Yeni bir devrin habercisi: YALMAN

Ulusal Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabından bir paylaşım yaptı ve “Tanksavar bölüklerine ek yetenek kazandırmak gayesiyle başlatılan, UMTAS ve CİRİT füzelerini atabilen ‘Kaideye Monteli CİRİT Silah Sistemi Projesi’ kapsamında, Konya/Karapınar’da icra edilen muayene ve kabul atışlarında belirlenen amaçlar başarılı bir biçimde vuruldu” bilgisini duyurdu.

Bu ileti aslında YALMAN’ın kabul testlerinin muvaffakiyetle gerçekleştiği ve envantere girmesi için önünde bir mahzur kalmadığı manasına geliyor… YALMAN, üzerinde farklı kabiliyetlere sahip füzeler taşıyabilen bir sistem. Platformdan L-UMTAS, UMTAS ya da isteğe nazaran CİRİT füzelerini birebir anda gövdesinde taşıyabiliyor.

YALMAN SİLAH KULESİ NE İŞE YARAYACAK?

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine nazaran; Savunma Sanayii Araştırmacısı Fatih Mehmet Küçük, YALMAN silah kulesini tanımlarken “Deniz ya da karadaki platformlardan çeşitli hassas güdümlü füzeleri ateşleyebilen çok rollü bir sistem” tabirini kullanıyor.

Karada hareket kabiliyeti yüksek bir araçla kullanıldığında YALMAN’ın düşman ögelere karşı son derece tesirli olabileceğine işaret eden Küçük, tank, zırhlı araç, sabit gayeler, bombalı araçları bu kategoride niteliyor.

Küçük’e nazaran YALMAN, sahip olduğu elektro optik sistemlerle bir pürüzün ardında saklanarak da akın yapabilecek kabiliyete sahip. Bu haliyle YALMAN’ın hem simetrik hem de asimetrik tehditlere karşı çok uygun bir sistem olduğu üzerinde öğreniyoruz.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI YENİ PERİYODA AYAK UYDURUYOR

YALMAN kulesinde çok farklı konfigürasyonlarda çeşitli füzeler görmek mümkün. Bu farkın ne manaya geldiğini merak ediyoruz… Halihazırda bu sistemin envantere girmesinin en çok bu taraftan değerli olduğuna dikkat çekiyor Küçük ve devam ediyor:

“Özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı bu usul sistemlere uzak duran bir yapıdaydı. Sistemlerin çok rollü olmasından fazla her platformun misyonuna odaklanması yaklaşımını daha çok benimsiyorlardı.

Münasebetiyle silah taşıyıcı araçlar projesinde bir araç yalnızca bir çeşit füze taşıyacak biçimde istendi. Örneğin kara aracının yalnızca tanksavar vazifesi üstlenmesi talep ediliyor ve öbür süreç de bu talebe nazaran ilerliyordu.

Gelinen noktada Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3 kıtada çok farklı alanlarda vazife yapan bir noktaya ulaştı. Bu durum da kuvvetin çok rollü araçlara yönelmesini beraberinde getirdi. YALMAN bu nedenle de değerli bir gelişime işaret ediyor. Tahminen de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın çok rollü araçlara olan talebi ve sonrası için en değerli kilometre taşlarından biri YALMAN’ın envantere girmesi.

YALMAN İLE DRONE VURMAK MÜMKÜN MÜ?

Son yıllarda yalnızca ülkemiz için değil dünya genelinde drone ya da maket uçak hücumlarının daha büyük bir tehdit haline geldiği bir gerçek. Pekala YALMAN bu tıp riskler için bir tahlil barındırıyor mu?

“Bu sistem görüntüleyici kızılötesi başlığa sahip UMTAS- L/UMTAS füzeleri ile bilhassa tanklar ve ağır zırhlı araçlara, çeşitli büyüklükte gemilere karşı kıymetli bir caydırı güç olacak. Ayrıyeten lazer güdümlü Cirit füzeleriyle hafif zırhlı taşınabilir yahut sabit koruganlara, botlara, angaje olabilecek.

Bu sayede hem denizde hem de karada bilhassa hareketli tehditlere karşı aktif bir rol üstlenecek. SUNGUR füzesi de gelecek devirde platforma monte edilecek. Böylelikle tek platform ile hem çok alçak irtifadaki hava amaçlarına karşı hem de tıpkı araç ile karadaki ağır zırhlılar dahil farklı amaçlara angaje olunabilecek. Münasebetiyle farklı tehdit setlerine tek araçla yanıt verilebilecek kabiliyete erişiyor Türk Silahlı Kuvvetleri.

Öte yandan TSK’nın ağ merkezli harp kabiliyetleri göze alındığında uygun kullanım senaryolarında yeni kuşak drone ve İHA tehdidine karşı da YALMAN sistemi taşınabilir birliklerin muhafazası için kıymetli bir platforma dönüşebilir.

Lazer güdümlü Cirit füzesinin de uygun kurallar sağlanabilirse drone tedbire göreviyle görevlendirilebilme üzerine düşünülebilecek bir senaryo. Cirit’in yabancı rakibi güçlü bir lazer işaretleyici ve uygun bir stabilizasyon sistemiyle drone tedbire misyonunda test edildi. Türkiye’nin de bunu gerçekleştirme ihtimali mevcut.

Münasebetiyle tek kulede, karada ve havada maksatların etkisiz kılınması mümkün. Hatta tek füze ile birden fazla alandaki tehditlerin bertaraf edilmesi çok mümkün. Bu nedenle YALMAN’ın alana tesirlerini önümüzdeki devirde sıkça konuşacağız üzere duruyor.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yeni bir devrin habercisi: YALMAN için yorumda bulun

    Yeni bir devrin habercisi: YALMAN için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni bir devrin habercisi: YALMAN için ilk yorumu yapabilirsin.