WSCUC akreditasyonu alan ilk Türk üniversitesi

Üniversite öğrenci odaklılık, kalite ve sürdürülebilirlik, daima gelişim, akademik özgürlüğe bağlılık, şeffaflık üzere pek çok alanda WSCUC standartlarına uygunluğu delile dayalı bilgilerle kabul edildi. Böylelikle,  UCLA, California State, CalTech, UC Berkeley ve Stanford üzere üniversiteler de WSCUC akreditasyonuna sahip.

YOL GÖSTERİCİ OLACAK
WSCUC, yürüttüğü bağımsız kıymetlendirme çalışmalarıyla yükseköğretim kurumlarının kurumsal gelişimini teşvik etmeyi hedefliyor. Akredite olan üniversitelerin öğrencilerine ve kamu faydasına hizmet etmeye yönelik misyonlarını yerine getirmelerini, eğitimde fırsat eşitliğini garanti altına alıyor.

Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. M. N. Alpaslan Parlakçı, “Eğitim-öğretim kalitemizin yanı sıra akademik özgürlüğe bağlılık, şeffaflık, sürdürülebilirlik üzere üniversitemizin kuruluşundan bu yana ehemmiyet verdiği pek çok alanda kurumsal standartlarımız WSCUC tarafından uygun bulundu. Bu muvaffakiyetle birebir vakitte Türkiye’de kurumsal seviyede milletlerarası bir akreditasyon alan birinci üniversite olduk. WSCUC akreditasyonunun üniversitemizin sürekli mükemmeliyeti arayan, faaliyetlerini daima uygunlaştırmayı hedefleyen kalite siyaseti doğrultusunda attığı adımlarda yol gösterici olacağına yürekten inanıyorum” dedi.

ÖĞRENCİ TECRÜBESİ EN KIYMETLİ KRİTERLERDEN BİRİ
İstanbul Bilgi Üniversitesi WSCUC Akreditasyon Koordinatörü Didem Mutçalıoğlu, “Bu akreditasyonun en büyük farkı ve avantajı program bazında değil; kurumsal seviyede olması ve WSCUC tarafından belirlenen standartların korunması için her alanda daima bir izleme ve düzgünleştirme çalışmasının yapılması. Hasebiyle, WSCUC’ın ölçütleri ışığında başta eğitim-öğretim ve öğrenci tecrübesi olmak üzere her alanda kalite standartlarımızın sürekliliğini sağlayacak süreçleri kurum kültürümüzün bir modülü haline getirmiş olduk. Ülkemizde bu doğrultuda örnek bir kurum olmak ve yükseköğretimde kurumsal akreditasyon ve kalite çalışmalarının yayılması en büyük isteğimiz” diye konuştu.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. WSCUC akreditasyonu alan ilk Türk üniversitesi için yorumda bulun

    WSCUC akreditasyonu alan ilk Türk üniversitesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WSCUC akreditasyonu alan ilk Türk üniversitesi için ilk yorumu yapabilirsin.