Yeni yayın ihalesi için verilen teklif ortaya çıktı!

Futbolda 2022-23 döneminden itibaren Spor Toto Üstün Lig ve 1. Lig maçlarının yayın hakları için düzenlenen ihalede birinci teklif verme süreci sona erdi. İhaleye katılan firmaların 14’ü olağan yayın, 1’i bahis sitesinden yayın yapmak için teklif verdi.

Ntv’nin haberine nazaran; paketlerin tamamı için iki firma teklif sundu. Mevcut yayıncı beIN Sports ile Saran Medya tüm paketlere; TRT, Turkuaz, Türk Telekom, Sportsradar ve Türk Telekom ise haber hedefli özet vs. yayınlarına talip oldu.

YENİ İHALE İÇİN TEKLİFLER NE KADAR?
Beş yıllık bir mühlet için en yüksek teklif yıllık 2 milyar TL oldu. Yaklaşık 146 milyon Dolar’a tekabul eden bu sayı yüzde 10 oranında artabilecek. Birinci teklif yıllık 2 milyar 500 milyon TL olacaktı; lakin daha sonra bu sayı 2 milyar TL’ye düşürüldü.

Yayın ihalesi için verilen ikinci teklif ise 5 yıl için 500 milyon lira oldu. İkinci teklifte gelir paylaşımı da önerildi.

Kuruluşlar hafta sonuna kadar yeni tekliflerini TFF’ye iletecek. Hafta sonu yapılacak pazarlıklar sonrası yayın ihalesinin sonucunun Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

TFF’DEN BİRİNCİ TEKLİFLERE RET
Futbolda yayın ihalesi süreciyle ilgili değerlendirmede bulunan Nihat Özdemir, “14 temel teklif, bir de alternatif teklif geldi. 15 teklifli bir ihale yapıldı. Zarfları değerlendirdik. Fiyatların revize edilmesi için 18 Şubat Cuma günü saat 17.00’ye kadar müddet verdik. İlgi var fakat sistem ve fiyat olarak yayın ihalesinin sayısını yükseltmeye çalışıyoruz. İnşallah uygun olacak. Gelen teklifleri en uygun hale getirmeye çalışacağız. Kulüplerin yayın gelirlerinden daha çok para alabilmeleri için görüşmeler yapmaktayız. İnşallah güzel bir sonuç elde ederek ihaleyi sonuçlandıracağız” sözlerini kullanmıştı.

Özdemir, yayın ihalesi sürecinde alınan tekliflerin kâfi olmadığı ve bu nedenle Muhteşem Lig TV’nin kurulmasının gündeme geldiği argümanlarıyla ilgili ise “Kulüplerin yayın gelirlerinden azamî bedel almasını isteyen bir federasyonuz. Şayet umduğumuzu bulamazsak Muhteşem Lig TV’yi kurarız. Buradan gerçekleşecek dekoder satışı ve her kulübün satış ölçülerine nazaran gelir paylaşımlı bir sistem de fikirlerimizin içinde. Şayet kulüplerimize uygun bir teklif gelmezse bu yol da gündemdedir. Bunu da kıymetlendirebiliriz. Daha süremiz var. En uygun koşullar neyse kararımızı alıp yolumuza devam edeceğiz” açıklamasını yapmıştı.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yeni yayın ihalesi için verilen teklif ortaya çıktı! için yorumda bulun

    Yeni yayın ihalesi için verilen teklif ortaya çıktı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni yayın ihalesi için verilen teklif ortaya çıktı! için ilk yorumu yapabilirsin.