Ulusal SİHA Bayraktar TB2 400 bin uçuş saatini tamamladı! Rekor kırdı

Ulusal SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Bayraktar TB2 kıymetli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Türk havacılık tarihinde birincilere imza atan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 400 bin uçuş saatini muvaffakiyetle tamamladı. Böylelikle Bayraktar TB2 SİHA gökyüzünde en uzun müddet vazife yapan ulusal hava aracı oldu.

2014’TE ENVANTERE GİRDİ

Türkiye’nin ulusal SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en uygunu olan ulusal SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015’te silahlandırılan insansız hava aracı şu anda TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle çabada faal olarak vazife yapıyor.

13 ÜLKEYE İHRACAT

Türkiye’nin dünyaya ihraç ettiği birinci SİHA sistemi olan Bayraktar TB2’ler, dünya havacılık ve savunma bölümü tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bayraktar TB2 SİHA’lar ile ihracat kontratı imzalan ülke sayısı 13’e ulaştı. Hala Türkiye, Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve teslimat yapılan ülkelerin envanterinde toplam 257 Bayraktar TB2 SİHA vazife yapmaya devam ediyor.

NATO VE AB ÜYESİ BİR ÜLKEYE BİRİNCİ SİHA İHRACATI

Türk havacılık tarihinde birincilere imza atan Bayraktar TB2 SİHA’lar, önümüzdeki yıl Polonya semalarında da uçacak. Böylelikle Türkiye birinci kere NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeye yüksek teknoloji içeren SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ihraç etmiş olacak.

2020’DE 360 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Geçtiğimiz yıl Baykar’ın gelirlerinin büyük kısmı yurt dışına yapılan ihracattan elde edildi. Birinci ulusal İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2020 yılında 360 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatıyla savunma sanayii üzere stratejik bir alanda büyük bir muvaffakiyete imza attı. Baykar 2021’de de gelirlerinin %80’den fazlasını yeniden ihracattan elde etti. Ulusal SİHA’lara ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

YERLİLİK ORANI REKOR SEVİYEDE

2000’li yılların başından itibaren insansız hava araçları alanında en büyük katma bedel olan yazılım ve donanım sistemlerini Türk mühendislerinden oluşan grubuyla ulusal ve özgün olarak geliştiren Baykar, 13 farklı disiplindeki mühendislik gücüyle alanında dünyanın önder teknoloji firmalarından biri olarak gösteriliyor. Tüm kritik aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar dünyada rekor sayılacak seviyede %93’lük bir yerli sanayi iştirakiyle İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Ulusal İHA Ar-Ge ve Üretim Kampüsü’nde üretiliyor.

REKORLARIN SAHİBİ

Bayraktar TB2 SİHA, 16 Temmuz 2019 tarihinde Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası üzere şiddetli coğrafik ve iklim kurallarında tam 27 saat 3 dakika kesintisiz uçarak rekor kırdı. Ulusal SİHA’lar Katar, Suriye, Ukrayna ve Karabağ’da karşılaştığı çöl sıcağı, dondurucu soğuk, kar ve fırtına üzere tüm olumsuz hava koşullarında misyon yapmaya devam ediyor. Türk havacılık tarihinde taktik sınıfta 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun havada kalış mühleti ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran ulusal SİHA, 400 bin saatlik uçuşla birlikte Türk havacılık tarihine geçti. Ulusal SİHA en uzun mühlet muvaffakiyetle Türkiye’ye hizmet eden hava aracı unvanını da kazandı.

ZEYTİN KOLU HAREKÂTI’NA DAMGASINI VURDU

Ulusal SİHA Bayraktar TB2, TSK tarafından hudut içi ve ötesinde gerçekleştirilen Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu harekâtlarında oyun kurucu olarak rol aldı. Savunma uzmanları harekâtların beklenenden çok daha kısa müddette sona ermesini ve daha az kayıp yaşanmasında en değerli etkenlerden birinin ulusal SİHA’lar olduğunu belirtti. Bayraktar TB2 SİHA sistemleri bilhassa Afrin’de düzenlenen Zeytin Kısmı Harekâtı’nda bütün uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını yaparak, 5 bin 300 saat uçuşla adeta harekâta damgasını vurdu.

MAVİ VATAN’I GÖZLÜYOR

Terör örgütüne yönelik Pençe ve Kıran üzere birçok operasyonda misyon yapan Bayraktar TB2 SİHA’lar, Kırmızı Liste’de aranan terör örgütünün kelamda yöneticilerine yapılan operasyonlarda da değerli bir rol üstlendi. Ulusal SİHA’lar Mavi Vatan’ın korunmasında da vazife alıyor. Bu kapsamda Doğu Akdeniz’de vazife yapan Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimize güvenlik için havadan refakat etti. Tekrar tıpkı kapsamdaki vazifeler için KKTC’de konuşlandırılmak üzere 16 Aralık 2019’da Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığından kalkarak Geçitkale Havaalanına inen Bayraktar TB2 SİHA tarihi bir uçuşa imza attı.

SARSINTIDA VAZİFE YAPTI

Bayraktar TB2 SİHA’lar 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde 25 dakika üzere çok kısa bir müddette bölgeye intikal ederek ulaşımın güç sağlandığı noktalardan Ankara’ya ve zelzele olan vilayetlerin komuta merkezlerine imajlı bilgi aktardı. Bayraktar TB2 SİHA’lar arama ve kurtarma çalışmalarına gökyüzünden takviye vermenin yanı sıra zelzele sonrası oluşan ağır araç trafiğinin denetim edilmesi ve gelecek yardımların aksamadan devamı için vazife yaptı.

ORMAN YANGINLARINI TESPİT

Bayraktar TB2 SİHA’lar güvenlik ve insani yardım vazifeleri ile birlikte orman yangınlarıyla çabada de rol üstleniyor. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile yapılan işbirliği ile Bayraktar TB2 İHA’lar, orman yangınlarının erken tespiti ve söndürme çalışmalarının verimli yönetilmesinde de faal vazife alıyor. Bu sayede Avrupa’da birinci defa yüksek teknolojiye sahip İHA’lar orman yangınlarıyla gayrette kullanılıyor. OGM bilgilerine nazaran 2020’de yaz devrinde vazife yapan 1 adet Bayraktar TB2 İHA yaklaşık 3.5 milyon hektarlık alanı havadan izleyerek 361 yangın izleme kulesinin yaptığı işi gökyüzünden gerçekleştirdi. Bu sayede 2020’de 345 adet orman yangını başlangıç basamağında tespit edilerek büyümeden söndürüldü. Türkiye’nin orman yangınlarıyla gayrette izlediği öncü ve yenilikçi tahlil 2021’de büyüyerek devam etti. OGM’nin belirlediği 3 ana merkez olan Manisa/Akhisar, Muğla/Milas ve Denizli/Çardak’ta konuşlu Bayraktar TB2 İHA’lar, Baykar’ın uzman grubunun uyumunda vazife yaptı. Baykar’ın geliştirdiği yazılım ve kurduğu teknolojik altyapı ile vazife yapan Bayraktar TB2, tek seferde 400 km²’lik alanı termal kamera vasıtasıyla tarayabililiyor ve 185 kilometre kadar uzaklıktaki yangınları başlangıç kademesinde tespit edebiliyor. Bayraktar TB2 İHA’lar, 2021’de 19 Kasım’a kadar 267 orman yangının tespiti ve söndürülmesinde etkin olarak çalıştı. Ulusal İHA’lar 155 yangını başlangıç evresinde tespit etti, 112 yangının söndürülmesinde ise takip ve uyum misyonları yaptı.

GÖÇMENLERİN KURTARILMASINDA ROL ALIYOR

Bayraktar TB2’ler, Ege ve Akdeniz’de devam eden sistemsiz göç hareketlerini gökyüzünden takip ederek birçok sistemsiz göçmenin hayatının kurtarılması ve insan hakları ihlallerinin belgelenmesine de kıymetli katkı sağlıyor.

DÜNYADA HAYRANLIK UYANDIRDI

Barış Pınarı Harekâtı’nda da Türk Silahlı Kuvvetlerinin keşif gözetleme kabiliyetlerini büyük oranda artırarak muvaffakiyete ulaşılmasına katkı sağlayan Bayraktar TB2 SİHA’lar tıpkı vakitte harekât boyunca birçok maksadı muvaffakiyetle imha etti. Son olarak Bahar Kalkanı Harekâtı’nda birinci sefer sürü halinde filo olarak uçuşlar yaparak birçok zırhlı araç, obüs, Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) ve hava savunma sistemini imha etti. Bayraktar TB2 SİHA dünyada birinci kez muharebe alanında birincil öge olarak SİHA’ların kullanıldığı Bahar Kalkanı Harekâtı’na katılan hava araçlarının yaptığı tüm sortilerin yüzde 80’ini gerçekleştirdi. Suriye’nin İdlib bölgesinde düzenlenen harekât kapsamında her türlü elektronik harbe karşın muvaffakiyetle misyon yapan Bayraktar TB2 SİHA’lar, 2 bin saatin üzerinde uçtu. Bayraktar TB2 SİHA’ların dünya muharebe tarihinde birinci kere filolar halinde uçarak harekâtta aktif misyon yapması dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

KARABAĞ’IN KURTARILMASINDA DEĞERLİ ROL ÜSTLENDİ

Bayraktar TB2 SİHA’lar kardeş ülke Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıldır devam eden Karabağ işgalini sonlandırmasında da değerli bir rol üstlendi. Azerbaycan, Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekât başlattı. Harekâtın başlangıcından 44 gün sonra, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’ın işgalini sonlandırarak Dağlık Karabağ’ı denetim altına aldı. Ermenistan’a yönelik harekât esnasında Azerbaycan Ordusu, Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ları tüm cephe çizgisinde kullandı. Savunma analistleri tarafından teyit edilen çalışmalara nazaran Bayraktar TB2 SİHA’lar ile Ermenistan Ordusu’na ilişkin birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edildi. Azerbaycan’ın Ordusu’nun dünyayı şaşırtan bu başarısı dünya medyası ve savunma uzmanları tarafından Türk SİHA’larının harp tarihini değiştirerek oyun kurucu bir güce ulaştığı halinde yorumlandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ulusal SİHA Bayraktar TB2 400 bin uçuş saatini tamamladı! Rekor kırdı için yorumda bulun

    Ulusal SİHA Bayraktar TB2 400 bin uçuş saatini tamamladı! Rekor kırdı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ulusal SİHA Bayraktar TB2 400 bin uçuş saatini tamamladı! Rekor kırdı için ilk yorumu yapabilirsin.