‘Tanrının Eli’ snowboardda: Max Parrot, Maradona’yı hatırlattı

ONUR DİNÇER

Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’na damga vuran isimlerden bir tanesi Kanadalı snowboardcu Max Parrot oldu. Kansere yakalanmasının akabinde verdiği hayat gayretini kazanan yirmi yedi yaşındaki atlet, slopestyle’da altın madalyayı boynuna taktı.

Max Parrot, bundan bir evvelki Kış Olimpiyatları olan PyeongChang 2018’te ikincilik elde ederek gümüş madalyayı boynuna geçirmişti. Bu muvaffakiyetinden çabucak bir yıl sonra kendisine kanser teşhisi konuldu. O tarihten itibaren bu hastalıkla çaba etmeye başlayan başarılı atlet, güçlü bir sürecin akabinde lenf kanseri hastalığını yenmeyi başardı. 

Pekin’de kürsünün birinci basamağına çıkması ülkesi ismine yaşadığı gururun yanı sıra bu bağlamda ferdî gururu için de kıymet arz ediyordu. Parrot bu hissini açıkça lisana getirdi: “Bu benim için hakikaten çok özel, bilhassa de finalde sergilediğim performansla. Böylesine zorluk derecesinde bir seriyi daha evvel hiç üst üste yapmamıştım. Her şey çok temizdi. Kendimle dayanılmaz gurur duyuyorum. Bu altın madalya benim için çok şey tabir ediyor.”  

Farklı açıdan bakmadılar

Ne var ki bu peri masalında bir hile-hurda olabilirdi. Max Parrot’un olimpiyat altınına uzanan serisine bakan dikkatli bir göz, burada bir faul olduğu tespitinde bulundu. Buna nazaran sportmen final serisinde gerçekleştirdiği bir atlayışında, kayağını tutması gereken bir esnada bunun yerine eliyle dizini tutmuştu. Bu epeyce önemli bir ihlaldi ve tespit edilmesi durumunda Kanadalı atletin altın madalyasına bile mâl olabilecekti; lakin tespit edilemedi.

Kış Olimpiyatları snowboard başhakemi yarıştan sonraki gün yaptıkları bu yanılgıyı itiraf ederek, müsabakanın sonucunu değiştirmese de, tarihe not düşülmesini sağladı. Final uğraşının de baş hakemi olan Iztok Sumatic, kendilerine verilen manzaradaki açıdan hareketin nizami olarak göründüğünü lakin farklı açılara bakmış olsalar işin renginin değişeceğini lisana getirdi.  

Tekrarı talep edilmedi

Snowboard hakemlerinin, imajın tekrarını izleme hakkı bulunuyor. Bunu karşılaşmada yapmadıkları takdirde geriye dönük olarak ise sonuç değiştirilemiyor. Baş hakem Sumatic gözlerinden kaçan ihlali, Meksika’daki 1986 Dünya Kupası’nda Diego Maradona’nın elle attığı ve ‘Tanrının eli’ olarak anılan unutulmaz gole benzetti. Arjantinli futbolcunun ülkesine şampiyonluğu getiren yolu açtığı hareketinin snowboard versiyonu, 36 yıl ortadan sonra dünyanın öteki ucunda şampiyonluğa karın üzerinde giden yolu açtı.

Altı ayda 12 kemoterapi

Max Parrot’un sponsorları, kansere yakalandığı ve bununla çaba ettiği süreçte oyuncuyu yüz üstü bırakmak yerine kendisini desteklemeyi seçtiler. Fizikî tedavinin yanı sıra psikolojinin de son derece kıymetli olduğu tedavi sürecinde Kanadalı kayakçının spor psikoloğu, kendisinin moralini daima üst seviyede tutmak ismine ağır uğraş verdi. Altı aylık bir tedavi sürecinde sportmen, ikişer hafta aralıklarla 12 kere kemoterapi seansına girdi. Ailesiyle birlikte önemli bir tedavi masrafının da altına giren Parrot sonunda kanseri büsbütün alt etmeyi başardı.

Son dört yılda yaşadıklarını ‘Kabus dolu bir seyahat’ olarak tanımlayan Kanadalı atlet, “Gerçekten çok sıkıntı vakitler geçirdim. Kafesteki bir aslan üzereydim. Zira en sevdiğim şey olan snowboarda binemiyordum. Hayatımda snowboardumu dolaba kaldırdığım tek periyot oldu. Benim tek bildiğim iş bu; hasebiyle benim için epeyce güç oldu” diyerek hastalığın en güç yanının, kayağından uzak kalması olduğunu lisana getirecekti. Bu yüzden büyük bir hırsla kar kayağını koltuğunun altına alarak tekrar yollara düştü.

Kıyafetler bol geldi

Kış Olimpiyatları’nda atletlerin giydikleri kıyafetler başlarına keder açtı. Bayanlar karma kayakla atlamada Norveç, Avusturya, Almanya ve Japonya üzere bu branşın favorilerinden atletler, giysileri olması gerekenden bol olduğu gerekçesiyle diskalifiye edildi. Büyük vücut kıyafetlerin atletlere aero-dinamik avantaj sağladığı münasebet gösterildi. Bir çok kıymetli ismin yarış dışı bırakılmasıyla Slovenya sürpriz bir şampiyonluk elde etti.

Puan düşülecek, sıralama değişecekti

Max Parrot 2022 Kış Olimpiyatları Snowboard Slopestyle finalinde altın madalyayı 90.96’lık yüksek bir puanla boynuna taktı. İkinci sırayı alan Çinli kayakçı Su Yiming gümüş madalyaya 88.707’lik derecesiyle ulaştı ve ülkesine bu branştaki birinci madalyasını getirdi. Kanadalı atletin dizinin tutmak suretiyle yaptığı, hakemlerin gözünden kaçan ihlal, tespit edilmesi durumunda üç puanlık bir eksiltme cezasına yol açabilecekti. Bu durumda 17 yaşındaki Yiming’un puanı en yüksek puan olacak, kendisini şampiyonluğa taşırken, Max Parrot kürsünün ikinci basamağıyla yetinecekti.

Babadan kayakçı

Kanada’nın Quebec bölgesinde doğan Max Parrot, 3 yaşında kayak ile kaymaya başladı, snowboardu ise 9 yaşındayken keşfetti. Babası Alain Parrot, Alp Disiplini’nde uğraş eden bir kayakçıydı ve ülkelerinde su kayağı şampiyonluğu bulunuyordu. Olimpiyatlarda 1 altın, 1 gümüş madalyası bulunan Max Parrot X Games Kış Oyunları’nda da 8 altın, 5 gümüş elde etti, geçen yılki dünya şampiyonasında ise ikincilik elde etti.

Nasıl olmuştu?

1986 Dünya Kupası’nda Arjantin şampiyon olurken, Tangocular’a kupaya giden yolu, Maradona’nın İngiltere’ye eliyle attığı gol açmıştı. Çeyrek finalde Arjantin ile İngiltere ortasında oynanan ve Güney Amerika temsilcisinin 2-1 kazandığı maçta yıldız futbolcu gollerden birini kural dışı bu hareketle kaydetmiş, konumdaki ihlal hakemin gözünden kaçınca gol olarak kayıtlara geçmişti.

‘Savaşa hayır’ bildirisi

Dünya gözlerini Rusya-Ukrayna tansiyonuna çevirmişken, Karadeniz’in kuzeyindeki gerginliğin Pekin’deki Kış Olimpiyatları’na da yansımaları oluyor. Skeleton branşında yarışan Ukraynalı atlet Vladyslav Heraskevych, performansını sergiledikten sonra kameralara hazırladığı küçük pankartını gösterdi. Ülkesinin bayrağının renklerine sahip bir taban üzerine yazılmış ‘Ukrayna’da savaşa hayır’ yazısını gösteren Heraskevych yaptığı açıklamada “Her olağan insan üzere ben de savaş istemiyorum. Ülkemde ve dünyada barış istiyorum” dedi.

Kapıya bacaya test

Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nda Covid-19 testleri yalnızca insanlara yapılmıyor. Oyunlarla ilgili tesislerde vazifeliler çabucak her alandan örnekler bunları laboratuara götürüyor. Yemek yenen masalardan, para çekilen ATM’lere, tuvaletlerde kullanılan lavabolardan oturulan koltuklara kadar pek çok farklı noktalardan numuneler toplanarak bunlar incelemeye alınıyor ve test ediliyor.

Yurt dışından gelen konuklar için şaşırtan bulunan uygulamanın, olimpiyatlarda virüsün yayılımını engellemek ismine oluşturulan sıhhat protokolünün modülü olduğu belirtiliyor. Uzmanlar virüsün büyük çoğunlukla enfekte kişinin konuşması, öksürmesi, hapşırması vesilesiyle hava yoluyla bulaştığını; yüzeylerin üzerinden bulaşmasının ise çok daha düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyor.

Arda İpcioğlu 40. tamamladı

2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden atletlerden Fatih Arda İpcioğlu, kayakla atlama erkekler ferdî büyük zirvede birinci çeşidi geçemedi. Çin’in başşehri Pekin’de düzenlenen tertipte Kayakla Atlama’da ülkemizi temsil eden İpcioğlu, oyunlarda erkekler ferdî büyük zirvede yarıştı. 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden atletlerden Fatih Arda İpcioğlu, kayakla atlama erkekler ferdî büyük zirvede birinci tipi geçemedi. Çin’in başşehri Pekin’de düzenlenen tertipte Kayakla Atlama’da ülkemizi temsil eden İpcioğlu, oyunlarda erkekler ferdi büyük zirvede yarıştı. İlk 50 atlet ortasında yer alan 24 yaşındaki ulusal sportmen, büyük zirve birinci cins karşılaşmasında 11. sırada atlayışını gerçekleştirdi. Bu dönem kayakla atlamada isminden sıkça kelam ettiren İpcioğlu, 124 metrelik atlayışı sonunda 109.5 puanla Olimpiyatları 40. sırada tamamladı ve finale kalamadı. Türkiye ismine oyunlarda bugün Berkin Usta büyük slalomda piste çıkacak. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ‘Tanrının Eli’ snowboardda: Max Parrot, Maradona’yı hatırlattı için yorumda bulun

    ‘Tanrının Eli’ snowboardda: Max Parrot, Maradona’yı hatırlattı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘Tanrının Eli’ snowboardda: Max Parrot, Maradona’yı hatırlattı için ilk yorumu yapabilirsin.