Toprak Razgatlıoğlu, tarihi şampiyonluk için Endonezya’da piste çıkacak

Dünya Superbike Şampiyonası’nda bu dönem 13 kere birinci olan ulusal motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, dünya şampiyonluğunu kazanmak için Endonezya’da piste çıkacak.

Toprak Razgatlıoğlu, şampiyonada Endonezya’daki son yarış öncesinde genel klasmanda 531 puanla en yakın rakibi Jonathan Rea’nın 30 puan önünde yer alıyor. Dünya şampiyonluğu için büyük avantaja sahip ulusal atlet, Memleketler arası Mandalika Pisti’nde hafta sonu dönemin son yarışına çıkacak.

Ay-yıldızlı ulusal atlet, 2021 döneminde 35 yarışın 13’ünde birincilik kazanarak podyumun en üst basamağında yer aldı ve İstiklal Marşı’nı dinletti. Toprak Razgatlıoğlu, bu dönem 8 yarışta ikincilik, 7 yarışta da üçüncülük kazanarak toplam 28 defa Türkiye’yi ödül kürsüsünde temsil etti.

Başarılı bir dönem geçiren 24 yaşındaki ulusal motosikletçi, bu dönem 2 defa de pole durumu elde ederken 8 sefer de en uygun yarış tipi attı.

Dünya Superbike Şampiyonası’nda toplam 52 sefer ödül kürsüsüne çıktı

Türkiye’ye motosiklet sporlarında tarihi muvaffakiyetler kazandıran Toprak Razgatlıoğlu, bugüne kadar Dünya Superbike Şampiyonası’nda 118 yarışta 18 galibiyet, 15 ikincilik ve 19 üçüncülük kazanarak 52 sefer podyum sevinci yaşadı. 

Türkiye Motosiklet Federasyonu datalarına nazaran, çocuk yaşta motosiklet kullanmaya başlayan ulusal sportmen Toprak Razgatlıoğlu, 13 yaşındayken birinci defa 600 cc kategorisinde yarışa katıldı. Türkiye Motokros Şampiyonası’nda 65 cc ve 85 cc sınıflarında şampiyonluklar kazandı. 

2011’den itibaren Avrupa sahnesine çıkan Toprak Razgatlıoğlu, o yıl Yamaha R6 Dunlop Kupası’na birinci kere katıldı. 2012 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası 600 cc A Kümesi ve TMF GP 600 cc şampiyonluğunu kazandı.

Ulusal motosikletçi, 2013 yılında katıldığı Red Bull Rookies Cup’ta birinci memleketler arası muvaffakiyetini Almanya’da Sachsenring Pisti’nde elde etti.

2014’te Avrupa Superstock 600’de birinci birinciliğini kazandı 

Toprak Razgatlıoğlu, 2014 yılında Avrupa Superstock 600 Şampiyonası’na girerek birinci birinciliğini kazandı, tıpkı sene Türkiye Pist Şampiyonası’nı da ikili şampiyonlukla kapattı.

2015 döneminde Avrupa Superstock 600 Şampiyonası’nda şampiyon oldu. 2016 döneminde Avrupa Superstock 1000 Şampiyonasında 6. olurken, ikinci dönemi 2017 yılında da şampiyonluğu 8 puanla kaçırdı. 

2018’de Kawasaki Puccetti Racing grubuyla anlaşarak Dünya Superbike Şampiyonası’nda (WorldSBK) gayret eden Toprak Razgatlıoğlu, o sene 2 defa ödül kürsüsüne çıkarak “yılın çaylağı” oldu.

Ay-yıldızlı başarılı motosikletçi, 2019’da Fransa Magny-Cours’ta iki sansasyonel galibiyet alarak o yılın en âlâ bağımsız pilot unvanını kazandı.

Türkiye’nin yıldız motosikletçisi, 2020 için PATA Yamaha WorldSBK resmi grubuyla anlaştı ve bu kadrosuyla Avustralya’da Phillip Island’daki birinci yarışını kazandı ve o dönem 9 kere ödül kürsüsüne çıktı.

Dünya Superbike padoğuna adım attığı andan itibaren geleceğin “Dünya şampiyonu” olarak nitelendirilen ulusal motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, 2021 döneminde şampiyonluk için Endonezya’da final yarışında ter dökecek. 

Toprak: “Bu şampiyonluğu babam için istiyorum” 

Toprak Razgatlıoğlu, AA’ya yaptığı açıklamada, yaklaşık 9 aylık gayretin sonunda son yarış için dün prestijiyle Endonezya’ya ulaştıklarını belirterek, “Endonezya’ya geldiğim için memnunum zira Müslüman bir ülkedeyiz. Müslüman bir ülkede Allah’ın müsaadesiyle şampiyon olursak çok daha keyifli olacağım.” dedi.

Buraya kadar çok gayret ettiklerini, grup olarak herkesin elinden geleni yaptığını belirten ulusal motosikletçi, şöyle devam etti:

“Sona yaklaştık 30 puan önde son yarışa çıkacağım, inşallah istediğim üzere bir yarış olur ve birincilikle bitiririz, şampiyon oluruz, ülkemize şampiyon olarak döneriz. Zira burada şampiyon olmamız bir tarih yazmamız olacak. Dünya Superbike tarihinde birinci kere bir Türk, dünya şampiyonu olmuş olacak, bunun memnunluğu hakikaten ‘anlatılmaz, yaşanır’ diyebiliriz. Tabi hakikaten benim için en kıymetli olan şey, bu şampiyonluğu babam için istiyorum. Zira çocukluğumdan beri benden çok, kendisi çok inandı benim dünya şampiyonu olacağıma. O, bugünleri göremedi, buralara kadar geldik çok efsane yarışlar yaptık. Bu yıl 13 tane birincilik aldık farklı ülkelerde, bunları görmesini çok isterdim. O yüzden ben de bu şampiyonluğu babam için almak istiyorum.”

“Heyecanlıyız, gerilim cumartesi günü birinci yarışla başlayacak” diyen Toprak Razgatlıoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Herkes motosikletini topluyor, en düzgün halde hazırlıklarını yapıyor. Şiddetli, gerilimli bir yarış olacak zira her şeyi bu son yarış belirleyecek. O yüzden herkes heyecanlı ve olağan ki de Türkiye’den, Avrupa’dan birçok kişi bizi destekliyor, Allah razı olsun onlardan.

Bunları görmek bizi keyifli ediyor, güç veriyor, zati Kenan Sofuoğlu ağabey her vakit yanımızda. Ailem yanımda, Kenan abi de cuma günü burada olacak, bizi yalnız bırakmıyor. İnşallah hoş haberlerle memnunlukla dünya şampiyonu olmuş bir biçimde Türkiye’mize, vatanımıza döneceğiz. İnşallah burada da Türk bayrağını dalgalandıracağız, İstiklal Marşı’mızı okutacağız. Elimizden geleni yapmak için hazırız.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Toprak Razgatlıoğlu, tarihi şampiyonluk için Endonezya’da piste çıkacak için yorumda bulun

    Toprak Razgatlıoğlu, tarihi şampiyonluk için Endonezya’da piste çıkacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Toprak Razgatlıoğlu, tarihi şampiyonluk için Endonezya’da piste çıkacak için ilk yorumu yapabilirsin.