Son dakika haberi – Dev Galatasaray – Fenerbahçe derbisi öncesi olay sözler! ‘Kalmak için son şansı’

GÖZLER DEV DERBİDE

Türk futbol topluluğuna pazar akşamı oynanacak NEF Stadyumu’nda oynanacak olan Galatasaray – Fenerbahçe derbisine odaklandı. Nefeslerin tutulduğu derbi öncesi deneyimli futbolcu yorumcusu Ömer Üründül derbi öncesinde kadroların durumunu kıymetlendirdi.

ÇOK ÖNEMLİ BİR FARK

İki grup içinde olmazsa olmaz bir maç, o denli söyleyelim. Kaybeden, çok şey kaybeder. Fenerbahçe 10, Galatasaray’ın önderin 9 puan gerisinde. Kimse de demesin, ligin daha başı diye, bu çok önemli bir puan farkı. Ben tüm dünya derbileri için birebir şeyi söylerim; kendi alanında oynayan avantajlıdır. Bu zati istatistiklerden de aşikardır. Galatasaray da kendi alanında oynadığı için avantajlı.

FENERBAHÇE’DE ÖNEMLİ SORUN VAR

İki gruba baktığımız vakit, daha oyun içi oturmuş, uyumlu olanı, çok oyuncu değişmesine karşın Galatasaray. Fenerbahçe’de bu bahiste önemli bir sorun var. Sistemden bahsetmiyorum, 3’lü, 4’lü falan, mesela forvet sınırı. Daima değişmiş. Hatta bir sonraki maçta ileri 3’lüdeki oyuncuların hepsinin birden değiştiğini de gördük. Tıpkı çıktığı maç yok fakat. Burada bir ahenk sağlamak futbolun mentalitesine ters bir durum. Fenerbahçe’de bir kadro ahengi var diyemeyiz. Fenerbahçe bu maçta yüksek motivasyonla oynayacak natürel ki. Galatasaray da birebir biçimde oynayacak, artısı da taraftar takviyesi.

BİR TARAFTA MUSLERA…

Kimsenin lisana getirmediği bir sorunu var Fenerbahçe’nin, çok önemli bir kaleci sorunu var. Bir tarafta Muslera, öbür tarafta, kim oynayacak? Berke, tecrübesiz, maç eksiği olan bir kaleci. Bu Fenerbahçe için büyük bir handikap.

FENERBAHÇE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ EKSİK

Amacı şampiyonluk olan grubun, o kadar transfere karşın ikinci kalecisinde meşakkat var. Fenerbahçe için çok önemli bir eksik. Berke genç bir kaleci, deneyimsiz, bilmiyorum… Maçta göreceğiz bakalım. Fenerbahçe’nin takım yapısı olarak, kalitesi olarak değil, 3’lü sisteme uygun değil. Bence 4’lü savunmaya dönmesi daha gerçek olur. Fenerbahçe’nin 4’lü oynayabilecek takımı da mevcut. Bu türlü oynasa bence daha hakikat.

FENERBAHÇE’DE BİRİNCİ O YAZILIR

Ben olsam orta alanda Zajc ve Mert Hakan’ı kullanırdım bu maçta. İki canlı, fizikleri uygun oyuncuyla oynardım. Sosa’yı kullanmazdım bu maçta. Mert Hakan, değişik tarafları olan bir orta saha ancak güçlü olması lazım. Daha yeni yeni oynamaya başladı, son haftalarda toparladı biraz da. Sivas’taki üzere olsa, Ulusal Grup’ta da oynar. O zamanlardaki fizik kalitesinde olsa, Fenerbahçe’de de takıma birinci evvel o yazılır, kim olursa olsun.

GALATASARAY’IN SİLAHI

Galatasaray’ın bu maçta, önde pres, yüksek toplar, duran toplar, bu silahları daha çok kullanacağını düşünüyorum. Fenerbahçe’nin kalesine çok yaklaştırmayacak biçimde bir savunma biçimi uygulaması değerli. Mücadeleci bir maç olacağı kesin, tempolu da olacaktır.

PEREIRA’NIN SON BAHTI

Bana nazaran, benim özel görüşüm, Pereira’nın Fenerbahçe’de devam etmesi için bence bu son bahtı. O günkü yapılan açıklamalar, bu maç için yapıldı, devam etmek için o denli söylendi, doğrusu da buydu. Son 4 maçta bir puan almış grup, Galatasaray derbisini de kaybederse, o teknik yöneticinin durması çok güç olur. Pereira da bunları düşünüyor. O yüzden bu maçta kendi düşündüğünü uygulaması lazım. İster 3’lü savunma, ister 4’lü oynarsın. Fizik olarak hazır olmayan İrfan Can’la, Mesut’u tıpkı anda oynatırsan, bu senin için son derece handikap teşkil eder.

1 SENEDE 5 SAKATLIK

İrfan Can’ın kalitesine hiçbir şey demiyorum. Keşke formda olsa. 1 senede 5 tane adale sakatlığı geçirdi. Başakşehir’den Fenerbahçe’ye gelmeden evvelce beri bu süreç.

MORUTAN OYNAMAZ

Galatasaray’da Fatih Terim’in orta alanda vazgeçmeyeceği iki isim var; Berkan ve Cicaldau. Şayet 3 orta saha ile oynarsa, Taylan’ı da katıyor oraya. Kerem’in yeri de garanti. Galatasaray’ın takımı çabucak hemen belirli ancak Fenerbahçe’nin takımı için bir şey yapamıyorum. Hangi düzenle oynayacak, orta alanda kim olacak, forvette kim oynayacak? Bu Galatasaray’ın bir ritminin olduğunu gösteriyor. Morutan sakat, iyileşse bile Fatih Terim’in onu birinci 11’e koyacağını düşünmüyorum. Sonuçta bir sakatlığı vardı.

ANA TAKTİK BASKI OLMALI

Galatasaray’ın iki ön liberosuna baskı uygulaması lazım Fenerbahçe’nin. Orta sahanın, forvet ile ilişkisini kesmesi lazım. Ana taktik bu olmalı.

EN YÜKSEK ORANLARIN ADRESİ MİSLİ.COM

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Son dakika haberi – Dev Galatasaray – Fenerbahçe derbisi öncesi olay sözler! ‘Kalmak için son şansı’ için yorumda bulun

    Son dakika haberi – Dev Galatasaray – Fenerbahçe derbisi öncesi olay sözler! ‘Kalmak için son şansı’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son dakika haberi – Dev Galatasaray – Fenerbahçe derbisi öncesi olay sözler! ‘Kalmak için son şansı’ için ilk yorumu yapabilirsin.