Ulusal Akya torpidosunda teslimat başlıyor

Türk savunma endüstrisinin denizcilik alanında yürüttüğü projelerdeki şimdiki durum çeşitli başlıklar altında 10. Deniz Sistemleri Semineri’nde ele alındı.

Buna nazaran, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ağır ve hafif sınıf torpido gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Akya Ağır Sınıf Torpido Projesi ile 324 milimetre Torpido Geliştirilmesi Projesi’nde (ORKA) daldaki farklı kabiliyetler bedellendiriliyor.

Akya Ağır Sınıf Torpido Projesi kapsamında Deniz Kuvvetlerinin ulusal torpidolara erken ulaşmasını sağlamak için “erken periyot seri üretim faaliyeti” yürütülüyor. Bu kapsamda ay sonunda kabullere başlanması ve aralık ayında birinci teslimatın gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Deniz Kuvvetlerine, atış yapılabilmesi için gerekli sarf gereçleri, test ekipmanları, lojistik muhtaçlıklar bir paket halinde teslim edilecek.

Akya’nın alt sistem ve sistem kalifikasyonları devam ediyor. Gelecek yıl harp torpidosu ile Deniz Kuvvetlerinin sağlayacağı bir platforma atış gerçekleştirilecek ve patlatma testi yapılacak.

Ulusal tasarım ve açık bir mimariye sahip Akya’nın tüm yazılım, kod, alt sistem kodlarına Türkiye sahip bulunuyor. Akya’nın Preveze sınıfı denizaltılara entegre edilen ulusal Müren Savaş İdare Sistemi ile kullanılmasına yönelik çalışmalar da sürüyor. Entegrasyon çalışmaları ve seri üretim teslimatları ilerledikçe Akya’nın denizaltılarda kullanımı yaygınlaşacak.

Denizin altında ve üstünde ulusal torpido

Akya’daki kabiliyetlerle hafif sınıf torpido muhtaçlığına yönelik ORKA Projesi de yürütülüyor. Projenin birinci devirde ön tasarım ve teknoloji geliştirme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda torpidonun donanımının ortaya çıkması, temel performans parametrelerinin gösterilebilir hale gelmesi hedefleniyor. Düşük adetli atışlar sonunda kalifikasyon çalışmaları için yeni bir kontrat imzalanacak.

Akya, denizaltıdan atılıp denizaltındaki ve su üstündeki maksatlara aktiflik sağlayacak. ORKA da su üstü platformlar, helikopterler ve deniz karakol uçaklarından da atılabilecek. Akıncı ve Aksungur üzere insansız hava araçlarında da ORKA’nın kullanılması hedefleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ulusal Akya torpidosunda teslimat başlıyor için yorumda bulun

    Ulusal Akya torpidosunda teslimat başlıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ulusal Akya torpidosunda teslimat başlıyor için ilk yorumu yapabilirsin.