‘Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın iptal edilmesi söz konusu değil’

Uğur Erdener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 haftadır Tokyo’da bulunduğunu çeşitli toplantılara katıldığını anlattı.

Japonya’nın başşehri Tokyo’da çok sıkı önlemlerin alındığını vurgulayan Erdener, “iptal” söylentileriyle ilgili, “Böyle bir hususun gündemde olmadığını rahatlıkla tabir edebilirim. Memleketler arası Olimpiyat Komitesi’nin genel konseyinin açılış merasimini Japonya Başbakanı yaptı. Dünya Sıhhat Örgütünün genel yöneticisi konuşmasını olimpiyat meşalesiyle yaptı. Bunlar bile, konuşulanların dedikodu olduğunu gösteriyor. Bu işin içinde biri olarak iptali mümkün görmüyorum.” dedi.

Tertibin seyircisiz olacağını, ilerleyen vakitte da bu kararın değişme ihtimalinin zayıf olduğunu anlatan Erdener, “Şu an seyirci alınma ihtimali konuşulmuyor. Tokyo’daki günlük olayları biraz arttı. Bu tablo içinde şahsen seyirciye Japon hükümetinin müsaade edeceğini düşünmüyorum. İnşallah ben yanılırım.” tabirlerini kullandı.

– “Bazı kurallar biraz problem verebiliyor”

Birinci kere olimpiyatların pandemi koşullarında gerçekleştiğini vurgulayan Erdener, şunları kaydetti:

“Organizasyonun kalitesi ve sıhhat açısından koyulan kuralları anlayışla karşılamamız gerekiyor. Birtakım kurallar biraz meşakkat verebiliyor. O çerçevede değerlendirdiğimizde atletleri da olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin yakın temas konusu ki bizi de etkiledi, birçok atletin yakındığı bir husus. Emsal kurallar organizasyonlarımızda bizde de oluyor lakin biz insanları taciz edecek kadar kasvet yapmıyoruz.”

Günlük hayatı kısıtlayan birçok kuralın koyulduğunu söz eden Erdener, “Tokyo’da 14 günü doldurana kadar olimpiyattaki vazifeliler kentte dolaşamıyor. Genelde ya olimpiyat köyünde ya da otelde kalıyor iştirakçiler. Onun dışında hareket alanları müsabaka ortamlarının bulunduğu yerler. Olimpiyat köyündeki imkanlar evvelki tertiplere nazaran uygun. Düşünceler yarın açılış merasimiyle birlikte azalacaktır. Bilhassa ulaşımla ilgili meşakkatler var. Transfer servisinin atletler açısından vaktinde yapılamaması, idman tesislerine ulaşmadaki gecikmeler kimi yakınmalara yol açtı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ‘Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın iptal edilmesi söz konusu değil’ için yorumda bulun

    ‘Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın iptal edilmesi söz konusu değil’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın iptal edilmesi söz konusu değil’ için ilk yorumu yapabilirsin.