Tarihi sıralar boş kaldı

1849 yılında açılan Beyoğlu Anadolu Lisesi, Kırım Savaşı, Osmanlı-Rus Harbi ve 1. Dünya Savaşı periyotlarında üç defa kapatılmış ve sıraları öğrencisiz kalmıştı. O yıllardan sonra birinci sefer 2020 yılında yani koronavirüs pandemisi dünyayı sarınca sıralar bir kere daha boş kaldı. O binlerce öğrencinin oturduğu sıralar, şu anda yalnızca seçmeli ders olan Almanca ve Fransızca sınıflarında kullanılıyor. Birtakım öğrenciler seçmeli derslerini belirlerken sadece bu sıralarda oturmak için Almanca yahut Fransızca’yı tercih ettiklerini söylüyor.

O DA BURADA OKUDU

İngiliz elçilik mensuplarının kız çocukları için ortaöğretim seviyesinde bir okul olarak kurulan Beyoğlu Anadolu Lisesi bir müddet karma eğitim verse de 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren tekrar sırf kızlara eğitim veren bir kurum haline döndü. Okulun mezunlarından biri de Kazım Karabekir’in kızı Timsal Yıldıran (Karabekir). O zamanki ismiyle ‘English High Scholl For Girls’ten 1958 yılında mezun olan 80 yaşındaki Timsal Hanım okul sıralarını ve öğrencilik yıllarını şöyle anlatıyor:

“Çok anılarımız var o sıralarda. Çok disiplinli bir okuldu. Başında okulun kepi varsa tek başına bir yere gidemezdin. Sokak ayakkabısı farklı, okul ayakkabısı farklıydı. Çok uygun bir eğitim aldık biz o devirde. Hocalarımızın hepsi İngiltere’den gelmişti. Çok bilindik isimler de o sıralardan geçti. Mesela Tomris Uyar benim bir üst dönemimdi.”

‘SIRALAR ÇOK ETKİLEYİCİ’

Şu anda 10. sınıf öğrencisi olan Zeynep Yavuz, “Sınıfa birinci girdiğimde şoke olmuştum. ‘Bunlar kaç yıllık sanki? Ne hoş ne değişik sıralar’ demiştim. Okulun birinci kurulduğu vakitten bu yana hala birebir sıralar kullanıldığı için insan ister istemez ‘Kimler geldi, kimler geçti’ diye düşünüyor. Çok etkileniyorum bu sıralara oturunca” dedi.

Okul müdürü Gülay Hacısalihoğlu da “Çocuklar bir nevi geçmişten gelen kıymetlerin günümüzle harmanlandığı açık bir müzede eğitim görüyorlar” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Tarihi sıralar boş kaldı için yorumda bulun

    Tarihi sıralar boş kaldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tarihi sıralar boş kaldı için ilk yorumu yapabilirsin.