Son Dakika Haberi… Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’dan itiraflar! ‘Ali Koç arayınca…’

Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Vitor Pereira, çalıştığı her grupta oyunu domine eden bir takım oluşturmaya çalıştığını ve burada da hamle futboluyla şampiyon olmak istediğini söyledi.

Portekizli teknik adam, yeni dönem hazırlıkları kapsamında kamp yaptıkları Fenerbahçe Serkan Acar Resort&Sports Topuk Yaylası Tesisleri’nde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Topa sahip olan ve gol atan bir grup oluşturmayı kendisinin karakteristik özelliği olarak tanımlayan Pereira, “Her vakit çalıştığım bütün gruplarda ofansif, topa sahip olan, oyunu domine eden grup kurmaya çalışırım. Oyunu domine eden, çok fazla gol atan fakat tıpkı vakitte da güzel savunma yapan kadrolar kurmaya çalışırım. Rakibin üretmeye çalıştığı kuralları engellemeye çalışan bir grup oluştururum. Alandaki oyuncularımın savaşmasını isterim. Kuvvetli bir grup lakin bu hal olur.

O periyot o denli bir kadro vardı ancak Beşiktaş şampiyon oldu. Biz de çok kuvvetliydik ancak onlar süreci daha âlâ yürüttü. Dönem boyunca, kıyasıya yarış sırasında yaşananları da esasen hepimiz biliyoruz. Bu sefer ondan daha güçlü bir kadro kurmaya çalışacağız. Fenerbahçe hocası buraya geldiği vakit amacın şampiyonluk olduğunu bilir. İkincilik ya da üçüncülüğe gelemez. Taraftarın takviyesiyle şampiyonluğa ulaşacak bir ekip oluşturacağız.” diye konuştu.

Yine Türkiye’de olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getiren deneyimli teknik adam, “Türkiye’yi çok özlemişim. Bu ülkeyi, insanlarını ve ligi çok seviyorum. Benim için burada olmak büyük zevk. Kampımız çok kıymetli, hem oyuncuları tanımak hem istediğimiz futbolu anlatmak hem de kaliteyi görmek açısından çok kıymetli. İçinde bulunduğumuz vakit, fikirleri oyuncularımıza anlatmak için çok kıymetli bir periyot.” tabirlerini kullandı.

Fenerbahçe’de çalışma kararını almanın kendisi için çok kolay olduğunu belirten 52 yaşındaki teknik adam, “Futbola dair çalışmalarıma devam ediyorum, hala öğrenmeye çalışan bir antrenörüm. Benim için buraya gelmek çok kolay bir karar oldu. Birinci niyetim dinlenmekti, birçok kulüpten teklif aldım. Ali Koç arayınca bu kararı vermek çok kolay oldu. Duygusal bir karardı. Buradaki işim yarım kalmıştı ve tamamlamak için gelmek istedim. Fenerbahçe ile olan öyküm öbür bir bitişi hak ediyordu. Bu kulüp de şampiyonluğu sonuna kadar hak ediyor. Hasebiyle amaçlarımı bildiğim için kararımı bu formda aldım. Liderin planlarını dinledin ve çok büyük bir memnunluk ve gururla buraya geldim. Transfer sürecim yönetilmesi gerektiği üzere yönetildi, o yüzden isim duyulmadı.” halinde görüş belirtti

– “Önceliklerimizi belirleyeceğiz”

Vitor Pereira, döneme başlayacakları takım için önceliklerini belirleyeceklerini belirtti.

Kaleciler dahil takımlarının 28 oyuncudan oluşması gerektiğini hatırlatan tecrübeli çalıştırıcı, “Benim yapacağım şey 28 kişilik oyuncu kümesinden en güzelini çıkartabilmek. Buraya gelmeden evvel oyuncu kümesini çok önemli biçimde çalıştım, inceledim, tahlil ettim ve oyuncular bana ne verebilir ona baktım. Oyuncularımızı kıymetlendiriyoruz ve takımda neyin eksik olduğunu göreceğiz. Önceliklerimizi belirleyeceğiz. Buraya yeni bir oyuncu alacaksak, buraya gelen yeni oyuncunun kaliteyi artırması gerekir yoksa anlamsız olur. Kaliteyi artıracak oyuncuları takımımıza dahil edeceğiz alırız. Ben her vakit altyapı oyuncularına da açık bir kapı bırakmak istiyorum. Bizim hedefimiz güçlü bir takım oluşturmak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kısa müddettir birlikte çalıştıklarını ve oyuncuları tanımaya çalıştığını vurgulayan Pererira, şöyle devam etti:

“Forvetlerin idman performanslarından mutluyum. Ben bir takım kurarken hem ferdî hem de birlikte oynadıkları vakit uyumlarına nazaran değerlendirmeye çalışırım. Bunları gözlemlemeye çalışıyorum. Ferdî ve kolektif olarak değerlendiriyorum. Vakitle hangi konumlara transfer gerektiğini gözlenmemiş olacağım. Maçlar oynadıkça daha net bir fikrimiz olacak. Ben üniversite mezunuyum. Benim üzere yardımcılarım da spor üniversitelerinden mezun. Fizyoloji ve fizikî bahiste eğitim aldık. Yalnızca taktik teknik olarak değerlendiremezsiniz. Ben fizikî idmanları da eğitim hayatımda gördüm. Daima kendinizi geliştirir yeni şeyler öğrenirsiniz. Bu insan olmanın gerekliliğidir. İşini sevmenin sorumluluğudur.

Farklı kültür ve ülkelere gidersiniz, her ligin fizikî değeri değişir. Yalnızca fizik değil güçlü bir kadro oluşturmak için taktik, mental, fizikî hepsini birlikte çalışmanız gerekmektedir.”

– “Daha evvel burada çalışmış olmak benim için avantaj”

Vitor Pereira, Fenerbahçe’de daha evvel çalışmanın kendisi için büyük avantaj olduğunun altını çizdi.

Bir evvelki devrinin üzerinden 5 yıl geçtiğini ve hem o periyottan hem de sonrasında değerli deneyimler edindiğini vurgulayan Pereira, “Daha evvel burada çalışmış olmak benim için avantaj. Buradaki mantaliteyi tanımak çok uygun diye düşünüyorum. Taraftarın kültürünü bir evvelki deneyimimden ötürü biliyorum. Türk oyuncular duygusal oluyor, bu yüzden istikrar çok kıymetli. Disiplin ve tertip olması gerekiyor fakat arkadaşlık ve sevgi de olmalı. Bir baba üzere yaklaşmanız, muhtaçlıkları olduğunda yardım etmeniz gerekiyor. Taktik olarak da fikirlerinizi alana yansıtmanız gerekiyor. Lakin bu halde şampiyonluk için savaşan bir kadro kurabiliriz. Bu sene tek gayemiz bunu yapmak. Topuk Yaylası kampımızı da aile olmanın, ekip olmanın birinci adımlarını, güçlü alt yapısını oluşturmuş halde tamamlıyoruz. ” biçiminde görüş belirtti.

Portekizli teknik adam, baskının kendisi için gerekli olduğunu da aktararak, şunları kaydetti:

“Baskı benim için katiyen gerekli ve müspet bir öge. Uzun vakittir şampiyon olamamış bir kadroya gelmek uyguna çekilebilecek bir baskı. Daha evvel Çin’de şampiyon olmamış bir grupla 2 şampiyonluk kazandım ve ben bunu meydan okuma olarak görüyorum. Fantastik bir taraftar kitlesine sahip bir kulübüz. Çok fazla taraftar gördüm fakat böylesini görmedim. Taraftarla birlik olmamız lazım. Uygun ve makus vakitte bir aile olmamız lazım. Bazen düşüş yaşanan periyotlar olur lakin gayeden kopmamak ismine gereken müdahale ve çabayı yaparak yarışa sarılmak çok önemli!

Ben ve grubum de bunun için buradayız. Futbol daima gelişiyor, ben de kendimi daima geliştirmeye çalışıyorum ve aktüel futbolu takip ediyorum. Taktikten çok daha kıymetli şey oyunun özellikleri. Birden fazla formasyonu da çalışabiliriz. Değerli olan nasıl bir sistemle oynamak istediğimiz, oyuncular bunu çok düzgün anlamalı. Toplu topsuz ya da topu kazandığımız vakit ne yapmamız gerektiği üzere prensipleri anlamak alandaki dizilişten değerli. Bu prensiplerin anlaşılması çok değerli, formasyonlarda değişiklik olabilir.”

– “Ligi kazanmak için buradayım”

Fenerbahçe’ye birinci gelişinde tek eksiğin şampiyonluk olduğunu belirten tecrübeli teknik adam şu an burada olmasının tek maksadının şampiyonluk kazanmak olduğunu vurguladı.

Oyuncularını alanda en rahat hissettikleri yerde oynatacağını tabir eden tecrübeli teknik adam, “Önceki gelişimde eksik olan şey ligi kazanmaktı. Her vakit geçmişten dersler çıkarırsınız. Hayat bu biçimdedir. Ben de geçmiş deneyimlerimden çok fazla şey öğrendim, daha güçlendim. Çok fazla şey yaşadım. Bu yaşadığım her şey beni geliştirdi ve olgunlaştırdı. Birinci dönemimde lig için sonuna kadar savaştık. Kupada final oynadık ve Avrupa liginde âlâ bir performans sergiledik. Güzel imaj sergiledik yoksa buraya dönemezdik. Eksik olan tek şey ligi kazanmaktı ve o yüzden buradayım.” değerlendirmesinde bulundu.

Şampiyonluk yolundaki rakiplerinin Türk teknik adamlarına çok hürmet duyduğunu da belirten Portekizli çalıştırıcı, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Türk antrenörlere hürmet duyuyorum. Ben buraya şampiyon olmaya geldim. Uzun vakittir yabancı antrenör şampiyon olamıyor ve ben bunu yıkmak istiyorum. Buradaki kültüre hürmet duyuyorum fakat ben de hırslıyım. Ligi kazanabileceğime inanıyorum, bu özgüveni berbata yormamak gerek. Her hoca özgüvenli olur. Baskı olacak ancak bu beni geliştirir, antrenör olarak bu baskıya muhtaçlığımız var. Ben bunu kanımda hissetmeyi seviyorum. Fenerbahçe’den ayrıldığım her vakit Fenerbahçe taraftarıyla karşılaştım. Geri dönmemi istediler ve bu bana dokundu. Bu kıssanın hak ettiği biçimde bitmediğini ve bir gün kesinlikle tamamlanacağını, bir gün geri döneceğimi biliyordum. Ekibime yardım edip şampiyon olmak istiyorum. Kaptan olacak oyuncuların kesinlikle kuvvetli karaktere sahip olması gerekir. Hocasına yardım eden oyuncu olmalı. Kulübün ehemmiyetini hissedebilmeli ve kadro arkadaşlarına da hissettirebilmeli. Ben kaptan seçerken bunu ararım.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son Dakika Haberi… Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’dan itiraflar! ‘Ali Koç arayınca…’ için yorumda bulun

    Son Dakika Haberi… Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’dan itiraflar! ‘Ali Koç arayınca…’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son Dakika Haberi… Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’dan itiraflar! ‘Ali Koç arayınca…’ için ilk yorumu yapabilirsin.