Son Dakika: Wimbledon’ın kralı Djokovic! Sırp raket Wimbledon’da altıncı şampiyonluğuna ulaştı

İngiltere’nin başşehri Londra’da düzenlenen dönemin üçüncü grand slam turnuvasının tek erkekler finalinde, son iki tertip dahil 5 şampiyonluğu bulunan Sırp Djokovic ile mesleğinin birinci grand slam finaline çıkan İtalyan Berrettini karşılaştı.

Maça alışılagelmiş servis performansından uzak başlayan Djokovic’in 4’üncü, “forehand” ritmini oyun ilerledikçe yakalayan Berrettini’nin ise 9. oyunda servis kırdığı birinci setin sonucu, “tie break”te belirlendi. Bu kısmı 7-4 kazanan Berrettini, birinci seti hanesine yazdırdı.

İkinci setin başlarında Berrettini’nin üst üste yaptığı kolay yanılgılardan faydalanan Novak Djokovic, dört oyun sonunda rakibinin iki kere servisini kırarak 4-0 öne geçti. Oyunun kalan kısmında bir kere servisini kırdırmasına karşın skor avantajını koruyan Djokovic, seti 6-4 alarak durumu 1-1’e getirdi.

ÜÇÜNCÜ OYUNDA SERVİS KIRDI

Büyük turnuvalardaki 30. finalini oynayan Djokovic, tesirli “backhand” vuruşlarıyla 3. oyunda rakibinin servisini kırarak üçüncü sette skor avantajını ele geçirdi.

Berrettini, sert servisleriyle oyuna tutunmaya çalışmasına karşın rakibinin servisini kıramadı ve seti 6-4 kazanan Djokovic, geriye düştüğü finalde 2-1 öne geçti.

İstikrarlı başlayan dördüncü sette Berrettini servisleriyle, Djokovic ise file önünde elde ettiği puanlarla oyuna ortak oldu ve setin birinci yarısı 3-3 eşitlikle sonuçlandı.

Oyunun kalan kısmında yorgunluk belirtileri gösteren 25 yaşındaki İtalyan tenisçi karşısında baskısını artıran Djokovic, 7. ve 9. oyunlarda rakibinin servisini kırıp, 3 saat 24 dakika süren gayretin akabinde seti 6-3, maçı ise 3-1 kazanarak şampiyonluğa ulaştı.

FEDERER VE NADAL’I YAKALADI

34 yaşındaki Djokovic, Wimbledon’da peş peşe 3’üncü, toplamda 6’ncı, mesleğinin ise 85. tekler şampiyonluğunu elde etti.

Avustralya Açık ve Fransa Açık’tan sonra dönemin üçüncü büyük turnuvasını da kazanan Djokovic, mesleğinin 20. grand slam şampiyonluğunu yaşadı.

Djokovic böylelikle “En fazla grand slam turnuvası kazanan erkek tenisçi” rekorunu, İsviçreli Roger Federer ve İspanyol Rafael Nadal ile paylaştı.

Sırp raket ayrıyeten 1,7 milyon sterlin (yaklaşık 20 milyon 500 bin lira) para ödülünün de sahibi oldu.

Finalde kaybeden Berrettini ise 1976 Fransa Açık şampiyonu Adriano Panatta’dan bu yana grand slam turnuvası kazanan birinci İtalyan erkek tenisçi olma bahtını kullanamadı.

Tarihte 10 ve üstü grand slam şampiyonluğu bulunan erkek tenisçiler şöyle sıralandı;

1. Roger Federer (İsviçre): 20 şampiyonluk

Rafael Nadal (İspanya): 20

Novak Djokovic (Sırbistan): 20

4. Pete Sampras (ABD): 14

5. Roy Emerson (Avustralya): 12

6. Rod Laver (Avustralya): 11

Björn Borg (İsveç): 11

8. Bill Tilden (ABD): 10

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Son Dakika: Wimbledon’ın kralı Djokovic! Sırp raket Wimbledon’da altıncı şampiyonluğuna ulaştı için yorumda bulun

    Son Dakika: Wimbledon’ın kralı Djokovic! Sırp raket Wimbledon’da altıncı şampiyonluğuna ulaştı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son Dakika: Wimbledon’ın kralı Djokovic! Sırp raket Wimbledon’da altıncı şampiyonluğuna ulaştı için ilk yorumu yapabilirsin.