Türkiye’deki kullanıcıların kabusu: Çevrimiçi dolandırıcılar

Kullanıcılar, ekranın başka tarafındaki kişinin kim olduğunu çabucak anlayamayabiliyor. Ankete katılanların çoğunluğu (%64) kendilerinin yahut sevdiklerinin dolandırıcıları çabucak tanıyabildiklerini belirtse de %34’ünün bunu yapabilmek için diyalog başlatması gerekti.

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout, şunları söyledi: “Sosyal medya günlük hayatımıza girmiş durumda. Dolandırıcılar da tanınan platformlar üzerinden kullanıcılara direkt ulaşma fırsatını kaçırmıyor. Dolandırıcılar, ferdî bilgilerinizi toplumsal medya hesabınızda bulabilir ve toplumsal mühendislik usulleriyle kullanabilirler. Bu durumda, temel güvenlik kurallarını aklınızdan çıkarmamalısınız. Örneğin özel dataları gizlemek, muhatabınıza hemen para transferi yapmadan yahut gönderdiği ilişkiyi açmadan evvel denetim etmek faydanıza olacaktır.”

Kullanıcılar özel uygulamalar ve programlar aracılığıyla dolandırıcılardan korunmaya çalışıyorlar. Ankete katılanların en az %35’i kendilerini çevrimiçi dolandırıcılıklara karşı korumak için özel güvenlik tahlilleri (antivirüs) kullanıyor, %19’u Arayan Kimliği ve %22’si telefon sahtekarlığına karşı yerleşik telefon fonksiyonları (kara liste) uyguluyor.

Kaspersky bu üzere durumlara karşı aşağıdaki temel güvenlik kurallarına uyulmasını öneriyor:

E-postalardaki ve sohbetlerdeki iletilerdeki kuşkulu kontaklara tıklamayın.

Makul bir promosyondan haberdar olduysanız ve katılmak istiyorsanız, şirketin yahut markanın sunduğu teklifin gerçekliğinden emin olmak için resmi web sitesini yahut resmi toplumsal medya hesaplarını ziyaret edin.

Kimlik avı siteleri, dolandırıcılık ve istenmeyen postaların şimdiki veritabanlarıyla muhafaza sağlayan muteber bir güvenlik tahlili kurun.

SMS yahut anlık bildirimden alınan tek seferlik kod da dahil olmak üzere bâtın bilgileri asla üçüncü bireylerle paylaşmayın.
Spam gönderenlerin ve dolandırıcıların telefon numaralarını tespit eden bir tahlil kurun.

İnternetteki bir teklif gerçek olamayacak kadar cazip geliyorsa, büyük olasılıkla düzmecedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye’deki kullanıcıların kabusu: Çevrimiçi dolandırıcılar için yorumda bulun

    Türkiye’deki kullanıcıların kabusu: Çevrimiçi dolandırıcılar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’deki kullanıcıların kabusu: Çevrimiçi dolandırıcılar için ilk yorumu yapabilirsin.