TÜBİTAK Müsilaj Araştırmaları Daveti Projeleri Sanal Konferansı düzenlendi

TÜBİTAK Müsilaj Araştırmaları Daveti Projeleri Sanal Konferansı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Marmara Belediyeler Birliği Lideri ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın iştirakiyle başladı.

Aktifliğin açılışında konuşan TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna nazaran, gelecek 10 yılda en yüksek gerçekleşme muhtemelliğine ve tesire sahip olacağı bedellendirilen risklerin çoğunluğunun iklim değişikliğiyle bağlantılı çevresel riskler olduğuna işaret etti.

Bu yıl yaşanan Marmara Denizi’ndeki müsilaj, Karadeniz Bölgesi’ndeki sel felaketleri, Akdeniz ve Güney Ege bölgelerindeki yangın felaketlerinin bu risk haritasının Türkiye için görülmeye başlandığının değerli bir göstergesi olduğunu lisana getiren Mandal, dünyanın da birçok yerinde benzeri felaketlerin yaşandığını söyledi.

Mandal, bu zahmetlerin anlık üstesinden gelmenin ötesinde kalıcı ve sürdürülebilir tahliller oluşturmanın bir tercih değil mecburilik haline geldiğine dikkati çekerek, “Bu zahmetlerin üstesinden gelebilmek lakin bilim temelli yaklaşımlarla mümkün olabilecek. İklim değişikliği odaklı bu mevzuların tahlili, klâsik yaklaşımın ötesinde sistematik bakışı mecburî kılıyor. Yani yalnızca tek disiplin yahut teknoloji odaklı tahliller değil, toplumsal ve beşeri bilimler disiplinlerinin de dahil edileceği bir bakış açısıyla bu meseleler çözülebilecek.” tabirlerini kullandı.

“Stratejik plana katkı sunduk”

Bu çalışmalarda iş birliğinin kıymetini vurgulayan Mandal, Başkanlığını yürüttüğü Marmara Denizi Aksiyon Planı Bilim ve Teknik Konseyinin da mevzuyu bu bakış açısıyla ele aldığını anlattı.

Şura bünyesinde 21 akademisyenin bulunduğunu belirten Mandal, “Kurul, sorunu müsilajın ötesinde, iklim değişikliğini merkeze alarak Marmara Denizi’nde ekosistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması için kritik girdiler oluşturmaya odaklandı. Bu kapsamda ülkemizin gereksinimlerinin tespiti ve tahlil tekliflerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımızı 7 ana başlıkta topladık.” diye konuştu.

Bu başlıklar altındaki faaliyetleri çalışma kümeleri kapsamında gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Mandal, çıktıların son taslak hallerini Uyum Şurası ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile nizamlı paylaştıklarını bildirdi.

Mandal, Konsey olarak Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı 2021-2024’e katkı sunduklarına değindi.

“Desteklerimizi bu alanlara yönlendirdik”

TÜBİTAK’ın, Türkiye’nin Paris İklim Antlaşması’ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmek doğrultusunda belirlenen “2053 yılı için sıfır emisyon” gayesine yönelik yol haritasını en erken açıklayan kurumlardan biri olduğuna dikkati çeken Mandal, şöyle devam etti:

“İklim değişikliği ve etraf problemlerine karşı çabada Avrupa Yeşil Mutabakata Ahenk Kapsamındaki Öncelikli Ar-Ge ve Yenilik Hususları Rehber Dokümanı’nı hazırladık. İlgili bahislerdeki projeleri öncelikli olarak destekliyoruz. Girişimcilik dayanaklarımızdan, insan kaynağı dayanaklarımıza kadar Ar-Ge ekosistemin tüm ögelerini bu alanlara yönlendiriyoruz. Rehber dokümanda ‘İklim Değişikliği, Etraf ve Biyoçeşitlilik’, ana husus başlıklarımızın ortasında.”

Mandal, müsilaj sorunu özelinde ise Bilim ve Teknik Şurası ile iş birliği yaparak, bu mevzuda acilen gereksinim duyulan araştırma ve geliştirme çalışmalarını çok süratli bir formda başlattıklarını anımsattı.

Bu gayeyle TÜBİTAK tarafından Müsilaj Araştırmalarını Destekleme davetini açıldığını ve 1 ay üzere bir müddette tamamlandığını anlatan Mandal, “Bu davet kapsamında 37 proje desteklendi. Bu projelerde 31 farklı kurum/kuruluştan 153 araştırmacı yerli ve ulusal tahliller oluşturmak üzere bir ortaya geldi.” dedi.

Aktiflik eş vakitli oturumlarla sürecek

Mandal, açılış konuşmasının akabinde, Marmara Belediyeler Birliği Bilim ve Teknik Konseyinin çalışmaları hakkında bilgi verdiği bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra, Marmara Belediyeler Birliği Bilim ve Teknik Konseyi Çalışma Kümeleri Faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Öğlenden sonra düzenlenecek eş vakitli oturumda Müsilaj Araştırmaları Daveti kapsamında desteklenen projelere ait bilgilendirme sunumları yapılacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. TÜBİTAK Müsilaj Araştırmaları Daveti Projeleri Sanal Konferansı düzenlendi için yorumda bulun

    TÜBİTAK Müsilaj Araştırmaları Daveti Projeleri Sanal Konferansı düzenlendi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TÜBİTAK Müsilaj Araştırmaları Daveti Projeleri Sanal Konferansı düzenlendi için ilk yorumu yapabilirsin.