TikTok heyeti TBMM’de sunum yaptı

TBMM Dijital Mecralar Komitesi AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı. Komitede TikTok’un Ortadoğu, Afrika, Pakistan ve Türkiye’den sorumlu Kamu Siyasetleri ve Kamu İlgileri Müdürü Farah Tukan, TikTok Türkiye’den sorumlu Kamu Siyasetleri Müdürü Buyruk Gelen, TikTok Kamu Siyasetleri Danışmanı Naz Değirmenci dinlendi. Tukan, TikTok’un siyasetlerine uymayan içeriklere karşı sert tavır takındıklarını belirterek, “Güvenlik merkezimiz birebir vakitte Türkçe lisanında de mevcut. Nizamlı aralıklarla şeffaflık raporu yayımlıyoruz. TikTok, Türkiye’deki kullanıcılarımızla alakalı onların güzelliği ve refahının sağlanması konusunda ortaya bir taahhüt koymuştur. Bu kapsamda da 2022 yılında bu çalışmalarımızı sürdürerek geliştirme istikametinde taahhüdümüzü tekrar tabir etmek isteriz” dedi.

‘ŞİDDET VE NEFRET İÇERİKLERİNE MÜSAADE VERİLMİYOR’

Tukan, çocukların istismar edildiği, berbata kullanıldığı, ziyan gördüğü bütün içeriklerin kaldırıldığını söyleyerek, “Topluluk kurallarımızı oluştururken mümkün mertebe bütüncül bir yaklaşım benimsemeye itina gösterdik. İçinde bulunduğumuz, işlerlik gösterdiğimiz ülkenin mahallî ve oraya has kurallarına, geleneklerine, kültürel ve toplumsal normlarına hürmet göstererek, şiddeti teşvik eden ya da şiddet içeren her türlü içeriğe karşıyız. Birebir vakitte nefret söylemi ve nefret içeren davranışlara ve içeriklere de müsaade verilmiyor. İnsanların davranışlarını etkileyen yasa dışı faaliyetler, insanların istismar edilmesi üzere her türlü teşebbüse de asla müsaade verilmiyor. Şok eden, şiddet içeren, insanların acı çektiğini gösteren her türlü içerik ve intihara teşvik eden, intiharı gösteren, intiharı emsal teşvik eden her türlü içeriğe de müsaade verilmiyor. Bunları olağanlaştıran hiçbir içeriği barındırmıyoruz platformumuzda. Çocukların istismar edildiği, berbata kullanıldığı, ziyan gördüğü bütün içerikleri kaldırıyoruz” diye konuştu.

’13 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN HESAPLARI SİLİNİYOR’

Gelen ise, bilgilerin kapalılığı ve korunmasının kendileri için kıymetli bir mevzu olduğunu belirterek, “2016 yılında maddeleşen 6698 sayısı Şahsî Bilgileri Müdafaa Kanunu’na (KVKK) ahenk kapsamında çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik. Örneğin, TikTok’un saklılık siyasetini KVKK kapsamında yine güncelledik. Türkiye’de bilgi sürece faaliyetlerine ait ferdî data saklama ve imha siyaseti ile ferdî data envanterimizi yeniden ilgili kanun gereğinde güncelledik. Çocukların bilgileri ile ilgili olarak bir dizi ahenk çalışması gerçekleştirdik. Platformumuzu sırf 13 yaş ve üzeri şahısların kullanmasına müsaade veriyoruz. Yaş kapısı dediğimiz mekanizmayı hayata geçirdik. 13 yaşından küçük bireyler tarafından kullanıldığı tespit edilen hesapların silinmesi ve askıya alınması için de çeşitli sistemleri geliştirdik.” sözünü kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. TikTok heyeti TBMM’de sunum yaptı için yorumda bulun

    TikTok heyeti TBMM’de sunum yaptı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TikTok heyeti TBMM’de sunum yaptı için ilk yorumu yapabilirsin.