Son Dakika Haberi… EURO 2020’de tarihi İtalya-İngiltere finali öncesi 2. Dünya Savaşı tartışması! Tepki çekti: ‘Rakibin Hitler değil…’

Spor Arena Dış Haber – İngiltere ile İtalya ortasında oynanacak EURO 2020 finali öncesi İngiltere Ulusal Grubu Teknik Yöneticisi Gareth Southgate’in verdiği röportaj ve Alman basınının buna karşılığı olay yarattı.

Southgate’in The Telegraph’a verdiği röportajda 2. Dünya Savaşı’na gönderme yapması ve tarihten örnekler vermesine, Alman basınının önde gelen yayın organı Bild’den sert bir karşılık geldi.

Bild, Southgate’in yaptığı açıklamalara ve verdiği örneklere, ” Churchill’in düşmanları Thomas Müller ve Manuel Neuer değil, Hilter ve Göring’di” kelamlarıyla sert bir cevap verdi.

İşte Southgate’in açıklamaları;

Turnuvanın başında İtalya’nın yenilebilecek bir ekip olduğunu hissettim. Ancak onları yenebiliriz. İşlerin uygun gittiği, çok güzel bir ekibimiz var. Galip gelmemiz sürpriz olmaz.

Gurur duymamız gereken tarihi şeyler olduğunu düşünüyorum. Farklı taraflar elbette var lakin özünde, ailemin bana verdiği bedellere, insanlara size davranmasını istediğiniz üzere davranmaya ve hakikaten saygılı olmaya çalışıyorum.

“BİZİ İŞGAL ETMEYE ÇALIŞTILAR”

Geçmişte bizi işgal etmeye çalıştılar ve biz ülke olarak, bunu geri püskürtecek cürete sahibiz. Almanya’ya karşı olan gücün bir kısmının bu yüzden olduğunu gizleyemeyiz. Bu mevzudan oyunculara hiç bahsetmedim lakin onlar da bu öykünün bir kesimi olduklarının farkında.

“GURUR DUYULACAK ÇOK ŞEYİMİZ VAR”

Burada gurur duymamız gereken ve muhtemelen hafife aldığımız o kadar çok şey var ki, tahminen öbür bir ülkede yaşıyor olsaydık olanlar hakkında âlâ olanları görürdük lakin her vakit ülkemizin olumsuz taraflarına bakıyoruz. Tekrar de gurur duyacak çok şeyimiz var. Bizim büyüklüğümüzdeki bir ada için dünya üzerinde inanılmaz bir tesirimiz var ve bunu olumlu bir halde korumalıyız.

Southgate’in bu açıklamalarına Bild’in verdiği karşılık ise şöyle;

Doğru! Nazi Almanya’sı, 1940’ta İngiltere’ye hava savaşı başlattı. Teslim olmaları için Ada’yı bombaladı. Başbakan Winston Churchill, sırf kendi ülkesini değil birebir vakitte tüm Avrupa’yı Nazi suçlularından kurtarmaya yardımcı oldu.

“DÜŞMANLARI HITLER VE GORING’Dİ”

Churchill, birkaç yıl evvel bir televizyon programında haklı olarak tüm vakitlerin en düzgün İngiliz’i seçildi. Lakin Southgate’e hatırlatmak gerekiyor. Churchill’in düşmanları Thomas Müller ve Manuel Neuer değil, Hilter ve Göring’di.

“FUTBOLUN ÖYKÜSÜ DEĞİL”

Eski hayaletleri kutudan çıkarmayı seven İngiliz basını bile bunları bıraktı. En son 1996’da İngiliz süperstar Paul Gascoigne’nin kas takarkenki imajı vardı. Artık ‘dünya savaşı’ futbolun kıssası değil.

“2021’DE YAŞIYORUZ”

Alman antrenörlerden Klopp ve Tuchel, İngiliz futbolunun Avrupa’daki son zaferlerini getirdi. Bunu unutmamak gerekiyor. 1945’te değil, 2021 yılında yaşıyoruz.

“ULUSAL SARHOŞLUK ELE Mİ GEÇİRDİ?”

Sizi bu açıklamaları yapmayan iten ne oldu? Eğitim kampında çok fazla Churchill sineması izlediniz de artık tüm vakitlerin en büyük ikinci İngiliz’i olmak mı istiyorsunuz? Ulusal sarhoşluk sizi ele mi geçirdi? Churchill’in buyruğunda donanmada misyon yapan büyükbabanınızı mı hayal ediyorsunuz?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son Dakika Haberi… EURO 2020’de tarihi İtalya-İngiltere finali öncesi 2. Dünya Savaşı tartışması! Tepki çekti: ‘Rakibin Hitler değil…’ için yorumda bulun

    Son Dakika Haberi… EURO 2020’de tarihi İtalya-İngiltere finali öncesi 2. Dünya Savaşı tartışması! Tepki çekti: ‘Rakibin Hitler değil…’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son Dakika Haberi… EURO 2020’de tarihi İtalya-İngiltere finali öncesi 2. Dünya Savaşı tartışması! Tepki çekti: ‘Rakibin Hitler değil…’ için ilk yorumu yapabilirsin.