Telafi eğitimi okullar açılınca da sürecek

Ziya Selçuk 5 Temmuz’da başlayan Telafide Ben de Varım programında birinci günden bu yana gittiği kentlerde yaptığı aktiflikleri Hürriyet için kıymetlendirdi. “21 Haziran’da öğrencilere yönelik toplumsal, duygusal, akademik takviyelerle bir an evvel nefes almak için aktiflikleri başlattık” diyen Selçuk şöyle konuştu:

“30 Haziran’da Hakkâri’deydim. Öğrencilerimle yaz kampına katıldım. Ateş yaktık, voleybol oynadık, Zap Suyu’nda rafting yaptık. Akabinde Gaziantep’te öğrencilerimle buluştum. Spor Köyü, Masal Parkı ve Bilim Çadırı’nda yüzlerce aktiflik planlanmıştı. Katılabildiklerime ben de dâhil oldum. Antep’te mutfağa da girdik birlikte. Ünlü şeflerin de dayanağıyla yuvalama yaptık. İstanbul’da vapur gezisiyle tarih dersi yaptık, ağaç diktik, golf oynadık, Ankara’da bisiklete bindik.

KAMP ATEŞİNDE KİMYA, AĞAÇLARDA BİYOLOJİ VAR

“Çocuklarımız tabiatın atmosferinde, fizikî ve zihinsel gelişimleri için tırmanma, istikamet bulma, okçuluk, binicilik, düğüm atma, yürüyüş, telsiz, hijyen ve kıymetler eğitimi üzere onlarca aktiflik yapıyorlar, yeni dostluklar ediniyorlar. Her vilayette 50 bine yakın aktiflik var.
Bu aktifliklerin tamamının içinde müfredat var bir yandan da… Futbolun, voleybolun, basketbolun, kanonun, okçuluğun taktiklerinin içinde matematik var, fizik var, mantık var, konsantrasyon var, motivasyon var… Yakılan kamp ateşinde kimya var, gölgesine sarılıp kollarını okşadığımız ağaçlarda biyoloji var. Rafting sporunda istikrar var, suyun gücünü hissetmek var. Tüm bunları deneyimleyerek öğrenmek kıymet biçilemez. Biz orada yalnızca rafting yapmadık, coğrafya dersinin derinliklerine daldık. Zap ırmağının debisini keşfederek fizik dersine geçtik; suyun kaldırma kuvvetini, itme çekme kuvvetini, hareket kavramını işledik. Çocuklar “Ziya Hoca görüşürüz.” dediler. Özgüvenleri, kişiliklerin gelişim çağında yakaladıkları bu fırsatları görmek beni çok heyecanlandırdı.”

TELAFİ EĞİTİMİ OKULLAR AÇILINCA DA SÜRECEK

“Telafi eğitiminin yaz devri etkinliklerini kastediyorsanız bana daima “Ziya Öğretmenim okullar açılınca da bu faaliyetler devam edecek değil mi?” diye soruyorlar. Evet, okullar açıldığında da müfredatın ta kendisi olan bu tıp etkinliklere devam edeceğiz. Biz salgın devrinin telafisini kısa devirli olarak planlamadık. Ulusal Destekleme Programı ismini verdiğimiz bir çalışmamız var. Salgın periyodu herkes için çok zordu. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve elbette velilerimiz çok yoruldu. Bu nedenle telafi programımızda yaz devrini toplumsal duygusal telafi yüklü öngördük. Ağır akademik çalışmaları yeni eğitim öğretim yılı için planlıyoruz. Akademik eksiklikler için öğretmenlerimiz, Talim Terbiye Heyeti Başkanlığının belirlediği kritik kazanımlar doğrultusunda öğrencilerimizin akademik ihtiyaçlarının tespitini yaparak sınıf seviyesinde dayanak programı hazırlayacaklar. Çalışmalarımız başladı. Bu program, bir buçuk yıl sürecek.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Telafi eğitimi okullar açılınca da sürecek için yorumda bulun

    Telafi eğitimi okullar açılınca da sürecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Telafi eğitimi okullar açılınca da sürecek için ilk yorumu yapabilirsin.