Turkcell, iş teklifini yapay zeka aracılığıyla yaptı

Sonuçları yapay zeka algoritması tarafından bedellendirilen bin 603 aday, görüntü mülakat süreçlerine dahil oldu. Bu adaylar ortasından birebir mülakatlarla belirlenen 866 adaydan 465’i de departman mülakatları etabına geçmeye hak kazandı. Programın son kıymetlendirme etabını da muvaffakiyetle geçen 150 genç yetenek, iş hayatına birinci adımlarını Turkcell’de atma talihine sahip oldu. Turkcell’in fırsat eşitliği siyaseti gereği işe alınan gençlerin yüzde 52’sini bayanlar, programa dahil olan şahıslardan 120’sini de mühendislik kısmı mezunları oluşturuyor. 

Türkiye’de birinci: Yapay zeka aradı, iş teklifi yaptı

Bu sene başka GNÇYTNK programlarından farklı olarak mülakat ve iş teklifi süreçlerinde adaylar birçok yenilikle karşılaştı. Kıymetlendirme süreçlerine dahil olan adaylar insan kaynakları mülakatlarında inovatif düşünme prosedürleriyle kendilerini gösterme talihi yakaladı. 

Dikkat çeken diğer bir yenilik ise adaylara yapılan iş teklifi sürecinde yaşandı. Dijitalleşmeyi hayatın her alanında öne çıkaran Turkcell, Genç Yetenek adaylarına iş tekliflerini Turkcell yapay zeka robotu aracılığıyla yaptı. Genç Yetenek adaylarına yapılacak iş teklifi aramaları, IVR sistemi (Çağrı Merkezi Otomatik Arama Sistemi) üzerinden Turkcell Yapay Zeka sesi ile yapıldı. İnsan Kaynakları uzmanları tarafından hazırlanan teklif metni şablonları ile tüm adaylar için hazırlanan teklif içeriği kullanılarak her adaya özel teklif metni otomasyon ile yine üretildi. Şahsa özel metinler, Turkcell Yapay Zeka takımı tarafından geliştirilen TTS (text to speech) servisi kullanılarak bir ses kaydına dönüştürüldü. IVR araması üzerinden erişilen tüm adayları, “Turkcell İnsan Kaynakları takımından arıyorum” formunda bilgilendirmeye başlayan Turkcell Yapay Zeka sesi, gerçek bir konuşmanın tüm sıcaklığını yapay zeka teknolojisi ile adaylara ulaştırdı. Teklif metnini dinleyen adayların iş teklifine cevapları tuşlama ile alındı, yapay zeka sesi ise dileyen adayları da taleplerine nazaran İnsan Kaynakları uzmanlarına aktardı. 

 

Yapay zeka, Turkcell’in bir öteki işe alım programı ‘Sınırsız Yetenek’ kapsamında da kullanıldı. Sınırsız Yetenek programıyla 10 bin 10 üniversite öğrencisi ve yeni mezun gence Turkcell’de seçtikleri kısımlarda tecrübe kazanma imkanı sunuldu. Programın müracaat sürecinden aday kıymetlendirme ve seçim kademesine kadarki tüm süreçler Turkcell’in teknolojik altyapısı sayesinde yapay zeka robotları ile değerlendirildi. 10 hafta boyunca her hafta bin bir gencin katıldığı programda, haftanın 6 günü çeşitli eğitimlerden, proje sunumlarına kadar her adım online ortamda gerçekleştirildi. Sınırsız Yetenek programıyla, Türkiye’de birinci kez 10 bin 10 genç bir şirket bünyesindeki çalışma ortamını deneyimledi. Bu sayede gençler mesleklerine birinci adımı atıp, teorik bilgilerini pratiğe dönüştürdü. Uzaktan erişimle ve online olarak hayata geçirilen programda başarılı olan iştirakçiler Turkcell’de çalışma fırsatına sahip oldu.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Turkcell, iş teklifini yapay zeka aracılığıyla yaptı için yorumda bulun

    Turkcell, iş teklifini yapay zeka aracılığıyla yaptı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Turkcell, iş teklifini yapay zeka aracılığıyla yaptı için ilk yorumu yapabilirsin.