Son dakika haberi: Fenerbahçe kaybetti! UEFA Ülke Puanı Sıralaması değişti, işte son durum…

UEFA Avrupa Ligi’nde kümesini 3’üncü sırada tamamlayan Fenerbahçe, UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde son 16 play-off cinsinde uğraş etmeye hak kazandı. Sarı-lacivertliler çeşidin birinci ayağında Slavia Prag’ı konuk etti. Gayretin akabinde Fenerbahçe’nin Çekya temsilcisine mağlup olması UEFA Ülke Puanı Sıralaması’ndaki durumu etkiledi.

Ajansspor’un haberine nazaran; Kulüplerin, Avrupa tertiplerindeki performanslarına nazaran belirlenen UEFA Ülke Puanı Sıralaması’nda Türkiye, 26 bin 700 puan ile 18. sırada yer aldı.

Avantaj kayboldu

Maç öncesi puan cetvelinde 15’incilik ile hudutta yer alan Türkiye, Fenerbahçe’nin Slavia Prag karşısında alacağı sonuca odaklanmıştı. Sarı-Lacivertliler’in aldığı 3-2’lik yenilgi ile Türkiye, sıralamada birbirine çok yakın olan Yunanistan, Hırvatistan, Danimarka ve Çekya karşısındaki avantajını kaybetti.

PAOK karşısında 1-0 galip gelen Midtjylland ile Danimarka, sıralamada Türkiye’nin önüne geçerek, 15’inciliği aldı. Danimarka’nın akabinde ise Çekya, Yunanistan ve Hırvatistan geldi.

Hudut ne demek?

UEFA ülke puanında 15. sırada yer alan ülke, 2 grubu Şampiyonlar Ligi’ne ön eleme ile gönderebilecek. Öteki 3 grup ise 1’i Avrupa Ligi’ne 2’si ise Konferans Ligi’ne gidecek.

Türkiye birinci 15’in altına düşerse, 5 grup yerine 4 ekip ile Avrupa’ya gidecek. 3 ekip Konferans Ligi’ne giderken, Şampiyon olan kadro ise Şampiyonlar Ligi’nde 3 tane ön eleme oyanayacak. Şayet Türkiye 18’e kadar gerilerse, Üstün Lig şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’ne 2. Ön Eleme Tipi’nden itibaren katılabilecek.

Rakipler yoluna devam ediyor

UEFA ülke puan sıralamasında Türkiye’nin 15. sıra için uğraş içinde olduğu rakipleri Avrupa tertiplerinde yollarında devam ediyor. Avrupa kupalarında çaba eden 2 Yunan, 1 Hırvat, 3 Danimarkalı ve 2 Çek kadro bulunuyor.

UEFA ülke puanı sıralamasında son durum

14. İsviçre 29.675 puan / 1 ekip
15. Yunanistan 27.200 puan / 2 grup
16. Danimarka 27.175 puan / 3 ekip
17. Çekya 27.000 puan / 2 grup
18. TÜRKİYE 26.700 puan / 2 grup
19. Hırvatistan 26.650 puan / 1 grup

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son dakika haberi: Fenerbahçe kaybetti! UEFA Ülke Puanı Sıralaması değişti, işte son durum… için yorumda bulun

    Son dakika haberi: Fenerbahçe kaybetti! UEFA Ülke Puanı Sıralaması değişti, işte son durum… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son dakika haberi: Fenerbahçe kaybetti! UEFA Ülke Puanı Sıralaması değişti, işte son durum… için ilk yorumu yapabilirsin.