi! ‘Kırmızı çıksa hayır demezdim’ için yorumda bulun

    Son dakika haberi: Beşiktaş – Fenerbahçe derbisinin hakemini eleştirdi! ‘Kırmızı çıksa hayır demezdim’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son dakika haberi: Beşiktaş – Fenerbahçe derbisinin hakemini eleştirdi! ‘Kırmızı çıksa hayır demezdim’ için ilk yorumu yapabilirsin.