Son dakika: Ünlü sanatçı Cemil Özbayer hayatını kaybetti

Devlet Tiyatroları’nda sahneye çıkan ve buradan emekli olan sanatçı Cemil Özbayer hayatını kaybetti. 67 yaşındaki sanatçı için Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt bir ileti yayımladı.

Kurt yayımladığı iletisinde, “Kurumumuz emekli oyuncu ve direktörlerinden, Türk tiyatrosunun bedelli ismi Cemil Özbayer’in vefat haberini ıstırapla öğrenmiş bulunuyorum. Değerli sanatçımıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum” tabirlerini kullandı.

DEVLET TİYATROLARI’NIN EMEKTARLARINDANDI

Cemil Özbayer 1955’te Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Devlet Konservatuarı’nda 1975’te mezun olan Özbayer, Cüneyt Gökçer, Yetenekli Canova ve Bozkurt Kuruç üzere hocalardan dersler aldı. Konservatuvarda öğrenciyken Devlet Tiyatroları’nda pek çok oyunda rol almaya başlayan oyuncu, mezun olduktan sonra da burada oynamaya devam etti. Yerli ve yabancı klasiklerde yer alan usta oyuncu, 1990’lı yıllarda direktörlüğe yük verdi.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Sivas Devlet Tiyatrosu ve Antalya Devlet Tiyatrosu’nda direktörlük yapan Özbayer, “Romeo ve Juliet”, “Şeyh Bedrettin”, “Bir Ceza Avukatının Anıları” ve “Ya Devlet Başa Kuzgun Leşe” oyunlarını yönetti. Özbayer, “IV. Murat”, “Kuvvai Ulusala Destanı”, “Budala”, “Fehim Paşa Konağı”, “Woyzeck”, “Bir Başkası”, “Satıcının Ölümü”, “Akümülatörlü Radyo”, “Romanoff ile Juliet”, “Karar Kimin”, “Kral Lear”, “Genç Osman”, “Hürrem Sultan”, “Üçüncü Selim”, “Genç Werther’in Yeni Acıları”, “Susuz Yaz” ve “Bu Hesapta Yoktu” üzere pek çok tiyatro oyununda rol aldı.

Cemil Özbayer, 2000’li yıllarda televizyon dizilerinde oyunculuk yapmaya başladı. “Bizim Aile”, “Büyük Buluşma”, “Kuşdili”, “Hakkını Helal et”, “Milat” ve “Kollama”nın da ortasında bulunduğu dizilerde rol alan usta tiyatrocu, 2007’de “Hacı Bayram Veli” ve 2011’de “Berlin Kaplanı” sinema sinemalarında de oyunculuk yaptı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son dakika: Ünlü sanatçı Cemil Özbayer hayatını kaybetti için yorumda bulun

    Son dakika: Ünlü sanatçı Cemil Özbayer hayatını kaybetti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son dakika: Ünlü sanatçı Cemil Özbayer hayatını kaybetti için ilk yorumu yapabilirsin.