Tokyo 2020’de Çinlilerin çaresizliği! Filenin Sultanları için “Bu gruptan çıkamaz” dediler ama…

Başak KOÇ – 18 branşta 108 atlet ile Tokyo’da temsil edilen ülkemizin kafilesinde yer alan tek grup sporumuz voleybol ve gururumuz voleybolcularımız, son olimpiyat şampiyonu Çin’i 3-0 üzere net skorla yendi.

Hangi cümle kabulünüz olursa olsun bugün ortada tek bir gerçek var, o da Filenin Sultanları’nın, ‘şahlanan ejder’ Çin’i yenerek ateşini söndürdüğü ve olimpiyata muazzam bir başlangıç yaptığı.

2016’dan beri kadronun başında olan antrenör Giovanni Guidetti’nin bile, “Bugüne kadar 20 maç oynamışsak 19’unu kaybettiğimiz Çin’e karşı kazandığımız zaferi, düşümde görsem inanmazdım” dediği bir galibiyet.

Sırada İtalya, ABD, Rusya, Arjantin var

Hem oyuncu hem de antrenör olarak olimpiyat altın madalyasını almış olan Çin koçu Lang Ping’in çaresizliğini izlemek, dünya yıldızı Zhu Thing ve arkadaşlarının ne kadar zorlandıklarını görmek şaşırtmadı değil. Tekrar tekrar tebrikler kızlar… Lakin daha yeni başladık. Sırada İtalya, ABD, Rusya, Arjantin var. Kümeden çıkmak birinci amaç. Birden fazla insanın “Bu kümeden çıkamaz” dediği kadromuz, kürsü yolunda çok kıymetli bir adım attı.

Gücümüz ve motivasyonumuz çok yüksek. Guidetti, ‘play brave (cesur oyna)’ telaffuzunu olimpiyat boyunca tekrarlayacak ve bizler umuyoruz ki her maçımızın akabinde kadromuzu alkışlayacağız.

Kaptan Eda ‘Amazon’ üzere

Voleybolda, hayattaki büyük kudretleri; kalp-kafa-kas gücünü ustalıkla kullanmayı öğrenen bir bayan ulusal kadromuz var. Bu hakikat karmayı senfonik halde kullanan ve muvaffakiyet skor tabelasına bir tik daha atan kahramanlarımız var…

Grup kaptanımız Eda, “İstikrar ne demek?” sorusunun karşılığını veriyor. At kuyruğu saçı ve hırsıyla tam bir ‘Amazon Bayanı.’ Pasör Naz, rekorlarıyla; akıl ve vücut gücünün en hoş örneğini sergiliyor. Hem de bir anne olarak. Namı başka ‘Mavi Şimşek’ Meryem Boz. Her daim hazır asker. Başkan smaçör vasfıyla her an şimşek üzere çakıyor.

KÜÇÜK BiR TOKYO Sorunumuz VAR!

Filenin Sultanları’nda pembe saçlarıyla şekil yaratan Ebrar Karakurt, olimpiyatlar öncesi “Küçük bir Tokyo sıkıntımız var, halledip geleceğiz!” derken, ne kadar önemli olduğunu dün Çin karşısında 18 sayı yaparak ortaya koydu.

‘Atom Karınca’ Simge, libero özelliklerini sonuna kadar kullanan bir dinamoydu. 2017 U23 Dünya Şampiyonası’nın en bedelli oyuncusu Hande Baladın, paralel-çapraz her smacında mükemmeller yarattı. Meliha ve Şeyma vazife adamları olarak fizikî açıklarını yürek güçleriyle kapattı.

ALTYAPININ VE iSTiKRARIN Yapıtı

Voleybol, gücünü ülke topraklarındaki kız çocuklarından alan; Vakıfbank, Eczacıbaşı, Galatasaray, Fenerbahçe üzere kulüplerin yıllardır muazzam uğraşları ve yatırımlarıyla her geçen gün şahlanan ve altyapı ile üstü besleyen bir branşımız. Ulusal kadromuz dün yalnızca son olimpiyat şampiyonu ekol Çin’i yenmedi. Altyapı ulusal kadrolarından bu yana bir arada oynamanın ve ekip hüviyetine bürünmenin muvaffakiyet için kural olduğunu kanıtladı.

Çabucak gel, 7 farklı oyun seçeneğiyle

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Tokyo 2020’de Çinlilerin çaresizliği! Filenin Sultanları için “Bu gruptan çıkamaz” dediler ama… için yorumda bulun

    Tokyo 2020’de Çinlilerin çaresizliği! Filenin Sultanları için “Bu gruptan çıkamaz” dediler ama… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tokyo 2020’de Çinlilerin çaresizliği! Filenin Sultanları için “Bu gruptan çıkamaz” dediler ama… için ilk yorumu yapabilirsin.