Türkiye’nin Tokyo 2020’de madalya umutları Hürriyet’e konuştu! Olimpiyatlarda hedef…

Spor Arena/Koray DURKAL – 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye temsil edecek 108 atletin 7’si, hazırlık safhasını ve maksatlarını Hürriyet’e anlattı.

TAHA AKGÜL: GÜREŞTE SAHİDEN HAK EDEN KAZANIR

Pandemi süreci ve bir yıllık erteleme, hazırlıklarını nasıl etkiledi?

Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanırken bahtsız bir olay yaşadım ve sakatlandım, devamında da ameliyat oldum. Tam güzelleşmeye başlarken de pandemiyle karşılaştık. Açıkçası o zamanki kaideler altında Tokyo 2020’de istediğim başarılı sonuçları elde etmem sıkıntı olacaktı. Bu nedenle olimpiyatların ertelenmesi, benim hazırlık sürecime olumlu yansıdı diyebilirim.

Tokyo’da rakip olarak kimi görüyorsun?

Olimpiyatlara katılma muvaffakiyetini göstermiş her atlet değerli bir rakiptir. Lakin en güçlü rakibim Gürcistanlı sportmen diyebilirim. Benim üzere genç ve dinamik bir atlet.

Olimpiyat senin için ne tabir ediyor? Amacın nedir?

Daha evvel birçok sefer olimpiyata katıldığım için Tokyo’ya gitmeye hak kazanmak benim için çok büyük bir muvaffakiyet değil. Benim gayem maksadım her vakit orada madalya almak.

“GÜREŞ PEYGAMBER SPORUDUR, İNSANI AHLAKEN GELİŞTİRİYOR VE HAYATA HAZIRLIYOR”

Yaptığın spor hayata bakışını nasıl değiştirdi?

Güreş sporu kişiyi ahlaken geliştiriyor ve hayata hazırlıyor. Küçükken abi-kardeş, usta çırak ilgisini öğretiyor. Bu manada ahlaki kıymetlerimizi daha küçük yaşta öğreniyoruz. Güreş maneviyatı olan bir spor, peygamber sporu. Benim toplumsal manada kendimi geliştirmeme ve ahlaki bedellerimi kazanmama vesile oldu. Bu yüzden benim için son derece değerli.

Karşılaşmalara hazırlanırken ya da maçlara çıkarken bir uğurun, totemin var mı? Biraz anlatır mısın?

Rastgele bir totemim ya da uğurum yok. Açık konuşmak gerekirse güreşte bahta da inanmıyorum. Zira güreşte daha çok çalışan daha çok hak eden ve daha çok çaba eden kazanıyor. Bu yüzden çok çalışıyorum ve çok idman yapıyorum. Karşılaşmalara çıkarken de duamı edip, besmeleyle karşılaşmalara başlıyorum.

“İKİ OLİMPİYAT GEÇİRDİM; EN TABANI DE GÖRDÜM, TEPEYİ DE…”

Herkesin gözü üzerinizde. Madalya beklentisi bir gerilim yaratıyor mu?

Doğal bizlerden beklentinin yüksek olması gerilimimizi artırıyor. Fakat bizler deneyimli sporcularız. İki olimpiyat geçirdim, bir adedinde yenildim, en tabanı gördüm. Başkasında ise en tepeyi gördüm ve altın madalya aldım. Bu gerilimi çok çalışarak, uygun hazırlanarak yeniyoruz.

İleride senden bahsedildiğinde birinci ne denmesini istersin?

İnsanların beni karakterimle, kişiliğimle hatırlamalarını ve güzel bir formda bahsetmelerini çok isterim. Bu benim için tüm şampiyonluklarımdan daha değerli.

Bir çocuğun güreşe başlaması için sebep söyler misin?

Spor, sıhhat demektir. Ve sıhhat da bu hayattaki en kıymetli şeydir. O yüzden tüm çocuklar spor yapmalı.

3 sözle kendini anlatır mısın?

Dürüst, mütevazı, çalışkan.

En sevdiğin yemek: Mantı

En son okuduğun kitap: Jose Saramago – Körlük

En son izlediğin sinema: Teşkilat

En sevdiğin müzik: Daima değişiyor

İdolün olan sportmenler: Yaşar Doğu

İBRAHİM ÇOLAK: HAYALİNİ KURDUĞUM MÜSABAKADA TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRACAĞIM

Pandemi süreci ve bir yıllık erteleme, olimpiyat hazırlıklarını nasıl etkiledi?

Olimpiyatlar ertelenmeden bir ay evvel omzumdan sakatlık yaşadım ve ameliyat olmam gerekiyordu. Bu yüzden ertelenme haberini duyduğum vakit çok sevindim. Zira eski sıhhatime kavuşabilmem için biraz daha vakte gereksinimim vardı. Artık olimpiyata hazırım.

İdman rutinini anlatır mısın?

Haftada 3 gün çift, 3 gün tek idman yapıyoruz. Bir idmanımız yaklaşık olarak 3 saat sürüyor ve yalnızca pazar günlerimiz tatil oluyor ve egzersiz yapmıyoruz. Günümün neredeyse üçte ikisini salonda geçiriyorum.

En önemli rakibin kim?

En güçlü rakiplerim bir Çinli ve bir Yunan. İkisi de çok başarılı. Olimpiyat kolay olmayacak ama keyif alacağım bir müsabaka olacağını umuyorum.

Olimpiyat senin için ne tabir ediyor? Maksadın nedir?

Olimpiyat, çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir yarış, bir gaye. Maksadım Avrupa ve dünya şampiyonalarında kazandığım başarıyı orada da tekrarlayıp Türk bayrağını dalgalandırmak. Bunu başarabileceğime inanıyorum.

Bir totemin uğurun var mı?

Rutinlerim var lakin buna totem yahut uğur olarak bakmıyorum. Yarıştan evvel ailemle ve sevdiklerimle konuşurum.

3 sözle kendini anlatır mısın?

Çalışkan, kibar ve iyiliksever.

En sevdiğin yemek: Annemin patates kızartması ve üstüne pane harçlı tavuk.

En son okuduğun kitap: Sporda zihinsel idman

En son izlediğin sinema: Avengers End Game

En sevdiğin müzik: Sagopa Kajmer (Saklama Bulurlar)

İdolün: Eleftherios Petrounias

METE GAZOZ: PANDEMİDE EVİMİZDEKİ GAYE TAHTASI İLE ANTRENMAN YAPTIM

Pandemi süreci ve erteleme hazırlıklarını nasıl etkiledi?

Meskenlere kapandığımızda okçu aileden gelmenin avantajlarını kullandım. Konutumuzda esasen bir gaye tahtamız vardı. Böylelikle birinci haftalar meskende kısa uzaklık idmanlarımı rahatlıkla yaptım. Kamp günlerimde 8 saat idman yapıyordum, pandemi periyodunda ise idman saatimde sadece 2 saatlik bir azalma oldu. Günümün büyük kısmı yeniden idmanlarla geçti.

Tokyo’da en önemli rakip olarak kimi görüyorsun?

Olimpiyata katılan her atlet aşikâr bir düzeye gelmiş oluyor. Ben öncelikle kendi derecemi geliştirip ülkem ismine madalya almaya odaklanmış durumdayım.

“SPORUN ZİRVESİ”

Olimpiyat senin için ne söz ediyor?

Olimpiyatlar, sporun doruğu. Olimpiyatlarda uğraş etmek, o eşsiz atmosferi yaşamak her atletin hayali.

Yaptğın spor hayata bakışını nasıl değiştirdi?

Okçuluk üst düzey konsantrasyon gerektiren bir spor. Benim de şimdi çocuk yaşlarımdan başlayan bir dikkat sorunum var. Çok uzun mühlet bir şeye odaklanamıyorum. Bu durum okçu olmamanız için kâfi bir pürüz üzere gözükebilir. Lakin ben tüm bu aksiliklere karşın kendime bir çıkış yolu bulmayı başardım ve şu an dünyanın en âlâ birinci 4 erkek okçusundan biriyim. Okçuluk bana her vakit bir çıkış yolu olduğunu ve imkansız üzere gözüken şeylerin bile bir tahlili olduğunu öğretti.

“TOTEMİM YOK LAKİN BU ŞAPKA UĞURUMDUR”

Totemin ya da uğurun var mı?

Rastgele bir totemim yok lakin uğurumu soracak olursanız antrenörüm Göktuğ Ergin’in bana ikram ettiği şapka derim. Şampiyonalara her vakit onun bana armağan ettiği şapkayla çıkarım. Göktuğ hocaya da onun antrenörü armağan etmiş.

“HER VAKİT SAKİNİM”

Madalya beklentisi bir gerilim yaratıyor mu? Bununla baş etmek için ne yapıyorsun?

Ben, yapı itibariyle itidalli ve sakin biriyim. Üzerimde bir baskı hissettiğimde heyecanıma yenik düşmeyerek sakin kalmayı yeğlerim. Bu sayede yarış esnasında gerçek kararları verebilir, aksaklıkları bertaraf edebilirim. Bunda, antrenörlerimin, federasyonun ve ailemin katkısı çok büyük.

Üç söz ile kendini anlatır mısın?

Until it’s done (sonuna kadar)

RAMİL GULİYEV: OLİMPİYATLARDA HERKES EŞİTTİR

Pandemi süreci ve bir yıllık erteleme, hazırlıklarını nasıl etkiledi?

Pandemi hakikaten yeni bir hayatın başlangıcı oldu bizler için ve her şeyiyle içselleştirdik. Bu periyotta çok çalıştım. Hazırlanırken birkaç yarışa katıldım. Kış uzunluğu kamp sonrası artık olimpiyatlar için her şeyimle hazırım. Bu sene benim açımdan düzgün bir hazırlık devriyle geçti diyebilirim.

Tokyo’da en önemli rakip olarak kimi görüyorsun?

Bu sene çok yeni ve genç isimler çıktı. Bilhassa Amerika’dan. Olimpiyatlarda her şey olabilir zira orası farklı bir kulvar. Öncelikle finale kalmak en kıymetlisi. O yüzden ‘En güçlü rakibim şu’ diyemem. Olimpiyatlar kelam konusu olduğunda herkes eşit derecede talihe sahip oluyor. Yalnızca her şeyinle hazır olmakla da bitmiyor, bahtın da yanında olması gerekiyor. Her şey 1 saliseye bağlı ve o an senin günün olunca madalya kaçınılmaz oluyor. O saliseler için de teknolojiden yararlanıyorum.

“ELİMDEN GELEN EN DÜZGÜNÜNÜ YAPIP ALTIN MADALYA KAZANACAĞIM”

Teknolojinin hangi imkanlarından yararlanıyorsun o tek bir salise için?

Bu mevzuda en büyük yardımcım yarışlarda bile kolumdan çıkarmadığım Apple Watch’um. Açıkçası spor hayatımın her alanını kolaylaştırıyor. İdman sırasında kalp atış suratıma, kalori ölçümüme, nabız performansıma, en yüksek ve en düşük sürate kadar tüm istatistikleri görebiliyorum. Gerekli olan uyku tertibi ve kalp atış suratı sensörü için de Blood Oxygen uygulamasını kullanıyorum.

Olimpiyat senin için ne söz ediyor? Gayenin ne?

Gayem yalnızca ve yalnızca altın madalya. Âlâ çalıştım ve düzgün bir hazırlık devri geçirdim. Az evvel de söylediğim üzere talihin da yanımda olacağına ziyadesiyle inanıyorum. Ülkeye döndüğüm de keşke şunu da yapsaydım demeyeceğim. Elimden gelenin en uygununu yapıp ne kadar gücüm varsa hepsini pistte vereceğim. Ve inanıyorum ki bayrağımızı gururla dalgalandırıp madalyayı ülkemize getireceğim.

“ÇOK ÇALIŞINCA BAHT FAKTÖRÜ DE YANINIZDA OLUYOR”

Yaptığın spor hayata bakışını nasıl değiştirdi?

Benim hayatım büsbütün spora endeksli. Açıkçası ‘Spor hayatı yaşıyorum’ dersem abartmış olmam. Küçük yaşlarda bu spora başladım ve ömür biçimim büsbütün spora endeksli oldu. Yetenekliydim ve bunu kullanmalıydım. Ve spor bana ülkemi temsil etme fırsatını verdi. Bunun verdiği memnunluğu anlatmam mümkün değil. ‘Atletizmde biz de varız’ demenin gururunu yaşadım. Ve bunun için elimden geleni yapmaya devam edeceğim.

Madalya beklentisini nasıl yeniyorsun?

Sonuna kadar korkmadan koşmak için çıkıyorum piste. Her şeyimi verdiğim için manevi manada gönlüm rahat.

Bir uğurun ya da totemin var mı, anlatır mısın?

Küçük yaşlarda küçük uğurlarım vardı fakat artık yok. Artık inandığım tek şey çok çalışmak. Çok çalışınca emin olun baht da her vakit sizinle oluyor.

3 söz ile kendini tabir eder misin?

Çalışkan, çalışkan, çalışkan.

FERHAT ARICAN: KULPLU BEYGİRİ KONUTA GETİRİP EGZERSİZ YAPTIM

Pandemi süreci ve bir yıllık erteleme hazırlıklarını nasıl etkiledi? Nasıl hazırlandın?

Olimpiyat Oyunları için full konsantre olduğum bir periyotta pandemi ile karşı karşıya kaldık. Bu da olağan ki planlarımızı alt üst etti. Lakin yaşadığım hayal kırıklığını bir kenara bırakıp çalışmalarıma devam ettim. Hatta şöyle komik bir anım da var; akademimdeki kulplu beygiri meskenime getirdim ve antrenman yaptım.

Tokyo’da rakip olarak kimi görüyorsun?

Sırf kendi performansımla ilgileniyorum. Bu cimnastiğe başladığım birinci günden beri bu türlü. Madalyanın gelip gelmeyeceğini rakiplerim değil benim performansım belirleyecek.

Spor, hayata bakışını nasıl değiştirdi?

Cimnastiğin çok özel bir branş olduğunu düşünüyorum. Kararlılık ve özgüven, muvaffakiyete ulaşmak isteyen her insanın taşıması gereken özelliklerin başında geliyor. Bu iki özelliğin küçük yaşta kazanılmasında spor, özellikle cimnastiğin çok değerli bir rolü var. Bir cimnastikçi asla pes etmez.

Madalya beklentisi bir gerilim yaratıyor mu?

Halkımızın madalya beklentisi üzerimde bir baskı yaratmıyor tersine ülkemizi gururlandırma niyeti beni epeyce fazla heyecanlandırıyor.

YASEMİN ECEM ANAGÖZ: HER VAKİT EN BÜYÜK RAKİBİM KENDİM

Pandemi sürecinde nasıl çalıştın?

8 yıldır toplasanız birkaç ay görebildiğim ailemin yanında kalmak için bir aylık bir müsaade kopartabildim ve İzmir’e gittim. Alışılmış olduğumuz yerde de idmanlarımıza devam ettik, günde 8 saat.

En önemli rakip olarak kimi görüyorsun?

Doğal ki her vakit en büyük rakibimi kendim olarak görüyorum ve kendimi olabildiğince geliştirmeye çalışıyorum.

Spor hayata bakışını nasıl değiştirdi?

Spor küçüklüğümden beri benim için bir tutku olmuştur. Bugün geldiğim yere gelebilmemde, olduğum kişi olmamda en büyük faktör spordur.

“OKUMLA BİR ARADA SEYAHATE ÇIKARIM”

Bir uğurun var mı?

Okçulukta insanın zihnine hükmetmesinin çok kıymetli bir yeri var. Alana çıktığımda yayımı gererken maksada son sefer bakarım, yayı bırakırken de gözlerimi kapatır ve okumla birlikte seyahate çıkarım. Bir de bana ilham veren uğurlu arı kolyem var.

DİLARA URALP: TOKYO’DA HER AN HER ŞEY OLABİLİR

Pandemi sürecinde nasıl hazırlandın?

Pandemi sürecini Urla/ Çeşmealtı’nda geçirdim. Konutumda spor odam var, orada indoor kürek ve indoor bisiklet idmanlarımı her gün nizamlı olarak yapabildim. Daha sonra olimpik atletlere müsaade çıkınca da tek başıma denize çıkıp antrenmanlarıma devam ettim.

Gayenin nedir?

Amacım birinci 10’a girebilmek ve ayın 31’inde yapılacak olan madalya yarışında yarışabilmek. Bizim sporumuz tabiat sporu olduğu için çok fazla değişken var. Bu yüzden her an her şey olabilir.

Totemin var mı?

Egzersizlerde daima yarışları hayal ederim.

“ENGELLERLE DAHA ÂLÂ BAŞA ÇIKIYORUM”

Spor, hayata bakışını nasıl etkiledi?

Yaptığım spor büsbütün tabiat ile gayret sporu olduğu için bana çok fazla özgüven ve güç kazandırdı. Artık hayatımda da önüme çıkan güçlü maniler olduğunda daha âlâ başa çıkabiliyor ve üstesinden gelebiliyorum.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye’nin Tokyo 2020’de madalya umutları Hürriyet’e konuştu! Olimpiyatlarda hedef… için yorumda bulun

    Türkiye’nin Tokyo 2020’de madalya umutları Hürriyet’e konuştu! Olimpiyatlarda hedef… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin Tokyo 2020’de madalya umutları Hürriyet’e konuştu! Olimpiyatlarda hedef… için ilk yorumu yapabilirsin.