Son şampiyon Anadolu Efes kendine geldi

Başantrenör Ergin Ataman’ın öğrencileri, dönem başında sakatlık dertleriyle boğuşurken, sakat oyuncuların kadroya katılmasıyla birlikte eski günlerine göz kırptı.

BİRİNCİ 11 MAÇTA 4 GALİBİYET, SON 7 MAÇTA 6 GALİBİYET
EuroLeague’de yeni dönemin birinci 6 maçında sadece bir galibiyet elde eden Efes, ligde ise birinci 5 maçın 3’ünü kazansa da, bu 3 maçın 2’sini son topta kazanabilmişti. 23 Ekim’de ligdeki Galatasaray ve 27 Ekim’de EuroLeague’deki Panathinaikos yenilgileri sonrasında sakat oyuncuların da gruba katılmasıyla vites yükselten İstanbul grubu, bu maçlar sonrasında ligde 3’te 3, EuroLeague’de ise 4’te 3 yaparak toplamda 7’de 6’lık bir seri yakaladı.

SIMON’SUZ ÇOK GÜÇ
Yaşadığı sakatlık nedeniyle hem dönem öncesi kampın bir kısmını hem de dönemin birinci kısmını kaçıran Krunoslav Simon’un dönüşü, Ergin Ataman’ın can suyu oldu. Larkin’in oyun yönlendirme manasında döneme istenildiği üzere başlayamaması, Micic’in birtakım maçlarda olmamasıyla yönlendirici noktasında sorun yaşayan Efes, bu eksiklikten ötürü dönem içerisinde Elijah Bryant’ı takımına katsa da, Simon’un dönüşü Efes’i kendine getirdi.

KISALAR DURDURULAMIYOR
Shane Larkin, Vasilje Micic, Elijah Bryant, Rodrigue Beaubois ve Krunoslav Simon’dan oluşan kısa rotasyonuyla EuroLeague’in sayılı kısa rotasyonlarından birine sahip olan Efes’te kadronun sayı yükünü de bu oyuncular üstlendi. Uzun rotasyonundaki oyuncuların beklenen performanslara ulaşamaması ve rakip ekiplerin, Efes’in uzun rotasyonunu fırsat bilerek bilhassa bu bölge üzerine oynaması İstanbul grubuna büyük sorunlar yarattı. Lakin Beaubois’in skor performansı, Simon’un oyun aklı, Larkin ve Micic’in patlayıcı gücü ile Efes EuroLeague’in en çok sayı atan kadrosu, Basketbol Üstün Ligi’nin ise en çok sayı atan ikinci grubu olmayı başardı.

PİVOT DESTEĞİ MUHTAÇLIĞI
Anadolu Efes her ne kadar son devirdeki oyun ve skorlarla toparlanma sürecine girse de, grubun hala ana sorunu pivot konumu olarak gözüküyor. Bryant Dunston’ın 36 yaşına gelmesi ve performans düşüklüğü ile Sertaç Ünlü’nün gidişiyle gruba katılan Filip Petrusev’in makûs savunma performansı Ergin Ataman’ın başına soru işaretleri yaratırken, her maçta istikrarını muhakkak oranda koruyan Tibor Pleiss, tecrübeli başantrenörün EuroLeague’de şu ana kadar en çok müddet verdiği isim oldu. Pivot rotasyonunda Dunston ve Petrusev’in mevcut performansları nedeniyle sorunlar yaşayan Anadolu Efes’in EuroLeague’de Dörtlü Final’e gitme yolunda bu bölgeye destek yapması kaide üzere gözüküyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Son şampiyon Anadolu Efes kendine geldi için yorumda bulun

    Son şampiyon Anadolu Efes kendine geldi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Son şampiyon Anadolu Efes kendine geldi için ilk yorumu yapabilirsin.