Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu

Canan Çankaya, 13 yıl evvel kıkırdak ve kemik sorunları nedeniyle tedavi için geldiği Ankara Üniversitesinde okumak istedi. 4 yıl evvel çalışmasının karşılığını alan Çankaya, birinci tercihi olan Fen Fakültesi Biyoloji Kısmına yerleşti. Muvaffakiyetini üniversite yıllarında da devam ettiren Çankaya, en büyük hayallerinden birini gerçekleştirerek fakülteden birincilikle mezun oldu.   
Çankaya, Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda düzenlenen mezuniyet merasiminde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu’nun elinden diplomasını aldı. Rektör Ünüvar, 13 yıl evvel sıhhati için geldiği Ankara Üniversitesinden çalışkanlığı ve azmi sayesinde birincilikle mezun olan Çankaya’yı kutladı, muvaffakiyetlerinin devamını diledi.     

Genç mezunlara da seslenen Ünüvar, “Fen fakültesi, insanların sağlıklı olması ismine çok temel bir fakülte. Fen fakültesi olmadan rastgele bir halde bir üniversite eğitiminin olması mümkün değil. Fen bilgilerine sahip olmadan güzel bir hekim, güzel bir eczacı, uygun bir mühendis olunması mümkün değil. O yüzden bedelli hocalarım yalnızca fen fakültesi mezunlarını yetiştirmiyor, insanlığa hizmet eden bütün alanlardaki bireyleri yetiştiriyor.” dedi.     

“KENDİME VERDİĞİM KELAMI ZİYADESİYLE TUTTUM”    ?

Fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ise mezunlar ismine yaptığı konuşma ile merasime katılan herkesi duygulandırdı. Çankaya, bugün mezuniyet sevinci yaşayan her bir arkadaşının üniversiteye 4 yıl evvel farklı hayallerle başladığını lisana getirerek, şöyle devam etti:     

“Belki çoğumuz hangi üniversiteye, hangi kısma gideceğine lise vakitlerinde karar verdi. Fakat benim için bu süreç çok daha erken başladı. Ankara Üniversitesi ile 13 sene evvel hastanede tanıştım. Çocukluğumun geçtiği hastane koridorları ve uzun soluklu tedavi sürecim bu üniversiteyi ve kısmı seçmemde en büyük etken oldu. Üniversite tercih sonuçları açıklandığı vakit tarifsiz bir memnunluk yaşamıştım. Birinci tercihim olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmına yerleşmiştim. Yerleşkeye birinci geldiğim vakit her tarafı gezmiştim ve o vakit kendime ‘bölümü birincilikle bitireceğim’ diye kelam vermiştim. Sözümü ziyadesiyle tutuyorum ve fakülteyi de birincilikle bitiriyorum.”      Çankaya’nın kelamları alanda bulunanlardan büyük alkış aldı. Açış konuşmaları ve dereceye giren öğrencilere ikramlarının verilmesinin akabinde mezunlara diplomaları takdim edildi.     

     

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu için yorumda bulun

    Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tedavi için geldiği üniversiteden birincilikle mezun oldu için ilk yorumu yapabilirsin.