SpaceX açıkladı! Birinci sefer olacak, gözler 2022’de

SpaceX kurucusu Elon Musk, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) dayanağıyla geliştirilen Starship’i Ocak 2022’de birinci kez yörüngeye fırlatmayı deneyeceklerini açıkladı.

Ulusal Akademiler Uzay Çalışmaları Konseyinin toplantısına çevrim içi katılan Musk, Ay’a dönüş projesi kapsamında geliştirilen Starship’in uçuş hazırlıklarıyla ilgili, “Aralık’ta test çalışmalarını hızlandıracağız. Birinci uçuşla ilgili risk çok fazla, bu yüzden muvaffakiyet mümkünlüğünün çok yüksek olduğunu söyleyemem.” dedi.

Buna karşın çok ilerleme kaydedeceklerini söyleyen Musk, birinci sefer bir mega güçlendiricinin üzerinde fırlatılacak Starship’in 2022 bitmeden başarılı bir formda yörüngeye ulaşacağından emin olduğunu tabir etti.

NASA, nisan ayında “Artemis” programı çerçevesinde 2025’te Ay’a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX’i seçtiğini duyurmuştu.

SpaceX, Starship’in SN15 prototipini 5’inci denemesinde yaklaşık 10 dakikalık yüksek irtifa uçuşunun akabinde inançlı bir biçimde yere indirmeyi başarmıştı.

2028’e kadar sürmesi planlanan beşerli seferlerin akabinde Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve burası basamak olarak kullanılarak Mars’a beşerli seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. SpaceX açıkladı! Birinci sefer olacak, gözler 2022’de için yorumda bulun

    SpaceX açıkladı! Birinci sefer olacak, gözler 2022’de için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak SpaceX açıkladı! Birinci sefer olacak, gözler 2022’de için ilk yorumu yapabilirsin.