Tijana Boskovic: “Biz bu anlar için yaşıyoruz”

ERKAN AYRAÇ

Eczacıbaşı Dynavit, 2018’in akabinde bu yıl da CEV Kupası’nı müzesine götürdü. Ekibin Sırp yıldızı Tijana Boskovic, Alman temsilcisi Stuttgart ile oynanan iki final maçında da skorer oyunuyla ön plana çıkarken İstanbul dönüşünde hislerini ve bu dönem için kalan amaçlarını MİLLİYET’e anlattı.

– 2018’den sonra ikinci CEV Kupası geldi. Hislerini alabilir miyiz?

l Öncelikle alışılmış ki bu kupayı ikinci sefer kazandığımız için çok memnunuz. Bu bizim için kalan maçlar öncesi büyük bir motivasyon oldu. Dönem başında koyduğumuz maksatlardan biri de CEV Kupası’ydı. Bunun için nitekim çok çalıştık. Artık galibiyeti kutluyoruz. Bu türlü bir kupayı müzemize getirdiğimiz için artık çok daha moralliyiz. Bunun avantajını kullanarak dönemi bir değil daha fazla kupalarla tamamlamak istiyoruz. Artık kalan maçlarımıza odaklanacağız.

– Stuttgart’ı adeta tek başına yıktın. En skorer oldun?

l Finaldeki rakibimiz Stuttgart’ı tek başıma yendiğimi düşünmüyorum. Durumum gereği en fazla pası ben alıyorum ve atak tertipleri benim üzerimde toplanıyor. Bu sebepten ötürü daha fazla sayı katkım oldu. Lakin maçın geneline baktığımızda ben çok güzel bir ekip oyunu ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Herkes kenarda ya da alanda elinden gelenin fazlasını yaptı. Çok uygun bir güç ve çok yeterli bir performans vardı. Bu yüzden grup olarak kazandığımız için çok memnunum.

– Oynadığın durum gereği herkes senden en düzgününü ve en fazla sayıyı bekliyor. Baskıyla nasıl başa çıkıyorsun?

l Çok büyük bir baskı hissetmiyorum. Baskı olsa bile bunu olumluya çevirmeye çalışıyorum ve nitekim alanda çok uygun hissediyorum. Biz bu anlar için yaşıyoruz. Dönem boyunca tek fikrimiz kupa kazanıp amaçlarımız gerçekleştirmek. Bu baskıyı seviyorum ve alanda en düzgününü yapmak için her şeyimi veriyorum.

GERİ DÖNÜYORLARTahkim Konseyi’nden vazifeden alınan hakemlerle ilgili kararHaberi Görüntüle

‘Odak noktam ekipçe kazanmak’

– Pekala her vakit en güzel olmak… Muvaffakiyetin sırrı nedir?

l Olağan ki mükafatların çok büyük bir manası var, fakat odak noktam her vakit kadroca kazanmak ve herkesin birbirine yardımcı olması. Sonucu ne olursa olsun her vakit elimden gelenin en düzgününü vermek istiyorum. Muvaffakiyetin sırrı diye bir şey yok bu yüzden. Alana çıkıyorum ve tek niyetim ekibe daha fazla nasıl sayı katkısı yapabilirim, arkadaşlarıma daha fazla nasıl yardımcı olabilirim oluyor.

‘Üzerine koyarak ilerledik’

– Hoca değişikliğinin akabinde bu kupaya ulaştınız. Sence Ferhat Akbaş kadroya yeni bir kimlik kazandırdı mı?

l Alışılmış ki her yeni hocanın kadroya oynatmak istediği yeni bir sistem olur. Biz de yeni hocamızla, yeterli oyunumuzla performansımızın üzerine koyarak ilerledik bu vakte kadar. Alana da bu yeni oyunu en düzgün formda yansıttığımızı düşünüyorum. Daha evvel alışmadığımız bir sistemle alandayız fakat bunu grup olarak bence bu vakte kadar uygun bir noktaya getirdik. Tek hedefimiz üzerine koyarak devam etmek.

‘Hiç kolay olmadı’

Tijana Boskovic kupada çok zorlandıkları maçlar oynadıklarını da itiraf etti. Sırp yıldız, “Dürüst olmak gerekirse CEV Kupası’nı kazanmak kolay olmadı. Sırbistan, Slovenya, Romanya ve Rusya’dan çok düzgün ekiplere karşı çaba ettik. Son olarak da Almanya’dan Stuttgart ile oynadık. Bizim için uzun ve şiddetli bir seyahat oldu” dedi.

‘Kupa ve lige odaklanacağız’

Eczacıbaşı Dynavit’in en skorer ismi Boskovic, kalan maçlardaki tek gayelerinin öteki kupaları kazanmak olduğunu belirtirken, taraftara da ileti gönderdi.

– Avrupa defteri kupayla kapandı. Pekala ligdeki rekabet için neler söylersin. Bu dönem nasıl sonlanacak sence?

l Misli.com Sultanlar Ligi’nde olağan dönemde iki maçımız kaldı. Bunları en güzel halde tamamlayıp akabinde Türkiye Kupası’na ve play-off’lara odaklanacağız. İki kulvarda da çok kuvvetli rakiplerle oynayacağız. Fakat bunun için hazırız. Son altı aydır çok düzgün çalışıyoruz. Performansımızı uygun oyunumuzla çok daha fazla artırdığımızı düşünüyorum. Artık Avrupa bitti, artık yalnızca kupa ve lige odaklanacağız.

– Daha alınacak iki kupa daha var. Taraftara bir bildirisi var mı?

l Öncelikle taraftarlarımıza sahiden çok teşekkür ediyorum. Hakikaten onların varlığı bize çok büyük bir motivasyon kaynağı. Bilhassa bu dönem bize çok büyük bir dayanakları var. Konutumuzda oynadığımız her maçta dolu tribünler görüyoruz. Bu bizi memnun ve motive ediyor. Umarım kalan kupaları da kazanarak onları bu takviyelerinin karşılığını veririz.

‘Kendinize sonuna kadar inanın’

– Türkiye’de en gözönünde olan atletlerden birisin. Gençlerden bildiriler alıyor musun?

l Gençlere buradan da verebileceğim en kıymetli tavsiye kendilerine sonuna kadar inanmaları ve katiyetle gayret etmeleri. Alanda, dışarıda kendilerini temsil etmeleri. Bunların yanında en kıymetli şey olağan ki çok çalışmak.

‘Hayallerimin peşinden koşacağım’

– Dünya starlarından birisisin. Pekala Boskovic’in daha yapacakları var mı?

l “Hiçbir vakit elde ettiğim sonuçlarla yetinmem. Şayet bir gün o noktaya geldiğimi hissedersem, o vakit voleybolu bırakabilirim. Bugüne kadar hayallerimin peşinden koştum, bundan sonra da koşacağım ve onlara ulaşana dek hiçbir vakit uğraştan, çalışmaktan vazgeçmeyeceğim.”

‘Burada dayanılmaz deneyim edindim’

– Eczacıbaşı Dynavit’i özel yapan şey sence nedir?

l “Yedi yıldır bu kulüpte fevkalade bir deneyim edindim. Kulübün aralıksız en uzun mühlet oynayan yabancı sportmeni olmak beni ayrıyeten özel hissettiriyor. Genç kızlara örnek olmak, onları hayata hazırlamak, bayanların güçlenmesinde rol oynamak üzere kulüple ortak kıymetlere sahip olduğum için kendimi ayrıyeten şanslı görüyorum.”

‘Kendimi konutumda üzere hissettim’

– Sırbistan’ı bırakıp Türkiye’ye gelmende ne tesirli oldu?

l Mesleğimin birinci deneyimini Sırbistan Ligi’nde yaşadım. Lakin bir adım ötesine gitmem gerektiğini, daha güçlü bir ligde ve kadroda yer almam gerektiğini anladım. 2015’te Eczacıbaşı’nda oynamaya karar verdim ve o günden bu yana hala buradayım. Birinci günden itibaren kulüpteki herkes beni içten bir halde karşıladı. Genç bir sportmen olarak, yeni bir ortamda kendimi konutumda hissetmek değerliydi.

Eczacıbaşı Dynavit’in kupa koleksiyonu

– 28 Türkiye
– 2 FIVB Dünya
– 1 CEV Şampiyonlar Ligi
– 2 CEV Kupası
– 1 Avrupa Kupa Galipleri Kupası
– 5 Türkiye Şampiyonlar Kupası
– 9 Türkiye Kupası
– 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası
– 6 Vücut Terbiyesi Genel Müdürlüğü Kupası
– 23 Altyapı Türkiye

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Tijana Boskovic: “Biz bu anlar için yaşıyoruz” için yorumda bulun

    Tijana Boskovic: “Biz bu anlar için yaşıyoruz” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tijana Boskovic: “Biz bu anlar için yaşıyoruz” için ilk yorumu yapabilirsin.