Türkiye’nin ulusal projesi URAYSİM ile ilgili çalışmalar devam ediyor

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal başkanlığındaki heyet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) Yerlileştirme Komitesi üyeleri ile geniş kapsamlı bir kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirdi. AYGM Yerlileştirme Komisyonu’ndan gelen talep doğrultusunda düzenlenen toplantı, Anadolu Üniversitesi Rektörlük Senato Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda URAYSİM proje süreçleri; raylı sistemler alanında Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin üretimlerinin yerlilik oranını ve bu alanda yürütülecek projeleri pahalandıran AYGM Yerlileştirme Komitesi üyeleri ile birlikte değerlendirildi.

URAYSİM proje süreçlerinin yerlileştirme boyutunun geniş kapsamlı olarak değerlendirildiği toplantıya Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Resul Tarz, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Tuncan, AYGM Yerlileştirme Kurulu üyeleri Göktuğ Baştürk, Emre Topal, Ahmet Güler, Nurettin Çapaner Selim Levent Argüç, Mehmet Fidan, Selim Bayat, Halil Demir, Hüsnü Levent Pandül, Hakkı Çalık, İhsan Celil Topal, Tuncay Felekoğlu ve Muhsin Ertürk katıldı.

“URAYSİM’de yerlilik oranını en üst seviyeye taşımak istiyoruz”

URAYSİM’in Eskişehir ve Türkiye’ye çağ atlatacak bir proje olduğunu belirten Rektör Erdal, “Bugün AYGM Yerlileştirme Kurulu üyelerinden raylı sistemler alanında ülkemizde faaliyet gösteren kurum ve şirketlerimiz hakkında ayrıntılı bir bilgilendirme aldık. URAYSİM Türkiye’nin ulusal projesi ve biz de projenin her basamağında yerlilik oranını en üst seviyeye taşımak istiyoruz” dedi. Gerçekleştirilen toplantı, URAYSİM projesi kapsamında yürütülen çalışmaların ve projenin geleceğine yönelik görüşlerin değerlendirilmesiyle sona erdi.

URAYSİM nedir?

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda yer alan URAYSİM, Türkiye’de demiryolu nakliyeciliği açısından son devirde hayata geçirilen en değerli proje olma özelliği taşıyor. Yüksek teknolojik altyapının geliştirilmesiyle raylı sistem bölümüne liderlik etmesi amaçlanan URAYSİM Projesi’nin hayata geçirilmesi için yürütülen çalışmalar Anadolu Üniversitesi sorumluluğunda ve Eskişehir Teknik Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş. (TÜRASAŞ) iş birliğiyle gerçekleştiriliyor. Projenin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye, Avrupa’da saatte 400 kilometre süratte seyreden Yüksek Süratli Tren testlerinin yapılabileceği 52,93 kilometre uzunluğunda test yoluna sahip birinci ülke olarak milletlerarası demiryolu sanayisi pazarında daha rekabetçi bir pozisyonda yer alacak. Test ünitelerinin, binalarının ve yollarının tamamlanmasıyla TÜRASAŞ’ın muhtaçlıklarını da karşılayacak olan proje, yerli imkanlarla üretimin gerçekleşmesi, memleketler arası kelam sahibi olunması, demiryolu nakliyeciliği alanında işçi ve araştırmacı yetiştirilmesi üzere birçok kazanımı da beraberinde getirecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye’nin ulusal projesi URAYSİM ile ilgili çalışmalar devam ediyor için yorumda bulun

    Türkiye’nin ulusal projesi URAYSİM ile ilgili çalışmalar devam ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin ulusal projesi URAYSİM ile ilgili çalışmalar devam ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.