Son dakika: Operasyon Tahkim duvarına çarptı! MHK’da istifa sarsıntısı

CEMAL ERSEN

Futbol Federasyonu Tahkim Konseyi, Merkez Hakem Heyeti tarafından “8 Mart operasyonu” ile takım dışı bırakılan 12 hakem ve üç gözlemcinin yaptığı itiraz başvurusunu kıymetlendirdi, TFF ve MHK tarafından verilen kararların bozulmasına hükmetti.

Böylelikle; ortalarında FİFA kokartlı Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Abdülkadir Bitigen ile tecrübeli hakemler Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek üzere kıymetli isimlere “itibarı” iade edildi.

Tahkim Konseyi, “mağdur” olduğunu tez eden hakem ve gözlemcilerin yüzyüze savunma yapma talebini kabul ettikten sonra, lider Murat Balcı ve üyeler dün saat 12’den itibaren isim sırasıyla görüşmelere başladı. Yaklaşık altı saat süren duruşmada hakemler, talimatlara muhalif olarak verilen kararın türel olmadığını, belirtilen münasebetlerin kişilik hakları ve mesleklerine ziyan verdiğini belirterek, MHK uygulamasının geçersiz sayılmasını istedi.

GERİ DÖNÜYORLARTahkim Şurası’ndan vazifeden alınan hakemlerle ilgili kararHaberi Görüntüle

Gündoğdu sessiz kaldı

Hakemler ve gözlemciler ile yapılan tüm görüşmelere MHK Lideri Ferhat Gündoğdu da katıldı. Şura lideri ve üyelerinin soruları karşısında vakit zaman zorlanan Gündoğdu, görüşmenin ilerleyen kısımlarında yanındaki federasyon avukatı ile birlikte sessiz kalmayı tercih etti.

Hakemlerin, “Biz niye buradayız. Ne hata işledik de yargılanıyoruz. Avrupa’da onlarca maç yönetmiş isimler nasıl yetersiz olabilir, gençleştirme diyorsunuz mevcut takımda 43 yaşında arkadaşlarımız var. Cüneyt Çakır üzere bir hakemin üçüncü defa dünya kupası finalinde misyon alması niye engellendi, ailelerimiz ve etrafımıza mahcubiyetimiz nasıl giderilecek?” halindeki soruları, Tahkim Heyeti üyeleri üzerinde tesirli oldu.

Duruşma sonunda toplanan heyet, oy çokluğu ile itirazların kabul edilmesini, TFF ve MHK kararının kaldırılmasını öngördü. Böylelikle, yaklaşık 20 gündür spor kamuoyunun yakından takip ettiği gelişmeler, “aforoz” edilen hakem ve gözlemciler lehine sonuçlandı.

Futbol Federasyonu’nun 8 Mart’ta ilan edilen “yeni hakem ve gözlemci klasmanının” iptal edildiğine dair açıklamayı yapması bekleniyor. Böylelikle daha evvel belirlenen klasmanlar motamot geçerli sayılacak.

MHK istifanın eşiğinde

Tahkim Kurulu’nun kararından sonra gözler Merkez Hakem Şurası Lideri Ferhat Gündoğdu ve takımına çevrildi.

Türkiye’de ve Avrupa’da büyük yankı uyandıran operasyonun şahsen MHK tarafından yapıldığını açıklayan Gündoğdu’nun misyona devem edip etmeyeceği bugün belirli olacak.

Spor kamuoyu, radikal uygulamanın TFF idaresi ve birtakım kulüplerin talebi üzerine gerçekleştiğini tartışırken, tüm sorumluluğun MHK’ye kalmasının inandırıcı olmayacağı kaydedildi. TFF’nin hususla ilgili bir açıklama yapacağı bildirildi.

Vazife alacaklar mı?

Üstün lig takımından çıkarılan isimlerle ilgili kararın bozulmasının akabinde, dönemin kalan kısmındaki maçlarda vazife yapıp yapamayacakları merak konusu oldu. MHK’nin vazifeye devam etmesi halinde, Tahkim Kurulu’nun bilakis Muhteşem Lig takımına dönmelerine karşın dönem sonuna dek atama yapmayı düşünmediği öğrenildi. Heyet istifasını verirse, inisiyatif yeni MHK’de olacak. Bu ortada vazifeye iade edilen gözlemciler konusunda da son kelamın TFF idare konseyinde olduğu vurgulandı.

Çakır’a Katar yolu açıldı

Futbol tarihinde üç sefer dünya kupasında misyon yapma bahtı bulan Cüneyt Çakır’a Tahkim Konseyi kararından sonra Katar yolu da göründü. UEFA hakem Konseyi lideri Rosetti ve FİFA hakem komitesi lideri Collina’nın yakından takip ettiği süreç, hakemler açısından olumlu sonuçlanınca Çakır’a nisan ayı başında yapılacak son atletik teste katılma talihi doğdu. Tecrübeli hakem bu imtihanı muvaffakiyetle geçerse, 2022’de Katar’da yapılacak tertipte vazife yapabilecek. Tahkim Konseyi kararının FİFA ve UEFA tarafından da değerlendirmeye alındığı öğrenildi.

Gerçek ortaya çıktı

Hakem ve gözlemci operasyonundan sonra klasman dışı kalan FİFA kokartlı isimler Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Abdülkadir Bitigen’nin niye hala UEFA listesinde yer aldığı da Tahkim Konseyi kararı sonrası netlik kazandı. MHK, heyetten çıkacak mümkün lehte karar karşısında sıkıntı durumda kalmamak için “aforoz” listesini bildirmemişti. TFF ismi geçen hakemlerin vazifelerine devam ettiğini UEFA’ya bildirmek yükümlüğünde kalmadı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son dakika: Operasyon Tahkim duvarına çarptı! MHK’da istifa sarsıntısı için yorumda bulun

    Son dakika: Operasyon Tahkim duvarına çarptı! MHK’da istifa sarsıntısı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son dakika: Operasyon Tahkim duvarına çarptı! MHK’da istifa sarsıntısı için ilk yorumu yapabilirsin.