Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Bacı hayatını yitirdi

Türk Halk Müziği sanatkarı Yavuz Bingöl’ün acı günü! Halk ozanı Şahsenem Bacı, teneffüs yetmezliğine bağlı kalp yetmezliği nedeniyle ömrünü yitirdi. İstanbul’da tedavi gören Bacı, Alzheimer hastalığıyla da uğraş ediyordu.

Şahsenem Bacı, 15 Haziran Çarşamba saat 16.00’da İstanbul Karacaahmet Sultan Dergahı’nda düzenlenecek merasimle Balıkesir’e, kızı Efsun Bingöl’ün yanına defnedilmek üzere uğurlanacak. Usta sanatçı, 16 Haziran Perşembe günü öğlen namazını müteakip Ayvalık Küçükköy Mezarlığı’na defnedilecek.

“EN SON BENİ UNUTTU”

Yavuz Bingöl, 2020 yılında katıldığı programda, annesinin saz çaldığı bir görüntüyü izleyerken his dolu anlar yaşamıştı. Annesinin Alzheimer hastası olduğunu ve artık saz çalmayı unuttuğunu belirten Bingöl, “Bu çok duygusal bir hastalık. Onu sağlıklı olarak görünce çok duygulandım. En son beni unuttu” tabirlerini kullanmıştı.

ŞAHSENEM BACI KİMDİR?

1943 yılında Kars Sarıkamış’ın Boyalı köyünde dünyaya geldi. Asıl ismi Şahsenem Akkaş’tır. Küçük yaşlarda bağlama öğrenmeye yöneldi. Şiire ilkokul yıllarında başladı. Yurt sevgisi, sevda, gurbet, hasret üzere mevzuları işleyen Türkiye’nin birinci bayan ozanı Şahsenem Bacı, daha sonra toplumsal problemleri da lisana getirdi. Kars, Konya, Ankara ve İzmir’de yaşadı.

Profesyonel müzik hayatı 1974 yılında, Konya’da düğünlere çıkmasıyla başladı. Liseyi dışarıdan bitirdikten sonra Açık Öğretim Fakültesine kaydoldu. Âşık Veysel, Aşık Mahzuni, Hüdai üzere isimlerden etkilendi. Yaklaşık bin şiiri ve 150 türküsü bulunan Şahsenem Bacı, çeşitli aşık şölenlerine katıldı, 1975 yılındaki Hacı Bektaş, 1976 Antalya Aşıklar şenliklerinde birincilikler kazandı. Bugüne kadar beş albüm hazırlayan Şahsenem Bacı, şiirlerinin bir kısmını ‘Söz Nereye’ (1990) isimli kitapta topladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Bacı hayatını yitirdi için yorumda bulun

    Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Bacı hayatını yitirdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yavuz Bingöl’ün annesi Şahsenem Bacı hayatını yitirdi için ilk yorumu yapabilirsin.