Son dakika haberi: Galatasaray için bomba iddia! ‘Okan Buruk’u getir diyorlar’

OKAN BURUK İDDİASI! G.SARAY

Galatasaray, Spor Toto Muhteşem Lig Ahmet Çalık Dönemi’nin 25’inci haftasında Yukatel Kayserispor’u konuk etti. Kritik çaba 1-1’lik beraberlikle tamamlandı. Müsabakanın akabinde Domenec Torrent idaresindeki Galatasaray 5 maçın akabinde şimdi 3 puanla tanışamadı. Galatasaray – Kayserispor karşılaşmasını spor yorumcuları kıymetlendirdi. Sarı-kırmızılılar için Okan Buruk tezi ortaya atıldı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

METİN TEKİN’İN YORUMLARI

Metin Tekin, Galatasaray’ın alanında Kayserispor ile 1-1 berabere kaldığı maçı NTV’de kıymetlendirdi: “Galatasaray için her şey çok güç oluyor. Haftalardır galibiyet alamayan bir Galatasaray var. 1-1’i son anda yakalayan Galatasaray. Evet ikinci yarı durumlar buldu ancak 1-1’den sonra durum yok. Baskı ve tempoyla bulduğu durumlar vardı lakin yeniden galip gelemedi. Galatasaray için çok güç hale geldi galip gelmek. Çok farklı bir dönemden geçiyoruz.”

‘BU KAOSTAN NASIL ÇIKACAK’

“Bu buhrandan, bu kaostan nasıl çıkacak? gerçekten merak ediyoruz. Dönem başında çok güçlü bir fikirle bu projeye başlamıştı. Galatasaray için hiç uygun bir ipucu gördüğümü söyleyemem. Bu dönemin Galatasaray için bir modülü yok. Tabi bunu lig için söylüyorum. Oyun manasında bir şey bulmaya çalışıyorum lakin orada da bir şey bulamıyorum. Galatasaray bir puanı kurtardı. Bu maça o denli bakacağım. Torrent ile kazanılmış bir üç puan yok şimdi.”

‘GERİYE DÜŞMEK ZAHMET YARATIR ANCAK…’

“Tamam ruhsal kahır var. Geriye düşmek düşünce yaratır lakin bir emek testi vardır, bir de maharet testi vardır. Olmuyor Galatasaray’da Berkan da Taylan da çok gencecik, uğraşıyorlar, tahminen bir ekibe gitseler bir ekibin değerli oyuncuları olacakalar ancak Galatasaray orta alanında ikisini birleştirmek ve oradan bir şey ummak işte burada sınıfta kalınıyor. Buradan çıkmıyor, çıkmayacak da.”

‘BİRİNCİ HUSUS OYUN PLANIDIR’

“Kadroyu kurarken birinci unsur oyun planıdır. Dönem başında belli kurallar olduğunu bilirsiniz ve oyuncuları ona nazaran alırsınız ancak orta alanınızı bu formda kurduysanız yanlış yapmışsınızdır. Bu anlatmaya çalıştığım orta saha sineması engellemeye başlıyor. Avrupa’da savunma yapılırken her şey hoş, hiç bir sorun yok. Lakin ligimizdeki maçlarda pas oyunu oynamak isyorsun, bu orta alanla olmaz.”

‘PULGAR’I GÖRMEMİZ LAZIM’

“Pulgar’ı bu grubun formasyonu içinde görmemiz lazım. Bugün için Torrent’i şöyle eleştiririm. Türk yabancı matematiğinde sol kanatta Ömer Bayram’la başlayıp orta alana Cicaldau’yu alabilirdi. Bu takıma teknik bir kalite katmadan oyun kazanılmaz. Senin elinde tek oyuncu bu. Kadronun bir zayıf halkası vardır. Bunu nerede kullanmalı diye düşünürsün. Onlardan biri de sol kenar olabilir. Tercihi o bölgeden kullanabilirdi.”

LEVENT TÜZEMEN YORUMLADI

Levent Tüzemen, A Spor’da Galatasaray’ın Yukatel Kayserispor ile 1-1 berabere kaldığı çabayı kıymetlendirdi: “İnşallah İspanyol teknik adamın başında oyuncunun cildine nazaran bir saplantı yoktur. İspanya’da biliyorsunuz siyahi oyunculara yıllardan beri reaksiyon var, inşallah bu türlü bir şey yoktur.”

‘OKAN BURUK’U GETİR DİYORLAR’

“Bu hoca gelmezdi en baştan Galatasaray’a. Galatasaray’da idare içindeki arkadaşlar, etrafındaki arkadaşlar, Okan Buruk’u getir diyorlar lidere. Diyor ki, 2001 yılında Galatasaray’a para kazandırmadan gitti. Siz de birçok oyuncuyu bonservis bedeli ödemeden aldınız. Getirmediler. Bu iş olmaz, öfkeyle olmaz. Galatasaray’ın menfaati kelam konusu.”

‘CICALDAU TESİRLİ BİR OYUNCU DEĞİL’

“Gomis’in taraftar baskısı ve taraftar sevgisi nedeniyle birinci 11’de olduğunu düşünüyorum. Feghouli berbat oynamıyor, çıkarken başını sallıyor oyuncu. Feghouli mi oyundan çıkar, Cicaldau oyuna giriyor. Hangisi daha uygun, Feghouli daha âlâ. Cicaldau tesirli bir oyuncu değil.”

‘YA TUTARSA ŞEKLİNDE’

“Kulübede 12.5 milyon euroluk takım oturuyor. Barış Alper, Cicaldau ve Morutan. Buyurun Galatasaray takım mühendisliğinin yaratıcıları. Dönem başında söylediğimiz yerde devam ediyoruz. Dönem başında da Galatasaray şampiyonluğa oynamaz dedik, artık küme düşme sınırından uzaklaşmaya çalışıyor. Bunun yanında oyun okuma yok, oyuncu değişiklikleri ya tutarsa biçiminde, oyuna müdahaleleri yok.”

‘FUTBOLDAN ANLAMAZSA BU KAHIRLAR OLUR’

“Başkan futboldan anlamazsa bu dertler olur. Alanyaspor Lideri, Çağdaş Atan ile yollarını ayırdıktan sonra ‘Cevabı ben veririm’ dedi. Bülent Korkmaz’ı getirdi, olmadı, Farioli’yi getirdi. Galatasaray Liderinin müdahale etmesi lazım bu işe. Domenec olmaz bu işte. Fatih Terim’le yollarını ayırdıktan sonra iki tane altyapı hocasıyla devam edersin, sonra önemli bir hoca getirirsin.”

LİDER İTİNA KIYMETLENDİRDİ

Başkan İtina, Galatasaray’ın alanında Kayserispor ile 1-1 berabere kaldığı maçı NTV’de kıymetlendirdi: “En çarpıcı olan, beni en fazla yoran şey takım. Büyük ekipler kaliteye muhtaçlık duyarlar. Üst oynamıyorsanız yahut formanın getirdiği bir tartı yoksa orta ayar oyuncularla da bir kadro planlar yaparak belirli bir puan ortalaması yakalayabilirsiniz. Ancak Avrupa’da oynamak üzere değil. Avrupa’da bir plana muhtaçlık vardı ki orada planı vardı. Yaratmak, üretmek gereken maçlar ligimizde oynanıyor.”

‘NEREMİZ GERÇEK?’

“Oyuncu uygunluğu diye bir durum var. Üç tane en az türk pasaportlu oyuncunun oynaması gerekiyor. Berkan, Taylan ve Kerem oynuyorlar. Pekala onlar olmasaydı kim oynayacaktı. Güya bu türlü bir mecburilik yokmuş üzere bir planlama yapılmış. Bir Galatasaraylı şunu sorabilir, tamam yerli planlamamız eğri lakin neremiz hakikat? diye de soracak.”

‘İYİ BİR DİZAYN DEĞİL’

“Büyük umut Morutan, hatta büyük büyük umut. Cicaldau, Aanholt vs. Bu takım yerlisiyle yabancısıyla çok antrenörü çaresiz bırakır. Yalnızca 8+3 matematiğin de bile çırpınırsınız. Çok çaresiz kalırsınız. Kim olursanız olun, ne kadar bilirseniz bilin. Bu dizayn güzel bir dizayn değil.”

‘OLUYOR MU? OLMUYOR’

“Galatasaray’ın omurgada Nelsson-Marcao bizim ligimizde standart iki tane uygun stoper. Bunu yakalamış ancak oradan itibaren omurga çok niteliksiz. Bizim bir şey söylememize gerek yok puan tablosu ortada. Galatasaray orta alanı topu aldığında nasıl dönecek? Bu maçta Berkan ıslıklandı. hak etti mi etmedi mi? Tamam Taylan da Berkan da çırpınıyorlar fakat orta saha olmak için nitelikler gerekiyor. En son örnek Melo ve Fernando’ydu. Orta alandan topu aldığın vakit bunlar üzere döneceksin. Oluyor mu? olmuyor. Bunun sonucunda da önünüzdeki nitelikli oyuncularınızdan da yeteri kadar yararlanamıyorsunuz.”

‘HİÇ FAKAT HİÇ YAPAMIYOR’

“Galatasaray iki şeyi hiç ancak hiç yapamıyor. 1) Topa ritim veremiyor. Her birinin ayak için tertemizdir eminim ancak Kayserispor’da eksikler olmasına karşın Galatasaray oyunu yönetemedi. Bu orta alanla bu iş olmaz. 2) Top Kayserisipor’da Galatasaray önde basacak lakin o da mümkün değil. Siz kadronuzu sağlam kurun Gomis’e inancın. Önde basacağız 37 yaşında falan derler, farketmez yapar o. Arttan gelen yardım sıfır. Sacha Boey titreye titreye geliyor. Psikoloji gitmiş. Bu grup ne top rakipteyken ne de kendisindeyken eşsiz işler yapamaz. Manzara bu.”

‘BİR NUMARALI SORUN ORTA SAHA’

“Torrent’in geldiği futbol ikliminden gelecek olursak, Manchester City’yi düşünelim ilerde Mahrez, Sterling geride Walker, Ederson süper takım lakin ortadan siz De Bruyne ile İlkay’ı çıkarırsanız o iş olmaz. Bu maçta da Galatasaray’ın bir numaralı sorunu, Fernando gittiğinden beri daima bir orta saha sorunu oldu. Orta sahanın merkezi, stoperlerden, kaleden yahut bekten alacak, yüzünü dönecek servis başlayacak ve sinema dönecek. Olmadı, olmuyor. En başında nu orta alanla başalamk hakikat değildi.”

HERKES MİSLİ.COM’DA SEN NERDESİN?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son dakika haberi: Galatasaray için bomba iddia! ‘Okan Buruk’u getir diyorlar’ için yorumda bulun

    Son dakika haberi: Galatasaray için bomba iddia! ‘Okan Buruk’u getir diyorlar’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son dakika haberi: Galatasaray için bomba iddia! ‘Okan Buruk’u getir diyorlar’ için ilk yorumu yapabilirsin.