TUSAŞ, Türkiye’nin birinci Kuş Çarpma Test Tesisi’ni kazandırıyor

TUSAŞ, geliştirdiği hava araçlarını en kuvvetli şartlarda ulusal imkanlarla test etmek için yatırımlarını güçlendiriyor. Türkiye’nin birinci Kuş Çarpma Test Tesisi ile hava araçlarının geliştirme ve sertifikasyon süreçleri için gerekli olan testlerden biri daha ulusal olarak gerçekleştirilecek.

Hürjet ve Ulusal Muharip Uçak başta olmak üzere TUSAŞ tarafından geliştirilen eserlerin test edileceği tesis ile test bilgilerinin ülkemizde kalması sağlanacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, havacılığın en büyük tehditlerinden biri olarak nitelendirilen hava araçlarına kuş çarpma ihtimalinden en az ziyanı görmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Yalnızca havacılık değil bu teste gereksinim duyan tüm dalların kullanımına hitap edecek biçimde tasarlanan tesisin dünyada farklı ülkelerden ve dallardan istek görmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda çeşitli kütlelerde jel formda oluşturulmuş kuş kalıplarının top sistemine misal bir sistemle fırlatılması sonucunda hava aracı bileşenin aldığı hasar tespit edilebilecek. Elde edilecek test verisi ile Ulusal Muharip Uçak ve Hürjet başta olmak üzere TUSAŞ tarafından üretimi gerçekleştirilen tüm platformların ve hava araçlarının kritik komponentlerinin geliştirme süreçlerine katkı sağlanacak.

“TAM BAĞIMSIZ SAVUNMA SANAYİİ İÇİN ÖZGÜN ESERLER GELİŞTİRMEYE VE BU ESERLERİ YERLİ VE ULUSAL İMKANLARLA TEST ETMEYE DEĞER VERİYORUZ”

Kuş Çarpma Test Tesisi için görüşlerini paylaşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Tam bağımsız savunma sanayii için özgün eserler geliştirmeye ve bu eserleri yerli ve ulusal imkanlarla test etmeye değer veriyoruz. Test datalarının ülkemizde kalmasını sağlıyoruz. Kuş Çarpma Testi Tesisi, yalnızca dünyanın muhakkak ülkelerinde bulunan bir tesis ve ülkemize kazandırmaktan memnunluk duyuyoruz. Ülkemizin havacılık ekosistemine kazandırdığımız yeni kabiliyet için emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. TUSAŞ, Türkiye’nin birinci Kuş Çarpma Test Tesisi’ni kazandırıyor için yorumda bulun

    TUSAŞ, Türkiye’nin birinci Kuş Çarpma Test Tesisi’ni kazandırıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TUSAŞ, Türkiye’nin birinci Kuş Çarpma Test Tesisi’ni kazandırıyor için ilk yorumu yapabilirsin.