TBF Başkanvekili Ömer Onan’dan Zeljko Obradovic itirafı! ’24-25 yaşında tanışmayı çok isterdim’

Misli TV basketbol yorumcuları Nazlıcan Elestekin ve Gökhan German, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanvekili Ömer Onan’ın konuğu oldu.

“Önümüzde bir sürü proje vardı, seçim bir sene ertelenince projeleri ister istemez durdurduk…” diyerek kelamlarına başlayan Onan; “Seçimleri yeni bitirdik. Yeni gelen arkadaşlarla ısınma arifesindeyiz. Birinci devir yapmak isteyip de pandemiden ötürü yapamadıklarımız vardı. Artık onları süratli formda hayata geçirmek istiyoruz…” dedi.

“MİSLİ.COM BİRLİKTELİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Misli.com’un sponsorluğu hakkında görüşlerini aktaran Onan; “Misli.com ile olan birlikteliğimiz çok değerli. Bilhassa TBL’ye sponsor olması… Ben uzun mühlet birlikteliğimizin devam edeceğine inanıyorum. Zira artık bir aile olduk, daha âlâ ne yapabiliriz, neler geliştirebiliriz onu düşünüyoruz…” formunda konuştu.

Nazlı Elestekin’in; “Kariyerinizdeki kırılma anı nedir?” sorusuna, “Fenerbahçe’ye geçiş…” olarak karşılık veren Ömer Onan; “3 büyükler o vakit çok yoktu. Daima kurum kadroları vardı. O karardan sonra, Fenerbahçe’ye geçiş yaptıktan sonra ben de daha skorer bir kimliğe büründüm…” diyerek cevapladı.

“OBRADOVİC’LE 24-25 YAŞINDA TANIŞMAYI ÇOK İSTERDİM”

Gökhan German’ın; “Çalışmaktan en çok keyif aldığınız Koç kimdi?” sorusuna, “Her koçun âlâ yanları olduğu kadar sıkıntı yanları vardır lakin oyuncu, koçun kendisinden ne istediğini süratlice kavrayıp adapte olursa ortalarındaki bağ de rahat gidiyor. Ekip içerisindeki performansı da münasebetiyle artıyor. Ben en yeterli vaktimi Neven Spahija ile oynadım. Aydın Örs’ün yeri farklı, hepimiz için bir öğretmen üzereydi. Lakin mesela, Zeljko Obradovic’le 24-25 yaşında tanışmayı çok isterdim. Beni farklı bir yere götürebilirdi…” dedi.

“Gençler kendilerine inanacak, çalışmaktan vazgeçmeyecek…” diyerek çalışmanın kıymetini aktaran Ömer Onan; “Büyük gruba kapak atmak değil orada kalabilmek ‘üst düzey’ oyuncu oluyorsunuz. Oyuncu 21 yaşında çok güzel bir dönem geçirdikten sonra bile üzerine ne katabileceğini düşünmeli. Benim oğlum da şu anda 19 yaşında basketbolcu, ona da tıpkı şeyi söylüyorum. 4-5 sene evvel Vasilije Micic’in TOFAŞ’ta aldığı para belirliydi, artık Avrupa’nın en değerli oyuncusu oldu. MVP oldu. TOFAŞ’ta oynarken 23-24 yaşındaydı. O yaşlardaki birçok oyuncu ‘Yapamadım’ diyerek kendini bırakmasın demek istiyorum. Bu örnek üzerinden gidersek gençlerin çalışmayı bırakmaması lazım…” biçiminde konuştu.

“3 SENE DAHA OYNARDIM”

“Kendime düzgün bakıyordum, 36 yaşında basketbolu bıraktım lakin 3 sene daha oynardım. Daima Euroleague gruplarında oynadım, 10 tane şampiyonluk yaşadım lakin tepede bırakmak değerli. Üst seviye kadrolarda oynadıktan sonra düzey düşürmek istemedim…” dedi.

Nazlı Elestekin’in “Kariyerinizdeki en unutamadığınız an nedir?” sorusunu Onan; “Fenerbahçe’nin 100. yılında şampiyonluk yaşadım, Efes ile Euroleague’de birinci sefer Final-Four oynayan gruptaydım. Her şeye karşın 2010’daki Dünya Basketbol Şampiyonası finali fevkaladeydi. Kendi ülkende, kendi seyircinin önünde oynamak harikulade bir gururdu. Bana nazaran o final her şeyin üstündeydi…” diyerek cevapladı.

“12 DEV ADAM 1-2 YIL İÇERİSİNDE YENİLMESİ SIKINTI BİR EKİP OLACAK”

Gökhan German’ın “A Ulusal Basketbol Grubu’nun son durumu nedir?” sorusunu; “Genç oyuncularımız 1-2 yıl içerisinde yeterlice deneyim kazanmış olacak. Ömer Faruk, Alperen de geliyor gerilerinden… Güzel bir kadro oluşturacağız. 1-2 yıl içerisinde yenilmesi sıkıntı bir kadro oluşturacağız…” biçiminde cevapladı.

“Özellikle NBA kolay kolay oyuncuları bırakmıyor. Evvelden ulusal ekipte büyük bir coşku olurdu. Artık oyuncular daha gerilimli… Yeniden de erkeklerde âlâ bir nesil yakaladık. Bayanlarda da yeni bir proje başlatacağız…” dedi.

“GÖNLÜM ANTRENÖRLÜK İSTİYORDU MANTIĞIM YÖNETİCİLİK DEDİ”

Oyunculuk ve yöneticilik ortasındaki farkı; “Ne yaparsanız yapın oyunculuktaki haz ve zevk hiçbir şeyde yok. Yöneticilik yapmayı seçtiyseniz oralardan bir adım geride kalmayı kabul etmişsiniz demektir. Oyunculuktan sonra benzeri heyecanı yaşayabileceğiniz yegane yer antrenörlük olabilir. Gönlüm antrenörlük istiyordu fakat mantığım yöneticilik dedi. Zira kamplar, maçlar… Çok yoruldum. Antrenör olsaydım tıpkı tempo devam edecekti. Ben bir karar aldıysam öncesini bir daha hiç düşünmem, motamot yoluma devam ederim…” diyerek anlattı.

“EŞİM BENDEN DAHA FAZLA FEDAKARLIK YAPTI”

Eşinin kendisinden daha çok fedakarlık yaptığını anlatan Ömer Onan; “Biz Yunanistan maçına giderken eşim doğum için hastaneye gitti. Çocukların hayatındaki kıymetli anlarda maalesef yanında yoktum. Çabucak çabucak her dönem haziran ayına kadar ağır tempoda basketbol oynuyordum. Birden fazla şeyi kaçırdım. Bayramları, yılbaşını, doğum günlerini… Bir açıdan makûs oldu, bir açıdan da Yiğit beni alanda görüp basketbola daha çok heveslendi. Ben tahminen büyük fedakarlık yaptım lakin eşim benden daha fazla fedakarlık yaptı…” dedi.

Basketbol dışında birçok branşı da takip ettiğini, “Milli maç olan her branşı takip etmeye çalışıyorum. Anlamıyorum, kuralları bilmiyorum tahminen lakin oturdum Mete Gazoz’u takip ettim mesela… Genç arkadaşlarımızın hangi branş olursa olsun ulusal marşı çaldırması değerli. Bu arkadaşlarımızı ne olursa olsun desteklemeliyiz…” diye açıkladı.

Yeni yıldan temennilerini, “İnşallah herkesin işi gücü rast gitsin, pandemi artık bitsin. Sağlıklı, sevinçli günlerimize geri dönelim. Sokakta yürürken herkesin surarında bir mutsuzluk var, bu ortadan kalksın. Bütün umutlarımızın yeşerdiği, tekrar herkesin gülüp sevinçli olduğu bir sene geçirelim…” formunda belirtti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. TBF Başkanvekili Ömer Onan’dan Zeljko Obradovic itirafı! ’24-25 yaşında tanışmayı çok isterdim’ için yorumda bulun

    TBF Başkanvekili Ömer Onan’dan Zeljko Obradovic itirafı! ’24-25 yaşında tanışmayı çok isterdim’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TBF Başkanvekili Ömer Onan’dan Zeljko Obradovic itirafı! ’24-25 yaşında tanışmayı çok isterdim’ için ilk yorumu yapabilirsin.