Ulusal Muharip Uçak kritik alt sistemleri için yerli ve ulusal çalışmalar devam ediyor

Sabit ve döner kanat hava platformları için kritik alt sistemlerin Ar-Ge, tasarım ve üretim faaliyetleri gerçekleştiren TAAC, havacılık teknolojileri alanında projeler geliştiriyor. Bu kapsamda 2023 yılında hangardan çıkacak olan Ulusal Muharip Uçak’ın uçuş denetim sisteminin, iniş grubunun ve silah kapağının açma/kapama hareket düzeneklerini geliştirmeye devam eden şirket, HÜRJET’in birçok test ve doğrulama çalışmalarının gerçekleştirileceği Demir Kuş Test Sistemi’nin de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesisleri içinde tasarım ve kurulumunu gerçekleştiriyor.

Ulusal havacılık ekosisteminde havacılık teknolojileri alanında dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen TAAC, nitelikli mühendis takımı ile bağımsız havacılık sanayisi için yerlileştirme ve yerli ikame sistem çalışmalarına katkı sağlıyor. Bir hava aracının gereksinim duyduğu tüm hareket denetim sistemlerinin yerli olarak geliştirilmesi tarafında projelerine devam eden şirket, önümüzdeki yıllarda oluşturduğu bedel ile havacılık için kritik olan bu sistemlerin ihraç edilmesi için çalışmalarını hızlandırmayı hedefliyor.

“Gerçekleştirilen bu projelerde emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Havacılık alanında yerli ve ulusal teknolojiler için çalışmalarımız devam ediyor. Altınay Havacılık ile ortak İştirakimiz olan TAAC Havacılık Teknolojileri dalın kritik alanda muhtaçlık duyduğu sistemleri ülkemize ulusal imkânlarla kazandırmak için kıymetli projeler yürütüyor. 2023 yılında hangardan çıkacak olan Ulusal Muharip Uçak üzerinde de yer alacak olan bu sistemler ülkemizin yerli, özgün ve bağımsız havacılık ekosistemine de katkı sağlayacak. Gerçekleştirilen bu projelerde emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

ALTINAY Teknoloji Kümesi İdare Şurası Lideri Hakan Altınay ise “Savunma ve Havacılık dalındaki dışa bağımlılığı kırmak ve ülkemizi bu alanda güçlendirerek ileri taşımak ismine uzun yıllardır çalışıyoruz. TUSAŞ ile ortak kurduğumuz TAAC Havacılık Teknolojileri isimli iştirakimiz ile bu eforlarımızı, kritik havacılık bileşenleri özelinde daha da ileri götürüyoruz. Başta ülkemizin beka projesi olan Ulusal Muharip Uçak olmak üzere pek çok yerli hava platformumuz için, bugüne kadar Türkiye hudutları içerisinde geliştirilmemiş projeleri hayata geçireceğiz. Ülkemizin gelişip güçlenmesi ismine alın teri döken tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Ulusal Muharip Uçak kritik alt sistemleri için yerli ve ulusal çalışmalar devam ediyor için yorumda bulun

    Ulusal Muharip Uçak kritik alt sistemleri için yerli ve ulusal çalışmalar devam ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ulusal Muharip Uçak kritik alt sistemleri için yerli ve ulusal çalışmalar devam ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.